Pekarová: Křeček na petičním výboru nebyl schopen dostatečně zdůvodnit svůj bezprecedentní krok vůči Šimůnkové
Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se dnes zúčastnil jednání sněmovního petičního výboru. Podle předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové dostatečně nezdůvodnil, proč rozhodl o odebrání agendy své zástupkyni Monice Šimůnkové. Pekarová Adamová to uvedla na twitteru. Také podle místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové (Piráti) nezazněly konkrétní, doložitelné výtky k práci zástupkyně.
Předseda petičního výboru Tomio Okamura (SPD) ČTK řekl, že Křeček neporušil zákon o veřejném ochránci práv. Za záležitostí vidí i politický tlak ze strany TOP 09. Křeček ČTK sdělil, že je připraven zodpovědět další otázky.
“Dnes na petičním výboru ve Sněmovně nebyl pan ombudsman Křeček schopen dostatečně zdůvodnit svůj bezprecedentní krok. Nevysvětlil ani, jak se snažil tomuto vyústění zamezit,” poznamenala. Jednání výboru podle ní pokračuje ve středu i za účasti Šimůnkové.
Dnes na petičním výboru ve @snemovna nebyl pan ombudsman Křeček schopen dostatečně zdůvodnit svůj bezprecedentní krok. Nevysvětlil ani, jak se snažil tomuto vyústění zamezit.
Příští středu pokračuje jednání výboru, tentokrát s účastí zástupkyně veřejného ochránce paní Šimůnkové.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) July 8, 2022
“Z mého pohledu nezazněly konkrétní, doložitelné výtky k práci zástupkyně. Uvidíme, jak to vyhodnotí i ostatní přítomní. Paní Šimůnková se totiž dostaví v příštím týdnu k obdobnému projednání,” uvedla Richterová.
Ráno jsem na neveřejném jednání mluvila ve Sněmovně s ombudsmanem Stanislavem Křečkem. Z mého pohledu nezazněly konkrétní, doložitelné výtky k práci zástupkyně. Uvidíme, jak to vyhodnotí i ostatní přítomní. Paní Šimůnková se totiž dostaví v příštím týdnu k obdobnému projednání.
— Olga Richterová – místopředsedkyně Sněmovny (@olgarichterova) July 8, 2022
Ombudsman uvedl, že na hodinovém jednání výboru padlo více dotazů a zřejmě ne všechny odpovědi stihly být vyslyšeny. “Pokud bude mít petiční výbor zájem se mnou ještě další otázky probrat, rád přijdu i na další jednání,” dodal Křeček.
Křečka se zastal Okamura
Okamura upozornil na to, že ombudsman ze zákona může, nikoli musí zástupce pověřit výkonem části své působnosti. Křeček proto podle něj jedná v souladu s legislativou. Na petičním výboru se podle šéfa SPD také projednávají čtvrtletní zprávy veřejného ochránce práv a výbor nikdy nekonstatoval, že by byl porušován zákon.
Okamura vnímá politický tlak ze strany Pekarové Adamové, které podle něj vadí to, že Křeček nebyl do funkce zvolen hlasy současné vládní koalice.
Poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) nechtěla ČTK sdělit podrobnosti, neboť jednání výboru bylo neveřejné a schůze je přerušena do příštího týdne. Poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) se dnes výboru neúčastnil z pracovních důvodů.
Křeček odňal Šimůnkové její agendu, podle něj její práci provázejí lidské i manažerské komplikace. Šimůnková se chce kvůli tomu obrátit na Sněmovnu. Zváží také žalobu za některé Křečkovy výroky. Odebrání agendy považuje za bezprecedentní zásah do pozice zástupkyně ombudsmana, kterým vyvrcholily dlouhodobé problémy mezi ní a Křečkem. Neshody měli třeba kvůli přítomnosti otců u porodu či pobytu rodičů s dětmi v nemocnicích.
Křeček vede úřad ombudsmana od února 2020. Senát ho nedávno vyzval k tomu, aby přestal se svými xenofobními a rasistickými výroky, kterými podle usnesení poškozuje postavení ombudsmana. Senátoři také vyzvali Křečka ke slušnému chování k Šimůnkové.
Zákon o veřejném ochránci práv stanoví, že ochránce může svého zástupce pověřit výkonem části své působnosti. Křeček uvedl, že ve snaze ustálit fungování instituce tuto možnost svěřit část agend zástupkyni nadále nevyužije. Šimůnkové odebral všechny agendy s účinností od 1. července.