Obyvatelé ubytoven píšou petici premiérovi: Sobotkova vláda zavádí diskriminaci těch nejchudších
„Bída, způsobovaná neuváženými novelami sociálních zákonů, nemá v našich novodobých dějinách obdoby,“ píše se v tiskové zprávě neformální iniciativy obyvatelů ubytoven. Podle nich je situace rodin s dětmi, seniorů a nezaměstnaných obyvatel ubytoven kritická a může se stát příčinou sociálních nepokojů. Sepsali proto petici premiérovi, ve které protestují proti připravované novele zákona o pomoci v hmotné nouzi. Petici zatím podepsalo 683 lidí. „Každou hodinu počet našich petentů roste a jsou připraveni na vážnost situace vládu a veřejnost upozornit i mnohem razantnějšími akcemi,“ shrnuje tisková zpráva.
Přinášíme zkrácený text petice
Vážený pane předsedo vlády,
my, níže podepsaní občané České republiky, vyjadřujeme nesouhlas s návrhem změny zákona o pomoci v hmotné nouzi, který vládě předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Návrh zákona mění podmínky a výši nároku pro výplatu doplatku na bydlení pro osoby nacházející se v hmotné a bytové nouzi, přičemž změna se bude dotýkat pouze občanů, kteří žijí na ubytovnách.
Předkládaný zákon tak zakládá další z řady nerovností a diskriminací, se kterými se občané v neřešitelné životní situaci již nebudou moci vyrovnat.
Žádáme Vás, pane premiére, aby vláda pod Vaším vedením zákon v této podobě vrátila Ministerstvu práce a sociálních věcí k přepracování, neboť máme za to, že návrh zákona porušuje občanská a ústavní práva zaručovaná právním pořádkem České republiky.
Na ubytovnách žijí lidé, kteří ztratili byty nebo nikdy v klasickém nájmu nebydleli, protože mají zásadním způsobem sníženou uplatnitelnost na trhu práce a protože jsou mnohdy postiženi diskriminací na základě věku, etnické příslušnosti a pohlaví. Skutečnou příčinou tohoto problému jsou nedostatečné příjmy, tedy chudoba a nemožnost domoci se ochrany před diskriminací.
Místo toho, aby legislativní činnost vlády směřovala k odstranění diskriminací, vláda, jejímž jste předsedou, svým konáním tuto diskriminaci sama zavádí. Místo šikany obyvatel sociálně vyloučených lokalit má stát prostřednictvím svých orgánů na všech úrovních státní správy zabezpečit dostatek pracovních příležitostí, a to zejména v nejpostiženějších krajích, tedy v Moravskoslezském a Ústeckém.
Navrhovaný zákon způsobí
– Nárůst počtu bezdomovců: aktuálně pro sociálně slabé občany představuje ubytovna jediné dostupné bydlení; finanční zdroje obyvatel ubytoven jiné alternativy nepřipouštějí.
– Propad nejchudších do ještě větší chudoby: změna zákona o hmotné nouzi z ledna 2015, tj. omezení doplatku na bydlení pro osoby žijící na ubytovnách na 90 %, způsobila, že senioři z ubytoven jsou zcela bez finančních prostředků průměrně 7 dní v měsíci, díky čemuž si nejsou nadále schopni zajišťovat ani pravidelný nákup zpoplatněných léků; tím druhotně vzrostou náklady na jejich zdravotní péči hrazenou z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Rodiny s dětmi jsou zcela bez prostředků průměrně 10 dnů v měsíci. Další snížení doplatku na bydlení způsobí jejich ještě hlubší propad pod hranici existenčního minima. Tento postup tak zcela bezprecedentním způsobem ohrožuje zdravý vývoj tisíců dětí, které na ubytovnách žijí, a které by přitom ze strany státu měly požívat nejvyšší míru ochrany.
– Zhroucení sociálního smíru v sociálně vyloučených lokalitách a jejich sousedství: již v minulých deseti letech vedla státní restrikční politika v oblasti sociálních dávek k násobnému zvýšení počtu sociálně vyloučených lokalit v ČR, a také ke zvýšení míry prostorové segregace a k symbolickému a společenskému vyloučení. Toto působení státu nedalo žádný prostor pro možnost vymanění se ze spirály chudoby, jen ji ještě více roztočilo. Pokračující perzekuce a šikana ze strany státu bude mít na sociálně vyloučené občany a jejich děti zcela zdrcující vliv.
– Nárůst kriminality a sociálních patologií: důsledkem zvyšující se chudoby je devastace morálky a tím i navýšení sociálně patologických jevů a růst trestné činnosti, což způsobí státu a také přímo i občanům násobně vyšší finanční výdaje, než kolik musí v současné době vyplácet stát na dávkách na bydlení.
– Radikalizaci a extrémní projevy nesnášenlivosti: chudoba, která způsobuje to, že lidé na ubytovnách nemají na potravu pro své děti a ani pro sebe, může vést až k rozsáhlým sociálním nepokojům a k celospolečenské destabilizaci.
Vážený pane předsedo vlády,
my, níže podepsaní občané České republiky, Vás v zájmu dodržení Ústavy, dodržení Listiny základních lidských práv a svobod, v zájmu ochrany sociálně nejslabších občanů a jich dětí, a v neposlední řadě i v zájmu udržení sociálního smíru a zabránění extremismu ve všech jeho podobách, žádáme:
– nezařazujte návrh změny zákona o pomoci v hmotné nouzi k projednání vládě;
– pokud dojde k projednávání tohoto návrhu změny zákona o pomoci v hmotné nouzi, celou svou autoritou předsedy vlády prosaďte pro jeho vážné nedostatky jeho vrácení MPSV na přepracování;
– iniciujte úpravu tohoto zákona tak, aby byl v souladu s právním pořádkem České republiky a aby byla zohledněna aktuální životní situace dlouhodobě nezaměstnaných, seniorů, invalidních důchodců, samoživitelek a rodin s dětmi žijících na ubytovnách v celé České republice;
– svým trvalým působením na jednotlivé ministry podpořte vznik nových pracovních míst trvalého charakteru především pro sociálně vyloučené občany;
– prosazujte další růst minimální mzdy;
– koordinujte spolupráci centrálních orgánů státní správy s městy a obcemi a dalšími relevantními subjekty tak, aby došlo k postupnému oslabování závislosti na systému hmotné sociální pomoci, mimo jiné např. důsledným vymáháním zákazu diskriminovat v oblastech pracovní trhu a bydlení.
DOKUMENT