Pecina i Langer přivítali rozhodnutí rozpustit Dělnickou stranu
Ministr vnitra Martin Pecina označil dnešní rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o rozpuštění Dělnické strany za dobrou zprávu pro Českou republiku. Právě vnitro iniciovalo nynější druhý, úspěšný pokus o ukončení činnosti této strany. Podle Peciny justice potvrdila názor vlády, že nelze tolerovat strany a hnutí nebezpečné pro demokratickou společnost. Podobně se na dotaz ČTK vyjádřil i Pecinův předchůdce v ministerském křesle, místopředseda ODS Ivan Langer. Rozhodnutí přivítal také ministr pro lidská práva Michael Kocáb.
“Je to malý krůček v boji s extremismem, který musí pokračovat,” zdůraznil na tiskové konferenci Pecina. V době, kdy předstoupil před novináře, četl ještě v Brně předseda senátu Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček zdůvodnění rozsudku. Pecina zdůraznil, že rozsudek je pravomocný. Strana může podat ústavní stížnost, v květnových parlamentních volbách však její kandidatura možná není.
Podle Peciny bude ministerstvo vnitra nadále sledovat aktivity členů rozpuštěné Dělnické strany, neboť je možné, že se pokusí vstoupit do jiné strany či si založit zcela novou. V tuto chvíli ale ministerstvo vnitra nepřipravuje podobný krok vůči jinému politickému subjektu.
“Z obsáhlých důkazních materiálů je nesporné, že tato strana ve svém politickém programu, veřejných projevech i tištěných materiálech cíleně vyvolávala nenávist vůči etnickým skupinám i dalším menšinám, například homosexuálům,” komentoval průlomové rozhodnutí soudu Kocáb. Jde podle něj o vzkaz všem, kteří se hlásí k nenávistným a xenofobním ideologiím.
Stát ve sporu s Dělnickou stranou uspěl až napodruhé. První pokus, připravovaný v době, kdy v čele ministerstva stál Ivan Langer, u soudu propadl. “My jsme prošlapávali cestu, kterou se nikdo předtím neměl ani odvahu vydat. Natož, aby se vydal,” podotkl dnes exministr.
V historii samostatné ČR to je poprvé, kdy soud rozpustil některou z politických stran kvůli její politické činnosti.
Langer také zdůraznil, že soudní rozpuštění politické strany je krajním prostředkem, jak stát může zasáhnout do svobodné soutěže politických stran. “Ale i demokracie musí prokázat, že je schopna se bránit těm, kteří porušují její základní principy. Vítám to rozhodnutí,” podotkl místopředseda ODS. Upozornil ale zároveň, že zánik jedné politické strany neznamená zmizení vyznavačů jejích idejí.
Podle Nejvyššího správního soudu je Dělnická strana extremistická a ohrožuje demokracii. Soudci našli v programu, idejích a symbolech DS xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, ideologii Adolfa Hitlera. Soud ale zároveň uvedl, že řada problémů, na které Dělnická strana poukazovala, skutečně existuje.