Odborníci diskutovali na konferenci v Praze o diskriminaci romských uprchlíků z Ukrajiny
Mezinárodní konference „Vyloučeni ve vyhnanství: Podpora romských uprchlíků v době krize“ se zaměřila na problematiku diskriminace romských uprchlíků z Ukrajiny. Odborníci z celé Evropy i České republiky na ní diskutovali o výzvách, kterým Romové čelí při hledání pomoci v evropských zemích, a poukázali na potřebu zlepšení jejich situace.
Dne 16. října 2024 se ve Vile Lanna v Praze uskutečnila mezinárodní konference „Vyloučeni ve vyhnanství: Podpora romských uprchlíků v době krize“. Akci, kterou pořádal Etnologický ústav Akademie věd ČR a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, se zúčastnili odborníci, sociální pracovníci, aktivisté z nevládních organizací a akademici z celé Evropy, kteří se podělili o své zkušenosti s pomocí romským uprchlíkům z Ukrajiny. Diskutovalo se o problémech, kterým čelí Romové při útěku před válkou, včetně diskriminace a rozdílného přístupu k nim ve srovnání s ostatními uprchlíky.
Konference měla dvě hlavní části. První část se věnovala mezinárodním zkušenostem s pomocí romským uprchlíkům v zemích jako Maďarsko, Německo, Polsko a Moldavsko. Druhá část se zaměřila na situaci v České republice a zahrnovala příspěvky o výzvách, kterým čelili romští uprchlíci při přístupu k základním službám, bydlení a registraci v České republice. Účastníci rovněž diskutovali o systémových problémech, které bránili účinnější pomoci.
Řečníci jako Veronika Dvorská z Iniciativy Hlavák a Jan Husák z Romodromu popsali, jaké výzvy přinesla pomoc romským rodinám na pražském Hlavním nádraží. Přitom se zabývali i rozdíly v zacházení s Romy a neromskými uprchlíky, které byly patrné zejména v prvních měsících války.
Zahraniční odborníci poukázali na problémy spojené s ubytováním romských uprchlíků v nevyhovujících a často segregovaných kolektivních ubytovnách, které jsou běžné ve většině evropských zemí. Zvláštní pozornost byla věnována legislativním změnám, které ztížily pozici romských uprchlíků po jejich příjezdu do evropských států.
Mezi hlavní řečníky patřili ukrajinští Romové Janush Panchenko a Kristina Kulchar, kteří sdíleli své osobní zkušenosti s útěkem z Ukrajiny a zapojením do projektu „Nerovné občanství a nadnárodní mobilizace polských, českých a ukrajinských Romů tváří v tvář válce na Ukrajině“. Oba řečníci zdůraznili, jak je důležité, aby se mezinárodní komunita i nadále soustředila na boj proti rasové diskriminaci a vytvoření spravedlivých podmínek pro všechny uprchlíky, bez ohledu na jejich etnický původ.
Závěrem konference byla diskuse o potřebě hlubší reflexe rozdílů v přístupu k romským a neromským uprchlíkům. Řečníci apelovali na evropské země, aby zlepšily své integrační strategie a zajistily rovné podmínky pro všechny uprchlíky, včetně Romů, kteří často čelí marginalizaci a segregaci nejen ve své vlastní zemi, ale i v zemích, kam se uchýlili před válkou.