Odborníci tvrdě kritizují chystaná represivní opatření Neštěmické radnice vůči obyvatelům Mojžíře. Karika je znechucen, podle Brože radnice dlouhodobě selhává
Radnice ústeckého městského obvodu Neštěmice se chce víc zaměřit na lokalitu Mojžíř, kde prý místní dělají nepořádek a hluk. ČTK o tom informovala starostka obvodu Yveta Tomková (Vaše Ústí). Dosavadní aktivity radnice podle ní nestačí, cílem je problémové obyvatele ohrožené sociálním vyloučením za jejich chování pokutovat. Problémy zaznamenal také ústecký dopravní podnik, někteří řidiči se bojí do Mojžíře zajíždět. ČTK to řekla ředitelka podniku Simona Mohacsi. Represivními opatřeními je znechucen ústecký zastupitel a předseda Československé romské unie Karel Karika a kritizuje je i Miroslav Brož z organizace Konexe.
Neštěmická radnice podle starostky vyčerpala veškeré možnosti, jak nepořádek, ničení obecního majetku a narušování veřejného pořádku řešit. Jen mimořádné úklidy stojí radnici každý rok stovky tisíc korun. Část veřejně prospěšných pracovníků odmítá v Mojžíři pracovat. Tomková řekla, že na ně někteří místní obyvatelé hází odpadky z oken.
Radnice spolu s vedením města vyvolala kvůli napjaté situaci mimořádné jednání s městskou policií. Prvním krokem je nový systém práce strážníků. “V Mojžíři spustíme přísně cílené pochůzky a kontroly městské policie. Díky neštěmické radnici, která zná každý dům a každé místo v této lokalitě, můžeme cílit právě na místa, kde jsou největší problémy. Bohužel tam, kde nepomáhá prevence či sociální práce v komunitě, musí nastoupit represe,” řekl primátor Petr Nedvědický (ANO).
Zároveň bude radnice řešit další opatření se státní policií. Podle Tomkové se strážníci také více provážou na další úřady a instituce. “Chceme ve větší míře zapojit OSPOD (Orgán sociálně-právní ochrany dětí), který bude dostávat každé hlášení o nočním potulování nebo nepřístojném chování dětí. I za cenu zahlcení našeho úřadu půjdeme po každém přestupku, který nám zákon umožní potrestat, a viníky trestat budeme,” uvedla starostka.
Obce mají díky předloňské novele známé jako ‘třikrát a dost’ právo sáhnout neplatičům pokut za přestupky na sociální dávky. “Musíme jít touto cestou, protože všechny jiné selhaly. Žije nám tady poměrně početná skupina lidí, která si z přestupků a pokut nic nedělá, ale ve chvíli, kdy jí sáhneme na dávky hmotné nouze, konečně to pocítí,” řekl primátor.
Karel Karika: Jsem znechucen represí Neštěmické radnice
S represivními opatřeními důrazně nesouhlasí ústecký zastupitel a předseda Československé romské unie Karel Karika. “Jsem znechucen novými opatřeními v Mojžíři. Místo toho, aby se hledala řešení, která by skutečně přispěla k integraci a rozvoji těchto komunit, tak se zde zavádějí nesystémová a tvrdá opatření, která v konečném důsledku nejvíce postihují nejzranitelnější – děti,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Karel Karika.
“Pokuty a represe nejsou správnou cestou. Taková opatření pouze prohlubují sociální propast a nespravedlnost. Měli bychom místo toho investovat do kvalitních sociálních služeb, jako jsou komunitní centra. Taková centra by mohla poskytnout potřebnou podporu nejen dětem, ale i dospělým a pomoci tak celé komunitě k lepšímu a důstojnějšímu životu,” navrhuje řešení situace Karika, podle kterého je třeba se zaměřit na preventivní opatření a dlouhodobá řešení, která přinesou skutečnou změnu.
“Musíme vytvářet prostředí, které budou podporovat rozvoj sociálních dovedností, vzdělání a integraci do společnosti. Tvrdá opatření a represe jsou pouhou krátkodobou a povrchní náplastí, která problémy neřeší, ale naopak je prohlubuje,” dodal pro zpravodajský server Romea.cz Karel Karika.
Brož: Neštěmická radnice dlouhodobě selhává
Podle Miroslava Brože z organizace Konexe městský odbor Neštěmice dlouhodobě selhává v řešení problematiky a chudoby ve svém obvodu.
“Na sídlišti Mojžíř nikdy nebyly realizovány žádné sociální programy, které by mohly přinést změnu. Stejně jako nebyl navázán dialog s místní komunitou a ta nebyla nijak zapojena do hledání a plánování řešení situace. Proto tyto pokusy selhávají,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Miroslav Brož.
“To, že chudým lidem budeme dávat pokuty a zaměříme proti nim represi, zlepšení situace nepřinese, pouze prohloubí jejich chudobu a vyloučení,” dodal Brož.
Dopravní podnik hledá asistenty přepravy
Dopravní podnik v uplynulém měsíci zvýšil kontroly v autobusech a trolejbusech. Revizoři se zaměřili zejména na dodržování pořádku. “Po vyhodnocení této akce jsme vypsali výběrové řízení na asistenty přepravy, kteří začnou v našich vozech jezdit v průběhu prázdnin,” řekla Mohacsi. Podle ní někteří řidiči odmítají obsluhovat linky, které do Mojžíře zajíždějí. “Mají z konfliktů s Romy na těchto trasách psychické potíže a v den, kdy mají tuto linku v plánu, žádají o změnu služby,” uvedla ředitelka.
Řidiči MHD se nejčastěji setkávají s rasismem ze strany Romů, a to i vůči cestujícím, podotkla Mohacsi. Jsou podle ní vystaveni agresi, výhrůžkám a vulgaritě, problémoví pasažéři plivají na vozy i na samotné řidiče. Podle Mohacsi nerespektují omezení počtu přepravovaných kočárků, jezdí bez platných jízdních dokladů nebo je odmítají řidičům či revizorům ukazovat. V některých případech pak řidiči volají buď strážníky nebo příslušníky policie.
Mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová ČTK řekla, že se policisté na lokalitu zaměřují v rámci hlídkové činnosti a spolupracují s radnicí i starostkou. V teplých letních dnech problémy gradují, protože obyvatelé sídliště tráví více času v ulicích. Nicméně veřejný pořádek mají na starost strážníci, podotkla Hyšplerová.
Na sídlišti Mojžíř žije na 2700 obyvatel. Většina zdejších bytů je ve vlastnictví bytových družstev a soukromých majitelů. Sídliště je tzv. sociálně vyloučená lokalita. Vyloučenou lokalitou může být jak celá čtvrť, tak třeba i jen jedna ulice či dům, kde se koncentrují sociální problémy. Ve vyloučené lokalitě mnohdy žije skupina obyvatel s omezeným přístupem ke vzdělání či zaměstnání. Navíc bývají tito lidé často zatíženi exekucemi.