Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Návod jak volit v krajských a senátních volbách. Kandidují i Romové a Romky. Volby jsou nesmírně důležité, říká Cyril Koky

19. září 2024
Čtení na 3 minuty
Volby (Ilustrační FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Volby (Ilustrační FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Krajské volby proběhnou v pátek a sobotu ve 13 krajích České republiky, s výjimkou Prahy. V hlavním městě totiž funkci krajského zastupitelstva plní Zastupitelstvo hlavního města Prahy, které je voleno v komunálních volbách. Voliči v těchto krajích začnou vybírat své krajské zastupitele zítra odpoledne. Na třetině území státu, včetně tří pražských obvodů, budou mít navíc možnost rozhodovat také o svých senátorech.

V krajských volbách lidé rozhodnou o tom, kdo bude příští čtyři roky řídit rozvoj jejich regionu a bude mít vliv na dostupnost zdravotní péče nebo stav silnic. “Tyto volby jsou nesmírně důležité pro každého z nás. Kraje, jakožto vyšší územní samosprávné celky, mají významnou roli v řadě oblastí, jako je například doprava, regionální rozvoj, sociální služby, školství, zdravotnictví či životní prostředí. Činnost krajů a jimi zřízených organizací se velmi výrazně dotýká života obcí a jejich obyvatel,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Cyril Koky, středočeský krajský koordinátor pro menšiny.

V senátních volbách pak určí, jak velkou většinu budou mít opoziční uskupení v horní komoře parlamentu a s jakou silou budou moci korigovat vládní záměry.

Podle zjištění zpravodajského serveru Romea.cz letos v krajských volbách kandiduje nejméně 12 Romů a Romek. Může jich být však i více. Umístění na kandidátkách jim velkou šanci na zvolení nedává. Například Martin Mata, ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje, kandiduje na 20. místě kandidátky hnutí Lepší sever. Nikola Stojková z Občanské demokratické strany kandiduje v Moravskoslezském kraji za SPOLU z 39. místa. Ladislav Mártha reprezentuje Sociální demokracii v Libereckém kraji. Šestatřicetiletý Cyril Koky z České pirátské strany kandiduje v Moravskoslezském kraji na 34. místě.

Termín: Kdy volby probíhají?

Volební místnosti se otevřou tradičně v pátek ve 14:00, poslední voliči budou moci v první den voleb odevzdat svůj hlas před 22:00. Další budou mít šanci ještě v sobotu od 08:00 do 14:00.

Voliči si do volebních místností musí vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komisaři mohli ověřit jejich totožnost a právo volit. To má v krajských volbách ten, kdo má trvalé bydliště v obci na území daného kraje a nejpozději druhý den voleb dosáhne plnoletosti.

Volební místnosti: Kde volit?

Volební místnosti se nacházejí většinou ve veřejných budovách, nejčastěji ve školách, kulturních domech nebo na obecních úřadech. Adresu své volební místnosti najdou voliči rovněž v obálkách spolu s hlasovacími lístky, které dostali nejpozději v úterý 17. září. Z přiložených informací budou také vědět, do kterého volebního okrsku v obci patří.

V oblastech postižených povodněmi se mohli místa, kde volby probíhat změnit. Podle ministerstva vnitra se problémy s volbami týkají 35 obcí z celkového počtu 6250. Dvě desítky obcí zvládnou organizaci hlasování vlastními silami s komplikacemi, ale “více méně bez pomoci”, uvedl dnes na tiskové konferenci ministr vnitra Vít Rakušan. Ministerstvo vnitra zorganizuje za místní samosprávu volby v celkem pěti obcích.

“Zajistíme signál, elektrocentrály, zajistíme, aby volební místnosti byly obsluhovány. Jsme schopni zajistit lidi, kteří budou jezdit s urnami jako řidiči,” uvedl dnes Rakušan k uvedeným pěti obcím, které nejsou samy schopné hlasování zařídit. Ve zrychleném řízení požádalo o doklady 109 lidí, kterým je úřady doručí do začátku hlasování.

Z 200 okrsků, o kterých hovořil Rakušan ve středu, bude podle něj do pátku 150 v podstatě bezproblémových. “U ostatních řešíme míru pomoci,” uvedl. Kterých obcí se bude pomoc týkat nejintenzivněji, nechtěl ministr prozradit. Pomoci pojede vnitro například do Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku, potvrdil ministr slova tamní starostky. Počítá tam se stanem, zajištěním lidí do komise či signálu, vypočítal. Forma pomoci se v obcích bude lišit podle jejich potřeb.

Hlasovací lístky a jejich úprava

V případě krajských voleb je na hlasovacím lístku vždy samostatně vytištěna kandidátka dané politické strany, hnutí či koalice. Hlasovat můžete buď pro celou kandidátku v navrhované podobě nebo v rámci kandidátky udělit až 4 přednostní hlasy vybraným kandidátům. Preferenční hlas udělíte zakroužkováním pořadového čísla u jména kandidáta. Pokud zakroužkujete více než čtyři čísla, nebude k preferenčním hlasům přihlíženo a hlasovací lístek se přičte zvolené straně, hnutí či koalice.

Lístek pak před vhozením do volební urny musí voliči zasunout do hlasovací obálky k tomu určené, kterou dostanou od volební komise.

Při senátních volbách musí voliči vložit vybraný hlasovací lístek se jménem kandidáta do jiné menší obálky, kterou také dostanou od komise. Tento lístek se nijak neupravuje.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon