Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Památku obětí romského holocaustu uctily desítky lidí v Muzeu romské kultury

10. března 2015
Čtení na 1 minutu
V úterý 9. března 2015 proběhlo v prostorách Muzea romské kultury pietní shromáždění k uctění památky obětí romského holocaustu. (FOTO: Muzeum romské kultury)

V úterý 9. března proběhlo pietní shromáždění k uctění památky obětí romského holocaustu, kterého se v prostorách Muzea romské kultury zúčastnily desítky lidí. Pieta připomněla 72. výročí odjezdu prvního hromadného transportu z Brna do koncentračního tábora v Osvětimi.

Dne 7. března 1943 dorazil do koncentračního tábora v Osvětimi hromadný transport s více než tisícovkou romských mužů, žen a dětí, kteří byli odvezeni vagony z budovy městských jatek v Brně. Transport se během 2. světové války opakoval ještě šestkrát.

„Celkem od nás bylo odvezeno, tedy z Protektorátu Čechy a Morava, až kolem 5 tisíc Romů, což bylo v podstatě 90 procent veškeré romské populace a všechny tyto transporty směřovaly do koncentračního tábora Osvětimi, Auschwitz II. – Birkenau přesněji. A bylo to na základě rozkazu vlastně šéfa SS a ministra vnitra Heinricha Himmlera,“ uvedla pro Českou televizi Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury.

Do koncentračního tábora putovali v nákladních vlacích, celou cestu bez vody a jídla. Zde byli nuceni žít v otřesných, nelidských podmínkách, těžce pracovat, každodenní realitu dokresloval neustálý hlad, nemoci, kruté a bezlítostné zacházení coby s lidmi druhé kategorie. Němci nakonec tábor zlikvidovali v noci 2. 8. 1944, kdy zbývajících 2 897 mužů, žen a dětí zavraždili v plynových komorách. Po osvobození se z koncentračních táborů vrátilo 583 bývalých romských vězňů. Ani návrat však nebyl jednoduchý: „Vraceli se do rozbitých domovů, neměli práci, ve společnosti stále panovaly předsudky," uvedl pro Brněnský deník historik Michal Schuster.

Holocaust Romů v Muzeu romské kultury připomíná stálá expozice, která pojednává o osudech Romů za druhé světové války, zejména na území Protektorátu Čechy-Morava,
na Slovensku a v Německu. Téma romského holocaustu je prezentováno podrobnými
výkladovými texty, fotografiemi, vzpomínkami pamětníků a dobovými úředními
listinami. Stálý doplněk výstavy tvoří projekce filmu „…to jsou těžké vzpomínky“
s výpověďmi pamětníků.

FOTOGALERIE (FOTO: Muzeum romské kultury)

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon