Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Pamětní medaile hejtmana Vysočiny pro Josefa Serinka: Připomínka hrdinství romského partyzána

10. listopadu 2023
Čtení na 3 minuty
Zdeněk Serinek, vnuk Josefa Serinek, a Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina. 9. 11. 2023 (FOTO: se svolením Jakuba Rychlého, mediálního manažera Krajského sdružení Vysočina)
Zdeněk Serinek, vnuk Josefa Serinek, a Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina. 9. 11. 2023 (FOTO: se svolením Jakuba Rychlého, mediálního manažera Krajského sdružení Vysočina)
Kraj Vysočina udělil in memoriam pamětní bronzovou medaili hejtmana Josefu Serinkovi, který se za druhé světové války proslavil jako člen protinacistického odboje na Vysočině. Toto ocenění je výsledkem iniciativy pirátské zastupitelky Evy Novákové a náměstkyně hejtmana Hany Hajnové, které chtěly uznat jeho statečnost, vlastenectví a přínos pro českou historii.

“Josef Serinek je významnou postavou protinacistického odbojového hnutí na Vysočině, ale i důležitým symbolem, který přibližuje dějiny Romů a Romek v Československu,” uvedla v tiskové zprávě zaslané zpravodajskému serveru Romea.cz Eva Nováková.

“O romské historii se toho v učebnicích dějepisu stále mnoho nedočteme, a pokud ano, soustředí se na Romy jako na oběti holocaustu. Sám v koncentračních táborech v Letech a Osvětimi-Birkenau přišel o ženu a pět dětí. Po útěku z Let došel pěšky na Vysočinu, aby se připojil ke zdejším partyzánům,” vysvětlila svou motivaci pro jeho navržení na pamětní medaili zastupitelka Eva Nováková.

Josefu Serinkovi bylo v roce 2022 in memoriam uděleno státní vyznamenání (medaile za hrdinství), v roce 2021 mu město Plzeň udělilo Cenu 1. června a ve Svitavách mu odhalili pamětní desku.

Ocenění si ve čtvrtek převzal vnuk “černého partyzána” Zdeněk Serinek, který uvedl, že pro něj bylo překvapující se dozvědět až v dospělosti, jak významná osobnost byl jeho dědeček. “Nevěděli jsme, že byl partyzán. Nevěděl jsem, jak významný člověk to byl. To jsem se dozvídal až v dospělosti, díky historikovi Janu Tesařovi. Je hlavně mým úkolem, jako jeho potomka, předat památku a historii našeho rodu dalším generacím,” uvedl Zdeněk Serinek při přebírání bronzové pamětní medaile.

“Životní příběh Josefa Serinka je ukázkou vlastenectví, statečnosti a vzdoru, ale i příběhem perzekuce a staletého pronásledování,” dodala k udělení medaile Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina. Podle Hajnové nezáleží na barvě pleti, národnosti nebo politickém přesvědčení, ale na tom, co má člověk uvnitř – statečnost, odvahu a obyčejnou lidskou slušnost. Jedině podle toho lze druhé posuzovat a Josef Serinek svými činy tato kritéria v pozitivním slova smyslu bohatě naplnil.

Pamětní bronzové medaile, které uděluje hejtman kraje Vysočina, jsou určené významným a váženým návštěvníkům kraje nebo důležitým osobnostem, které se zasloužily o rozvoj a dobré jméno Vysočiny. Josef Serinek patřil mezi klíčové osobnosti partyzánského odboje na Vysočině, a proto představitelé kraje zvolili tuto formu, aby mu vyjádřili vděk a respekt za jeho činy. 

“Jeho zásluhy zůstaly na dlouhou dobu zapomenuty, na světlo se dostaly hlavně díky dílu historika Jana Tesaře, kterému Serinek vyprávěl své vzpomínky. Jsem ráda, že se k jeho odkazu dnes přihlásil i Kraj Vysočina,” dodala Nováková.

Kdo byl Josef Serinek

Josef Serinek se narodil v roce 1900 v obci Bolevec na Plzeňsku. V roce 1939 byl zatčen gestapem a poslán do koncentračního tábora Lety, kde byli internováni Romové. Zde se mu podařilo uprchnout a připojit se k partyzánské skupině Jermak, která operovala na Vysočině. Serinek se stal jejím velitelem a podílel se na řadě sabotážních a diverzních akcí proti německým vojskům. Po válce se usadil ve Svitavách, kde zemřel v roce 1974.

Žil v letech 1900 až 1974. Narodil se v Bolevci u Plzně 25. února. Jako šestnáctiletý byl v době první světové války odveden, vzápětí dezertoval a zapojil se do tzv. Zeleného kádru, tj. skupin vojenských zběhů v pošumavských lesích.

Ve třicátých letech přicházel po pašeráckých stezkách přes hranice do Saska, byl tam dopaden a vězněn. Po návratu žil a pracoval se ženou a dětmi na velkostatku v Bohách.

Přesto byl roku 1942 i se svou rodinou kvůli svému romskému původu deportován do tábora v Letech. Odtud se mu podařilo uprchnout. Všech deset jeho nejbližších příbuzných zahynulo buďto ještě v Letech, nebo v Osvětimi, kam byli násilně deportováni.

Po dramatické štvanici, která byla na něho a jeho uprchlé druhy pořádána, se mu podařilo nalézt útočiště v okolí Nového Města na Moravě, v odlehlých vsích s živou protestantskou vírou a vlasteneckým přesvědčením. Zde se také zapojil do protinacistického odboje a stal se jeho významným účastníkem. Byl jedním z prvních českých partyzánů a organizátorů tohoto hnutí na západ od moravsko-slovenského pomezí. Vybudoval zde rozsáhlou síť spojek, získal řadu pomocníků, zorganizoval a vybudoval úkryty v lesích a u českých vlastenců na Českomoravské vrchovině.

Věnoval se též výchově mladých Čechů, kteří se připojili k partyzánům, a učil je životu v ilegalitě. Významně se zasloužil o osvobození Bystřice nad Perštejnem.

Po válce se Serinek stáhl, provozoval pohostinství ve Svitavách a založil novou rodinu.

Jeho vzpomínky v letech 1963–1964 zaznamenal historik Jan Tesař a vyšly jakou součást obsáhlé knižní edice s názvem Česká cikánská rapsodie v roce 2016.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon