Nezákonně sterilizované romské ženy ze Slovenska a ČR stále čekají na spravedlnost. Spustily podpisovou akci
Slovenská nevládní organizace Poradna pro občanská a lidská práva uveřejnila tiskovou zprávu, v které informuje o aktuální podpisové akci nezákonně sterilizovaných romských žen ze Slovenska a České republiky. Iniciativa se snaží domoci spravedlnosti ze strany zodpovědných vládních institucí v obou zemích.
Server Romea.cz zveřejňuje tiskovou zprávu v celém znění:
Už je to 15 let, kdy byla publikována zpráva s názvem “Tělo a duše”, která upozornila na praxi násilných sterilizací romských žen na Slovensku a bývalém Československu. Rozsah této praxe však dodnes nebyl důsledně vyšetřen a drtivá většina poškozených žen se stále nedočkala spravedlnosti. Několik z těchto žen se proto ve spolupráci s nevládní organizací Poradna pro občanská a lidská práva rozhodlo iniciovat podpisovou akci, kterou žádají širokou veřejnost o podporu.
Přesně před patnácti lety – dne 23.1.2003 – vydala Poradna pro občanská a lidská práva ve spolupráci s mezinárodní organizací Centrum pro reprodukční práva (Center for Reproductive Rights) zprávu “Tělo a Duše”: Násilné sterilizace a další útoky na reprodukční svobodu Romů na Slovensku“, která zdokumentovala případy nezákonných sterilizací romských žen, jakož i další porušení jejich lidských práv při poskytování zdravotní péče. Její závěry vycházely z 230 rozhovorů uskutečněných s romskými ženami ze sociálně marginalizovaných komunit na východním Slovensku, z nichž většina měla podezření, že byly sterilizovány bez předchozího informovaného souhlasu. Zpráva přitáhla značnou pozornost široké veřejnosti, vládních i mezinárodních lidskoprávních institucí. Autorky zprávy vyzvaly slovenskou vládu, aby případy násilných sterilizací účinně vyšetřila a poškozené ženy přiměřeně odškodnila.
V České republice na tento problém výrazným způsobem upozornilo stanovisko veřejného ochránce práv Otakara Motejla z roku 2005, který prošetřil několik desítek stížností týkajících se nezákonných sterilizací žen. Ve svém stanovisku konstatoval, že došlo k pochybení a mimo jiné také doporučil poškozené ženy odškodnit.
Doporučení v tomto směru opakovaně zaslalo slovenské a české vládě množství mezinárodních lidskoprávních institucí. V České republice se o odškodnění nezákonně sterilizovaných žen v dalších letech již diskutovalo na vládní úrovni, avšak navrhovaná legislativa nakonec nebyla přijata. Obě vlády tak dosud nenaplnily doporučení mezinárodních institucí v této oblasti. Některé z nezákonně sterilizovaných žen se obrátily na slovenské i české soudy. V některých případech rozhodoval i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který v letech 2011-2013 rozhodl, že nezákonnou sterilizací byla porušena práva žen a přiznal poškozeným ženám i náhradu nemajetkové újmy. Soudy však vždy rozhodují o jednotlivých případech, přes které se nelze podívat na tento problém komplexně a zdokumentovat, jaký byl vlastně celkový charakter a rozsah této praxe.
Skupina nezákonně sterilizovaných romských žen ze Slovenska a České republiky ve spolupráci s Poradnou pro občanská a lidská práva proto dnes (23. ledna 2018, pozn. redakce) spouští podpisovou akci, jejímž cílem je upozornit zodpovědné instituce v obou zemích i širokou veřejnost, že téma násilných sterilizací romských žen není dosud uzavřena a je důležité, aby se s ní obě země konečně vyrovnaly. V souladu s doporučeními mezinárodních institucí žádají, aby vlády v obou zemích převzaly za danou praxi odpovědnost, aby zřídily nezávislý orgán, který prošetří rozsah této praxe a zajistí přiměřené odškodnění pro všechny poškozené ženy. Široká veřejnost může podpořit podpisovou akci svým podpisem.
“Vlády obou zemí už konečně musí začít jednat. Je hanbou, že mnohé jejich občanky tak dlouho čekají na spravedlnost. Nezákonná sterilizace je závažné porušení lidských práv, za které státy nesou jednoznačnou odpovědnost. Soudy však nejsou účinnou cestou, jak zajistit spravedlnost pro všechny poškozené ženy,” řekla Vanda Durbáková, advokátka, která zastupovala některé z poškozených žen v soudních řízeních.
“Úroveň každé demokracie se odvíjí od toho, jak dokáže zajistit ochranu lidských práv a přístup ke spravedlnosti příslušníkům a příslušnicím menšin a znevýhodněných skupin. Je nejvyšší čas, aby vlády na Slovensku a v České republice konaly způsobem, který se od demokratických zemí očekává – aby za prošetření praxe nezákonných sterilizací převzaly odpovědnost a zajistily všem poškozeným ženám přístup ke spravedlnosti. Obdobným způsobem se s praxí nezákonných sterilizací žen z etnických menšin či zdravotně znevýhodněných osob vyrovnávaly v minulosti i jiné země jako Švédsko, Švýcarsko či Norsko,” dodal Štefan Ivanco, programový koordinátor Poradny pro občanská a lidská práva.