Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Na sociálních sítích se šíří videa z útoku několika Romů na dům v Krupce nebo Romů v noci hledající Ukrajince v Brně. Co na to říkají Romové? Zeptali jsme se!

19. července 2023
Čtení na 13 minut
Demonstrace Romů v Krupce, 18. 7. 2023 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Demonstrace Romů v Krupce, 18. 7. 2023 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Na sociální sítích se šíří video, kde několik Romů v Krupce zaútočilo během demonstrace na dům, kde měli žít Ukrajinci. V Brně pak skupinka Romů kolem půlnoci procházelo město a "hledala Ukrajince". Napětí bylo včera večer i v Bílině po konfliktu romských a ukrajinských dětí, který přerostl v konflikt dospělých. I zde od Romů zaznívaly extremistická a xenofobní vyjádření proti Ukrajincům. Zpravodajský server Romea.cz oslovil několik Romů a Romek, aby se k současnému napětí v romské komunitě, vyjádřili.

Policie reagovalo na sociální síti Twitter na výtky, že nezabránila některým výtržnostem během demonstrace v Krupce. “Zvýšená přítomnost pořádkových sil na místě by mohla vést k eskalaci napětí. Neznamená to, že jsme na akci nedohlíželi. Průběh jsme důsledně dokumentovali a záznamy budeme dále vyhodnocovat, především ve vztahu k některým projevům. Oceňujeme ale relativně poklidný průběh,” uvedla policie.

Lucie Fuková: Není přijatelné skandovat někomu pod okny

Podle zmocněnkyně vlády pro záležitosti romské menšiny Lucie Fukové není přijatelné skandovat pod okny lidí. “Už jsme zapomněli na pochody proti Romům? Svou frustraci otočme jiným, pozitivní směrem. Máte děti? Chodí vaše děti do segregovaných škol? Máte kvalitní bydlení? Žijete v předražených a nekvalitních bytech? Máte dobré vzdělání a zaměstnání? Vyděláváte dostatečné peníze? Soske proč to nezměnit, proč nebojovat za tyto věci?” ptá se Lucie Fuková.

“Je třeba vyjadřovat nesouhlas běžnými cestami. Je zásadní být součástí běžných procesů, rovnocenným partnerem. V případě pochybností s vyšetřováním  incidentu přece existují legální prostředky k podávání stížnostní či vyjádření nesouhlasu,” dodala pro zpravodajský server Romea.cz.

“Sama se celý život setkávám s různými projevy rasismu a odmítání. Terčem nenávisti se samozřejmě stali i členové mé rodiny, jsem Romka. Myslím, že velmi dobře chápu, co to je frustrace a zní pramenící hněv. A právě proto je potřeba mít vždy na paměti základní věci. Zaprvé, nenávist plodí nenávist. Zadruhé, historie nás poučila, že agrese je cestou do pekel. Zatřetí, neexistují jednoduchá řešení složitých problémů,” uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Lucie Fuková.

VIDEO

Patrik Banga: Extrémismus a násilí nikdy žádný problém nevyřeší

Novinář Patrik Banga chápe proč Romové demonstrují a proč se bojí a demonstrovat je za něj v pořádku, ale kritizuje formu včerejší akce v Krupce. “Napadání Ukrajinců, kteří měli tu smůlu a bydleli zrovna v trase pochodu? Házení lahvemi? Vyhrožování? Tohle je normální extrémismus. Demonstrovat a vyjádřit svou obavu? Jasně, to považuju za zcela legitimní. Ale chovat se jako fašista? To fakt ne, je mi líto. Extrémismus a násilí nikdy žádný problém nevyřeší,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Banga, podle kterého měla nastoupit policie a agresory pozatýkat.

