Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Památník ticha pořádá setkání a debatu o boji proti dezinformacím. Stereotypy jsou spouštěcím mechanismem hromadných manipulací, říká ředitel památníku

18. února 2023
Čtení na 2 minuty
Temný únor (FOTO: Památník ticha)
Temný únor (FOTO: Památník ticha)
Diskusi o boji proti dezinformacím připravil u příležitosti ročního výročí ruské invaze na Ukrajinu a 75. výročí komunistického puče v Československu Památník ticha. Jeho názorové fórum nazvané Temný únor se bude konat ve čtvrtek 23. února v rezidenci pražského primátora na Mariánském náměstí. Zúčastní se ho politik a spisovatel Petr Pithart, kněz a pedagog Tomáš Halík, filozofka Alice Koubová nebo politický geograf Michael Romancov. ČTK o tom za pořadatele informovala Klára Bobková.

V publiku zasednou odborníci, akce je přístupná i veřejnosti a bude zároveň streamována na iVysílání České televize. K vyjádření na téma paralely mezi oběma historickými událostmi pořadatelé oslovili slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou, nově zvoleného prezidenta České republiky Petra Pavla a předsedu Senátu Miloše Vystrčila. Svými názory do diskuse přispějí i Petra Procházková známá zpravodajstvím z válečných konfliktů, Lída Rakušanová, která odešla do exilu a působila jako redaktorka v Rádiu Svobodná Evropa v Mnichově, a právník a sociolog Jiří Přibáň.

Památník ticha, který se zaměřuje především na připomínání holokaustu, upozorňuje, že se dnešní společnost opět stává svědkem i terčem teorií, že některý národ je či není svébytný nebo že suverénní stát má či nemá nárok na vlastní hranice.

“I nedávná negativní prezidentská kampaň pracovala s válkou jako s pojmem vhodným pro účelové manipulace, výhrůžky a osočování. Současné ideologie se opírají o nové pojmy, ale pracují se stejnými vrstvami podvědomí, na které cílily totality minulého století. Stereotypy jsou spouštěcím mechanismem hromadných manipulací, na něž často navazují dezinformace. Proto jsme fenomén stereotypizace použili jako námět do diskuse,” uvedl ředitel Památníku ticha Pavel Štingl.

Temný únor organizuje Památník ticha ve spolupráci s Českou televizí, ministerstvem kultury, pražským magistrátem, Městskou částí Praha 7 a Centrem současného umění DOX.

Obecně prospěšná společnost Památník ticha několik let v objektu bývalého pražského nádraží Bubny pod stejným jménem upozorňovala na židovské transporty. S myšlenkou na přebudování nepoužívaného nádraží na Památník ticha přišel filmový dokumentarista a ředitel obecně prospěšné společnosti Památník Šoa Praha Pavel Štingl.

V roce 2021 se Památník ticha stal příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Hlavním cílem této paměťové instituce bude vzdělávání a boj proti xenofobii, antisemitismu a dalším současným extremistickým projevům ve společnosti. V příštích letech by měla být pro instituci rekonstruována výpravní budova nádraží Praha – Bubny, která bude sloužit jako památník holokaustu.

Ministerstvo kultury pro Památník ticha schválilo 300 milionů korun. Ministr Martin Baxa (ODS) tento týden uvedl, že se dokončuje dokumentace k provedení stavby a chtěl by letos vyhlásit výběrové řízení pro zhotovitele.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon