„Nevzdám se!“ říká studentka Nela, která přišla během návratu ze setkání romských studentů Baruvas při autonehodě o ruku
Sedmnáctiletá Nela Charchoňová, studentka a stipendistka organizace ROMEA, se na konci srpna cestou ze setkání romských studentů Baruvas, které mělo za cíl inspirovat a motivovat mladé Romy, stala společně s rodinou obětí vážné dopravní nehody. Nela při ní přišla o pravou ruku. Přestože ji tato tragédie zasáhla, její odhodlání vrátit se do života je silnější než kdy předtím. Organizace ROMEA proto vyhlásila veřejnou sbírku, jejímž cílem je pomoci Nele získat bionickou protézu, která by jí umožnila vést znovu plnohodnotný život.
AUDIOVERZE ČLÁNKU
Byl čtvrtek 29. srpna. Studenti v chatě v Jizerských horách uklízeli, protože končilo již 23. setkání romských studentů Baruvas. Dopoledne je autobus odvezl na nádraží do Prahy, odkud se rozjeli do svých domovů. Jedna skupinka zamířila vlakem do Ústí nad Labem. Tím vlakem měla jet i Nela. Ale nejela. „Měla jsem s sebou těžký kufr a nechtěla jsem se s ním tahat do vlaku, tak jsem poprosila mamku, aby mě vyzvedla v Praze. Mamka souhlasila a přijela,“ vzpomíná Nela.
Sekundy, které obrátily život vzhůru nohama
Za malou chvíli se pak odehrála tragická dopravní nehoda, která změnila život mladé studentky. “Po cestě domů jsem usnula, ale náhle mě probudil křik mojí tety, která byla s námi v autě, společně s mým šestiletým bratrem. Viděla jsem, jak mamka prudce brzdí, ale jeli jsme po dálnici rychlostí asi 110 km/h. Kamion před námi nečekaně začal zastavovat uprostřed dálnice, protože mu praskla pneumatika. Bylo to zcela bez varování a bohužel už se to nedalo ubrzdit,” vybavuje si osudný okamžik.
Nela seděla při nehodě vpředu vedle své maminky, která řídila vůz, a zážitek byl pro ni nesmírně traumatizující. “Nabourali jsme pravým bokem přímo tam, kde jsem seděla já. Pamatuji si každý detail. Když jsem otevřela oči, natočila jsem hlavu doprava a uviděla svoji utrženou ruku. Z toho šoku jsem začala křičet, ale věděla jsem, že musím zachovat klid a nesmím upadnout do bezvědomí. Začala jsem se modlit. Slyšela jsem pláč a křik své maminky, což mě zasáhlo ze všeho nejvíc,” vypráví Nela a do očí se jí hrnou slzy.
Pak přišlo pro Nelu nekonečné čekání na příjezd záchranky. “Čekání na pomoc mi přišlo jako věčnost. I když to byly jenom minuty, přes tu bolest a všechen strach mi to připadalo nekonečné. Na pomoc přišli tři zdravotní sestry a další lidé, kteří mě vytáhli z auta a poskytli mi první pomoc. Moje poslední vzpomínka z toho dne je, jak mě nesou na nosítkách, zatímco slyším pláč mé maminky,” vzpomíná Nela na okamžiky těsně po nehodě.
Nela: Chci dál studovat a stát se make-up artistkou
Nela se probudila až druhý den na ARU v Praze ve Vinohradské nemocnici. “Byl to pro mě obrovský šok. Ani nedokážu popsat, jak jsem se v tu chvíli cítila. Jediné, co jsem věděla, bylo, že od teď bude můj život jiný a těžký, a to jak fyzicky, tak psychicky. Těžké to bude nejen pro mě, ale i pro mé blízké. Strašně moc jsem si přála být zdravá a doma – ještě k tomu se mi to stalo pár dní po narozeninách. Dala bych cokoliv za to, aby se ta hrozná nehoda nestala. Když jsem viděla fotky toho auta, nechápala jsem, jak jsem to přežila,” popisuje své pocity sedmnáctiletá studentka.
Přes fyzické i psychické obtíže chce pokračovat ve studiu a věnovat se své vášni pro make-up a kosmetiku. “Nevzdám se, chci dál studovat, stát se make-up artistkou, věnovat se svým koníčkům, sportovat, chodit ven mezi lidi a žít normální život jako dřív,” říká odhodlaně s tím, že ví, že to bude velmi těžké.
„Chci mladým lidem ukázat, že žádný důvod není dost velký na to, aby se vzdali. Vždycky všechno jde, když to opravdu chcete a máte kolem sebe oporu,“ říká Nela, která svůj silný příběh představila skoro stovce romských studentů a studentek 1. listopadu 2024 na slavnostním předávání stipendijních certifikátů organizace ROMEA.
Pomoc: Sbírka na bionickou ruku, která Nele vrátí nezávislost
Manažer stipendijního programu ROMEA, Štefan Balog, vzpomíná na první okamžiky poté, co se dozvěděl o vážné nehodě sedmnáctileté Nely Charchoňové. „Byl jsem v absolutním šoku, že někdo i po tak těžké nehodě dokáže být tak pozitivně naladěný,“ říká Balog, který byl dojatý Neliným přístupem i odhodláním nevzdat se. „Přemýšlel jsem, jak bych se v její situaci zachoval já – pravděpodobně bych seděl doma a schovával se. Ale Nela řekla: ‚Ne, já chci přijít, chci říct svůj příběh, chci dál žít a sportovat.‘“
I přes velkou životní změnu, kterou ztráta ruky pro mladou studentku znamená, zůstává Nela odhodlaná žít plnohodnotně dál. „Chce prostě být úspěšná,“ popisuje Balog s obdivem. Nela si vytvořila individuální plán do školy a plánuje nastoupit zpět do výuky.
Aby Nela mohla znovu žít bez omezení, rozhodla se organizace ROMEA vyhlásit sbírku na pořízení bionické ruky, která jí umožní vykonávat běžné aktivity. „Chceme Nele pomoci získat plnohodnotnou bionickou ruku, která jí umožní žít bez překážek,“ vysvětluje Balog a zároveň vyzývá veřejnost k podpoře: „Rád bych vás tímto vyzval, abyste přispěli jakoukoli částkou. Naším cílem je pomoci Nele, aby se co nejdříve vrátila do normálního života, protože je skvělým příkladem toho, že když vám život zamíchá karty, můžete s nimi i tak hrát.“
Sbírka běží na platformě Znesnáze21 a cílem je vybrat částku 1,5 milionu korun, která pokryje náklady na bionickou protézu a pomůže Nele opět získat potřebnou nezávislost.
Speciální bionická protéza by Nele umožnila vykonávat běžné každodenní činnosti a také pokračovat ve svém snu o kariéře v kosmetickém průmyslu. Nela i její rodina se však nyní potýkají s vysokými náklady spojenými nejen s touto speciální protézou, ale i s dalšími výdaji na léčbu a rehabilitaci.
„Děkuji všem, kdo mi pomáháte a stojíte při mně. Bez vaší podpory bych to nezvládla,“ vzkazuje Nela všem dárcům a lidem, kteří jí pomohli.