Pardubická radnice 2. srpna uctí Památný den romského holokaustu, vyvěsí černou vlajku
Pardubická radnice vyvěsí v neděli 2. srpna černou vlajku a připojí se tak v rámci mezinárodní akce k Památnému dni romského holocaustu. Před 76 lety, v noci z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. V plynových komorách koncentračního tábora tehdy zavraždili téměř 2 898 Romů a Sintů. Podle nové studie však mohl být počet obětí o víc jak tisícovku vyšší. Některé radnice a instituce proto v tento den vyvěšují romské vlajky.
“Často se ve spojitosti s holocaustem mluví o milionech Židů, kteří zahynuli v koncentračních táborech a při různých perzekucích. Nesmíme však zapomínat ani na to, že velkou část obětí tvořili právě Romové, kterých bylo v plynových komorách během jedné jediné noci zavražděno na 3 tisíce. Vzhledem k tomu, že otázka rasové a etnické nenávisti je i v současné době bohužel stále aktuální, považuji za nutné si tyto historické události neustále připomínat a upozorňovat, kam až může rasová a etnická nesnášenlivost dojít,” uvedl primátor Pardubic Martin Charvát s tím, že černý prapor bude na radnici vlát od nedělního rána do pondělního poledne.
Úmysl vyvěsit 2. srpna romskou vlajku nedávno na Facebooku ohlásil i starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný. Minulý rok vlajku vyvěsilo například hlavní město Praha, Praha 7, Praha 8 a další. Romské vlajky vyvěšují instituce i 8. dubna, kdy Romové na celém světě slaví Mezinárodní den Romů.
Během 17 měsíců existence tzv. cikánského rodinného tábora (od února 1943 do července 1944) v něm bylo vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Přibližně 21 tisíc romských a sintských vězeňkyň a vězňů v táboře zahynulo. Další Romové byli zavražděni v koncentračních táborech především v Chełmnu, Treblince, Majdanku, Sobibóru a Bełżcu. Jiní, jejichž počet se jen těžko odhaduje, byli postříleni a pohřbeni do masových hrobů v lese. Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.
Za druhé světové války zahynulo téměř 90 procent českých a moravských Romů. Z asi 6500 protektorátních Romů jich 4870 odjelo transporty do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, vrátilo se jich jen 583.