Naprostá většina krajů nemá zájem o peníze na obědy pro chudé děti. Některé je nechtějí dávat Romům
V České republice dlouhodobě přibývá dětí z rodin v hmotné nouzi, které nemají na školní obědy. Přestože s financováním pomáhají ministerstva, kraje i neziskové organizace, nedostává se na všechny potřebné.
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) například připravilo program potravinové pomoci z fondů EU, ze kterého je možné obědy pro děti ze sociálně slabých rodin hradit. Zatím se do něj ale zapojily jen 4 kraje z 10 – jako důvod uvádějí náročnou administrativu nebo dávky, které už rodiny dostávají. Některé kraje mají také problém s tím, že mezi chudými rodinami, jejichž dětem by byly z programu obědy placeny, jsou i rodiny romské.
O program MPSV projevily zájem kraje Liberecký, Jihomoravský, Vysočina a Hlavní město Praha. Příští školní rok tak rozdělí mezi 700 dětí 4 miliony korun na školní obědy. Jak uvedla Jana Ropková, pražská radní pro školství a evropské fondy v reportáži pro pořad 168 hodin České televize (ČT), do programu se už přihlásilo 9 městských částí. „V Praze máme přes 3000 dětí v hmotné nouzi, takže ten počet 700 je necelá třetina,“ přiblížila.
Středočeský kraj se do programu nepřihlásil, protože ho považuje za nadbytečný. „Jedním z argumentů proti bylo rovněž to, že sociálně slabé rodiny již dávky dostávají a tímto by došlo defacto k jejich zdvojení,“ uvedla pro ČT Michaela Drobná, mluvčí Krajského úřadu Středočeského kraje.
Reportáž upozornila i na fakt, že MPSV zaznamenalo i negativní postoje k financování obědů pro sociálně slabé romské rodiny. „Ty děti se narodily v romských rodinách, ty děti dneska neobědvají. Myslíme si, že by bylo v pořádku ty peníze nasměrovat i do těchto rodin. Slyšeli jsme z některých krajů, že toto pro ně není zajímavá cílová skupina,“ řekl v ní Martin Kučera, náměstek pro ekonomiku a evropské fondy.
Podle odhadu ministerstva z loňského roku žije v České republice na sto tisíc dětí v rodinách odkázaných na dávky hmotné nouze. “Velmi rychle přibývá rodičů, kteří nemohou svým dětem platit školní obědy. Nejde přitom jen o rodiny ze sociálně vyloučených lokalit, ale hlavně o matky samoživitelky a otce samoživitele. Tedy o skupinu lidí, kteří jsou v současnosti nejvíce ohroženi nezaměstnaností a možným pádem do chudoby,” uvedla tehdy Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.