Památný den romského holocaustu: Nacisté před 72 lety zplynovali téměř 3000 Romů a Sintů
V noci z 2. na 3.srpna roku 1944 zavraždili nacisté v plynových komorách koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim – Březinka téměř 2 898 Romů a Sintů. Další Romové byli zavražděni v koncentračních táborech především v Chełmnu, Treblince, Majdanku, Sobibóru a Bełżcu. Jiní, jejichž počet se jen ztěží odhaduje, byli postříleni a pohřbeni do masových hrobů v lese. Romové z celé Evropy si proto tento den připomínají jako Památný den romského holocaustu.
Památný den však nemusel připadnout právě na 2.srpna – nacisté se o vyhlazení tzv. cikánského tábora v Osvětimi pokusili už 16. května téhož roku. Zabránila jim v tom vzpoura romských vězňů. „Vězni odmítli vyjít, zabarikádovali dveře a v zoufalství se připravovali na obranu za pomoci kamenů a pracovního nářadí. Členy komanda SS toto odepření poslušnosti zaskočilo a jejich velitel se rozhodl akci odložit,“ přiblížil událost pro server Romea.cz historik Michal Schuster. 16. květen proto vešel do historie jako Den romského odboje.
Památný den si každoročně připomínají lidé v mnoha zemích. Několik stovek lidí se dnes sejde tradičně při vzpomínkové akci v Osvětimi, kam se letos vydali i čeští Romové. Připomínkové akce se konají i v Praze nebo Letech u Písku, kde od 11 hodin proběhne pietní akt.
Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.