Památník romského holokaustu v Letech u Písku získal prestižní ocenění v soutěži Stavba roku 2024
Muzeum romské kultury získalo prestižní ocenění v soutěži Stavba roku 2024 za nově otevřený Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách, nacházející se v Letech u Písku. Památník obdržel Cenu předsedy Senátu ČR za mimořádný celospolečenský přínos. Ocenění je uznáním za významný krok v připomínání holokaustu Romů a Sintů a snahu přiblížit široké veřejnosti historické události spojené s nacistickou genocidou Romů a Sintů v naší zemi. Uvedlo to Muzeum romské kultury v tiskové zprávě zaslané zpravodajskému serveru Romea.cz.
„Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách je nejen místem piety, ale i vzdělávání a reflexe pro budoucí generace a udělená cena tento jeho účel jen podtrhuje,“ uvedla ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. „Jsme za ni velmi vděční a uvědomujeme si, že ocenění nepatří jen do rukou Muzea romské kultury, ale všem, kteří se za zbourání vepřína a stavby Památníku zasadili,“ dodala.
Památník, slavnostně otevřený v květnu 2024, vznikl v místě bývalého koncentračního tábora, kde byli během nacistické okupace vězněni čeští Romové a Sintové. Architektonický návrh areálu, pod nímž jsou podepsáni architekti Jan Sulzer a studio Terra Florida, kombinuje symboliku soudržnosti a ztrát, které genocida zanechala. Významným prvkem prostoru je les symbolizující romské společenství a prázdná místa, připomínající oběti holokaustu. Pietní kruh pak označuje původní místo tábora.
VIDEO
K součástem areálu patří také výstavní a návštěvnické centrum, které navrhli architekti Jan Stempel a Jan Tesař. “Citlivě doplňuje krajinářský design a slouží pro edukační účely díky interaktivní expozicí Paměť místa a místo paměti,” píše se v tiskové zprávě Muzea romské kultury.
Stavbou roku 2024 se stala administrativní budova Masaryčka, Císařské lázně a Koncertní sál v Karlových Varech či multifunkční fotbalový stadion v Hradci Králové. Vítěze 32. ročníku soutěže organizované Nadací pro rozvoj architektury a stavitelství vybírala porota z 38 nominovaných. Ocenění dnes organizátoři předali na slavnostním večeru v pražském Rudolfinu. Titul Zahraniční stavba roku vyhrál silniční obchvat Bergtunnlar Skärholmen u Stockholmu. Celkem letos titul Stavba roku získalo 15 projektů a bylo uděleno 26 zvláštních cen.
V porotě tento rok zasedl jako předseda architekt Zdeněk Jiran a po jeho boku pak Martina Hovořáková, Renata Zdařilová, Miloš Rehberger a Jan Pašek. Držitelé titulů Stavba roku 2024 v letošním roce získali křišťálové ceny z dílny sklárny Rückl, které navrhl designér Rony Plesl.