Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

On-line mapa Prahy připomíná osudy obětí holokaustu i místa spjatá s útlakem

01. února 2022
Čtení na 1 minutu
On-line mapa Prahy připomínající osudy obětí holokaustu i místa spjatá s útlakem (FOTO: repro MemoGIS)

Osudy desítek tisíc obětí holokaustu i místa v Praze spjatá s útlakem Židů v protektorátu popisuje nová webová aplikace. Lidé se mohou na on-line mapě skrze dané místo seznámit s příběhem konkrétního člověka. Prohlédnou si také historické dokumenty a fotografie. Aplikaci MemoGIS Praha představila Akademie věd ČR (AV) při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu. Na projektu spolupracovali odborníci z Masarykova ústavu a Archivu AV s Institutem Terezínské iniciativy a Multikulturním centrem Praha.

“Na mapu Prahy aplikace promítá informace o více než 30 tisících obětech holokaustu, místech pronásledování a případech porušování protižidovských nařízení,” uvedl historik Michal Frankl, který se na aplikaci podílel.

“Velké soubory dat, včetně fotografií obětí a rozsáhlého souboru digitalizovaných dokumentů, shromážděné pro výzkum, připomínku a vzdělávání, lze tak číst skrze prostor,” podotkl badatel z Oddělení moderních sociálních a kulturních dějin Masarykova ústavu a Archivu AV. Aplikace mapuje vylučování Židů z protektorátní společnosti, omezování prostoru, v němž se mohli pohybovat, ale i jejich vztahy s dalšími Pražany.

Ředitelka Multikulturního centra Zuzana Schreiberová vidí právě spojení s prostorem jako klíčové. “Sama jsem si to uvědomila, když jsem s pomocí aplikace prošla svou každodenní cestu do práce a našla 43 případů perzekuce a segregace židovských obyvatel,” popsala Schreiberová.

Aplikace tak podle tvůrců pomůže nejen pro uchování historické paměti, ale i při výuce dějepisu. “Věříme, že učitelům a studentům aplikace umožní klást nové otázky o holokaustu a rasové segregaci a turistům poskytne jinou zkušenost při objevování metropole s bohatou multietnickou historií,” dodala Eliška Ševčíková Waageová z Institutu Terezínské iniciativy. Pracovníci Multikulturního centra Praha také po domluvě připraví komentované trasy pro školy a skupiny.

Vznik on-line mapy podpořila Technologická agentura ČR, podle akademie bude dlouhodobě rozvíjen v českém uzlu Evropské infrastruktury pro výzkum holokaustu.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon