Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Neziskové organizace mobilizují síly pro zasažené povodněmi. Sbírají peníze a vysílají dobrovolníky do zaplavených obcí

16. září 2024
Čtení na 2 minuty
Povodně v Hanušovicích na Šumpersku, 15. 9. 2024 (FOTO: Richard Samko)
Povodně v Hanušovicích na Šumpersku, 15. 9. 2024 (FOTO: Richard Samko)
Neziskové organizace pomáhají v oblastech zasažených záplavami, síly směřují především na Jesenicko a Olomoucko. Člověk v tísni uvolnil milion korun, zaměstnanci už v sobotu připravili potravinové balíčky pro lidi, kteří skončili v náhradním ubytování v Jeseníkách. Odborníci poskytují konzultace a krizovou intervenci. Dobrovolníci společnosti Adra pomáhají v Českých Budějovicích od pátku, mimo jiné chystali pytle s pískem. Další v nejbližší době vyrazí do postižených obcí na severní Moravě, základnu budou mít v Ostravě. Všechny organizace vyhlásily finanční sbírky. Charita ČR během víkendu vybrala od dárců přes 200.000 korun.

Vybírá i Diakonie, na jejíž účet lidé poslali přes 300.000 korun. “Hlásí se jak stálí dobrovolníci, tak i dobrovolníci z řad veřejnosti,” řekla ČTK za Diakonii Veronika Popelková. Na pomoc v Olomouckém či Moravskoslezském kraji je připraveno 20 až 30 dobrovolníků. Diakonie nyní pro své lidi zajišťuje dopravu a ubytování a ve spolupráci s hasiči a místními samosprávami řeší, kam přesně směřovat jejich pomoc.

“Naše dobrovolnická centra jsou připravena nasazovat pomoc podle aktuální situace v jednotlivých regionech. Adra se bude v následujících hodinách a dnech zaměřovat na dobrovolnickou, psychosociální, finanční a dlouhodobou pomoc,” uvedl ředitel Adry ČR Radomír Špinka. “Tým je nejen vyškolený, ale i plně připravený se zapojit do pomoci s likvidací škod po povodních a do koordinace dobrovolníků na místě,“ doplnil. Peníze vybrané od lidí použije Adra pro přímou podporu lidem z vyplavených obcí, na stravu pro dobrovolníky, i na dlouhodobou pomoc třeba při sanaci studní.

Českému červenému kříži (ČČK) se podle mluvčí Lenky Hlavaté hlásí dobrovolníci v krajích. “V současné době naše oblastní spolky zejména staví nebo již obsluhují evakuační centra anebo provozují nouzové ubytování, a to převážně v Moravskoslezském, Olomouckém a Libereckém kraji,” řekla ČTK. Třeba lidé zasažení záplavami ve Zlíně už využili psychosociální podporu.

Pracovníci organizace Člověk v tísni o víkendu pomáhají mimo jiné na Olomoucku a Jesenicku, kde je situace kritická. “Stejně jako při minulých povodních budeme po opadnutí vody finančními dary pomáhat především s obnovou domů a bytů těch nejzranitelnějších, kteří si sami pomoci nedokáží,“ řekl vedoucí povodňového týmu Marek Štys. Míra poskytované pomoci bude podle něj záležet hlavně na tom, kolik se podaří vybrat ve veřejné sbírce.

Sbírku vyhlásil i Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. “Nabízíme pomoc s úhradou nákladů na dopravu, koordinaci dobrovolníků či na nákup nezbytné materiální pomoci,“ uvedla ředitelka Monika Granja.

Informace o sbírkových kontech získají zájemci na webových stránkách konkrétních neziskových organizací nebo portálu darujme.cz.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon