Několik romských organizací dnes jednalo s prezidentem Klausem
Představitelé romských sdružení a organizací, které působí v České republice, dnes požádali prezidenta Václava Klause, aby jim pomohl pohnout vládu k řešení romské problematiky. Premiér Petr Nečas (ODS) prý od svého nástupu do funkce na žádost o schůzku nereagoval a na vládní úrovni jim chybí partner. Po setkání s Klausem to dnes ČTK řekli předseda sdružení Dženo Ivan Veselý a předseda sdružení Demokratická aliance Romů Petr Tulia.
“Pan prezident situaci chápe. Chápe, že je těžká, a romské téma chce diskutovat s premiérem Nečasem na pravidelném obědě v lednu,” řekl Veselý. Klaus podle něj hodlá o postavení Romů diskutovat také s hejtmany. “My jsme premiéra oslovili někdy v létě a dosud nemáme ani odpověď na náš dopis,” řekl Veselý. Romové chtějí být “aktivní a viditelní”, doplnil Tulia. “Chceme pracovat, nechceme, aby o nás společnost uváděla, že bereme sociální dávky, a měla k nám negativní stanovisko. Abychom mohli odstranit tyto negativní věci, musíme mít ale partnera. To by si vláda měla uvědomit,” řekl.
Nečasův kabinet od odchodu někdejšího ministra Michaela Kocába dosud nevybral nového zmocněnce pro lidská práva. Podle Veselého romské organizace nemají informace o tom, jak chce premiér uspořádat vládní útvar, který má menšiny a lidská práva na starosti. “Nevíme, jak chce to těleso nastavit, tak se nemůžeme bavit o nějaké figuře,” řekl.
Podle dnešního Práva má budoucí koncepci sekce pro lidská práva na úřadu vlády vypracovat bývalá poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques. Směřovat by podle listu mohla i na místo zmocněnkyně pro lidská práva.
Zástupci romských organizací se podle Veselého s prezidentem shodli na tom, že vládní programy pro pomoc Romům jsou dobře napsány, chybí ale vůle a schopnost je uvést do praxe. “Například ochrana trhu, která měla být, tak není, a v podstatě Romové už jsou vytlačováni i z nekvalifikovaných pracovních míst. Levná síla, nebo, když to trochu přeženu, otroci z východu, vytlačili Romy i z těchto míst,” řekl Veselý.
Podle statistik žije v Česku zhruba 180 000 Romů, asi 1,6 procenta populace. Výsledky nedávného průzkumu agentury STEM ukázaly, že většina Čechů má k Romům velmi špatný vztah, vnímá je jako nepřizpůsobivou skupinu a zdroj kriminality. Romové v Česku mají zkušenost s útoky extremistů. Za loňský žhářský útok na domek Romů ve Vítkově, při němž byla vážně zraněna tehdy ani ne dvouletá holčička, nedávno soud v Ostravě uložil čtveřici extremistů výjimečné tresty vězení. Několik podobných útoků v minulosti skončilo smrtí.