Nový výbor vlády se zaměří i na oběti předsudečného násilí. Podporu obětí je třeba nejprve analyzovat, upozorňuje Kalibová

Na potřeby obětí trestných činů a zajištění jejich práv se zaměřuje nový vládní výbor, který spadá pod radu vlády pro lidská práva. Dnes zasedá poprvé. Postupně se chce soustředit na návrh změn legislativy, posílení pomáhajících organizací, vzdělávání profesionálů i prevenci a osvětu. ČTK o tom informovala Petra Schwarz Koutská z týmu vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.
“Nyní se chceme více zaměřit na specifické potřeby obětí. Zvlášť zranitelným obětem – například dětem, obětem obchodování s lidmi, sexualizovaného nebo předsudečného násilí – stát garantuje odbornou pomoc. Systém v ČR má však mezery a obětem se potřebné podpory často nedostává,” uvedla v tiskové zprávě zmocněnkyně.
Předsudečné útoky jsou velmi závažné a často zůstávají stranou pozornosti. Stali jste se obětí předsudečného násilí? Volejte na bezplatnou telefonní linku organizace In IUSTITIA 800 922 922 nebo kontaktujte organizaci ROMEA.
„Prvním úkolem výboru bude analyzovat stávající stav podpory obětí, chybějící strategii péče o oběti i plánované legislativní změny, ke kterým dojde v důsledku povinné implementace evropských směrnic v následujících dvou letech,“ uvedla právnička Klára Kalibová.
Výbor podle Kláry Šimáčkové Laurenčíkové navazuje na činnost pracovní skupiny pro efektivní trestní justici. Stejně jako ona spadá pod vládní lidskoprávní radu. Jeho členy tvoří zástupci státních institucí a neziskových organizací a předsedkyní bude šéfka Asociace organizací poskytujících služby obětem trestných činů Victima a organizace proFem Jitka Poláková, uvedla Schwarz Koutská. Složení výboru, podrobnosti o jeho práci či jeho statut na vládním webu zatím nejsou.
Podle Polákové organizace na pomoc obětem usilovaly o vznik tělesa, které by na “vysoké politické úrovni” prosazovalo změny, několik let. “Vítáme tento symbolický krok jako projev zájmu o téma přístupu obětí ke spravedlnosti,“ uvedla šéfka nového výboru.
Zmocněnkyně zmínila revizi evropské směrnice o obětech. Podle ní je to příležitost k návrhu potřebných změn v dosavadním systému podpory obětem v Česku. Výbor se zaměří i na dodržování závazků z mezinárodních úmluv a inspirovat se chce dobrou praxí z ciziny, dodala Schwarz Koutská.
Co je předsudečné násilí
Takové násilí, které je motivováno předsudky útočníka vůči skupině, kterou v jeho očích reprezentuje napadený. Může nabývat různých podob od verbálních útoků přes psychický nátlak, útoků na majetek až po fyzické násilí.