Nečas považuje prezidentovy výroky za legitimní, Bátoru jako náměstka Dobeše však neschvaluje
Premiér Petr Nečas hodnotí výroky prezidenta Václava Klause ke kauze kolem zaměstnání Ladislava Bátory na ministerstvu školství jako jeho osobní názory, na který má právo. Podle teologa Tomáše Halíka, kterého Klaus v médiích kritizoval při popisu svých postojů, se naopak prezident přibližuje myšlenkám fašizujících maloměšťáků.
Klaus včera v deníku Právo označil kauzu zaměstnání Ladislava Bátory na ministerstvu školství za “diktaturu politické korektnosti”. Bátora měl být podle dřívějších informací tisku jmenován prvním náměstkem ministra Josefa Dobeše (VV). Poté, co se v médiích objevily informace, že v minulosti kandidoval za nacionalistickou Národní stranu, o jeho angažmá jednal Dobeš s premiérem Petrem Nečasem (ODS), který tuto možnost odmítl. Bátora je předsedou konzervativní iniciativy D.O.S.T., která stejně jako Klaus odmítala lisabonskou smlouvu a staví se proti Evropské unii.
“Jde o osobní názor pana prezidenta Klause, na který má právo, a předseda vlády ho nebude nijak komentovat,” uvedl včera pro ČTK mluvčí vlády Jan Osúch.
Po večerním jednání výkonné rady ODS Nečas zopakoval, že člověk, který kandidoval za Národní stranu, nemá v jeho administrativě místo. “V tom není vůbec žádné hodnocení jeho kvalit, nekvalit, jeho vzdělání, nevzdělání, schopností, neschopností, jeho názorů, nenázorů. To je prostě konstatování faktu, že vědomě kandidoval za stranu, která je extremistická, která je nepřijatelná v demokratickém spektru. To je vážný politický krok a není možné, aby byl nominován jako politicky nominovaný náměstek ve vládě, v jejímž čele stojím,” řekl.
Klaus ve svém vyjádření také citoval z Bátorova textu vysvětlujícího jeho pojetí konzervatismu. Bátora se v něm ostře vymezuje kromě jiného proti evropeismu, multikulturalismu, feminismu, antidiskriminaci, ekumenismu. Odmítá také “pravdu a lásku ordinovanou z Havlova nevětraného mravního a duševního pelechu”. Jmenoval také Halíka, před kterým prý dává přednost Koniášovi.
Prezident uvedl, že mu jsou Bátorovy názory v mnohém blízké a měl by se o nich vést seriózní dialog. Mimo jiné se opřel i do Halíka. “Mezi Koniášem a Halíkem vidím rozdíl pouhých tří století a pravděpodobně skutečnou víru v prvním případě a pouhou mediální ekvilibristiku ve druhém,” uvedl Klaus. Kazatel a misionář Antonín Koniáš je znám jako fanatický palič knih a zavilý pronásledovatel českých protestantů, především zásluhou Aloise Jiráska se stal symbolem pobělohorské doby temna. Nábožensky horlivý a asketický jezuita chtěl pálením knih zachránit věčné “štěstí duší”.
Halík v reakci na prezidentovy výroky ČTK uvedl: “Pan prezident je už nejen expertem na kinematografii a klimatologii, ale nyní také na teologii a pravost víry. Jeho teologické posudky nehodlám komentovat.” Dodal ale, že Klausova “stále větší afinita k myšlenkovému světu fašizujících maloměšťáků, jejichž krédo tak pěkně formuloval Bátora, lídr jejich vlajkové organizace D.O.S.T., je znepokojující”.
Klaus podle Halíka podobné názory zastává už delší dobu, dříve by se ale prý styděl tak otevřeně odkrýt karty a “k těmto kruhům krajní pravice se tak jednoznačně přihlásit”. “Signalizuje to dost smutný závěr jeho éry na Hradě,” uvedl Halík.