Opera z Terezína připomene problém života v ghettu
V pátek 5. června se v brněnském Divadle na Orlí uskuteční v rámci Ghettofestu premiéra projektu „Brundibár z Ghetta“. Projekt vychází z původní opery Brundibár, kterou v roce 1938 napsali Hans Krása a Adolf Hoffmeister a která je významná zejména uvedením v koncentračním táboru Terezín. Nyní bude představena v provedení režisérky Lindy Keprtové. Herecké obsazení tvoří děti z brněnských základních škol ZŠ Merhautova a ZŠ náměstí 28. října. O hudbu se postaral orchestr Brno Contemporary Orchestra pod taktovkou Pavla Šnajdra a v roli Brundibára vystoupí oblíbený operní zpěvák Josef Škarka.
Opera „Brundibár z ghetta“ popisuje příběh dvou polovičních sirotků, kteří si chtějí zpěvem na ulici vydělat peníze na pomoc nemocné mamince a potýkají se při tom se zlým flašinetářem Brundibárem. Cílem projektu je poukázat problém života v ghettech. Přestože od osvobození Terezína uplynulo 70 let, stále existují vyloučené lokality, v nichž lidé nežijí dobrovolně. Příkladem může být brněnská čtvrť Cejl, které se často přezdívá „brněnský Bronx“. Zmíněné základní školy zapojené do projektu se nacházejí právě v této lokalitě.
Původní opera Brundibár vznikla před Druhou světovou válkou v Praze, největšího významu však nabyla v Terezíně, kam byl její autor Hans Krása v roce 1942 transportován a kde spolu s Rudolfem Freundfeldem-Fraňkem vedli dětský divadelní soubor. V září 1943 se v Terezíně konala premiéra opery, která měla do podzimu 1944, kdy z Terezína odjížděly poslední transporty do Osvětimi, zhruba 55 repríz. Závěrečné scény Brundibára byly použity pro nacistický propagandistický film Theresienstadt (Vůdce daroval Židům město), jež měl rozptýlit pochybnosti o koncentračních táborech a ukázat, jak se v Terezíně dobře žije. Hans Krása zemřel v Osvětimi 18. října 1944.