FOTOGALERIE

Demonstrace Romů v Krupce, 18. 7. 2023 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Demonstrace Romů v Krupce, 18. 7. 2023 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
VÍCE FOTOGRAFIÍ ZDE

Bartoloměj Girga: Demonstrace jsou signál pro vládu, aby začala řešit naše problémy

Zpravodajský server Romea.cz oslovil i hudebníka Bartoloměje Girgu, který byl jedním z Romů, který včera vedl demonstraci v Krupce. Girga nás odkázal na jeho vyjádření na sociální síti Facebook, kde se vyjádřil i ke kontroverznímu požadavku k vydání zbraní Romům, který citovala a nebo dala do titulků některá média. “Já jsem ve svém projevu řekl, že pokud by vláda dodává zbraně na Ukrajinu, aby se zabíjeli další lidé, místo toho, aby usilovala o mír, a pokud nedokáže zařídit, aby policie nás Romy ochránila, tak ať nám ty zbraně dá také a my se začneme bránit,” uvedl Bartoloměj Girga.

Podle Girgy má logiku i útok některých Romů na dům, kde údajně bydlí Ukrajinci. “To má také vysvětlení. Ukrajinci tam obtěžují Romy, jsou na ně zlí a hádají se s nimi. Proto v tom videu zaznělo: ‘Teď pojďte dělat frajery, teď pojďte dolů.’ Ale to nikdo neslyšíte, vy jenom vidíte, jak někdo hází flašky na balkon. Platí to ale pouze na Ukrajince, protože oni sem přišli, dostali bydlení a neumí se chovat,” uvedl Girga, podle kterého nemá mít majorita strach z těchto demonstrací. “To je signál pro vládu, aby začala řešit věci, který nám se nelíbí,” dodal Bartoloměj Girga.

Jan Balog: Současné romské pochody jsou neadekvátní

Člen rady vlády pro národnostní menšiny Jan Balog však současné romské pochody vnímá jako neadekvátní. “Pro romskou národnostní menšinu je takové chování velmi nebezpečné a v
důsledku to nikomu neprospěje. Osobně vyzývám k tomu, aby se romské problémy neřešily tímto způsobem na ulicích, ale aby začala jednat vláda s pověřenými zástupci,” uvedl pro Romea.cz Balog s tím, že jako člen Rady pro národnostní menšiny vyzval vládu k jednání v těchto záležitostech, ale bohužel do dnešního dne nedostal žádnou odpověď.

Podle koordinátora stipendijního programu organizace ROMEA Štefana Baloga je potřeba zamezit šíření polopravd a dezinformací a začít intenzivně pracovat s komunitami na lokální úrovni. “Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že Romové budou skandovat hesla totožná s hesly nácků, řekl bych si, že ten člověk je mimo! Je mi líto, že lidé podlehli dezinformacím ze strany vypočítavých ziskuchtivých “pseudoproroků”. Jak mohou někteří z těchto “lajfkařů” stále pobíhat po ulicích, když podněcují k nenávisti proti skupině obyvatel?” ptá se Balog.

Předsedu Československé romské unie a ústeckého zastupitele Karla Kariku současná situace, ve které se objevuje nenávist a nepřátelství vůči ukrajinským běžencům ze strany některých členů romské komunity, hluboce znepokojuje a zarmucuje. “Nenávist a rozdělování společnosti nikdy nevede k ničemu pozitivnímu. Je třeba, abychom si uvědomili, že každý člověk, bez ohledu na jeho / její etnický původ, národnost, náboženství nebo sociální postavení, si zaslouží být respektován a mít stejná práva. Je důležité, abychom všichni pracovali na tom, abychom překonali tuto situaci,” uvedl Karel Karika pro zpravodajský server Romea.cz.

Ferdinand Baník: Nejsou to demonstrace proti Ukrajincům. Útok na dům je špatně, kluci se nechali vyprovokovat

Zpravodajský server Romea.cz oslovil s otázkami ohledně útoku na dům obývaný údajně Ukrajinci i další lídry včerejší demonstrace v Krupce, Alexe Muraškina nebo Jozefa Čonku. Ti si jako svého mluvčího vybrali Ferdinanda Baníka, který své vyjádření pro Romea.cz zveřejnil na sociální síti Facebook. “Ano, byla tam hozená láhev. Já s tím nesouhlasím, ale pokud jste v tom davu a tam pracují emoce, tak se někdo neudrží. Předcházela tomu provokace, kdy ten mladík začal na nás něco ukrajinsky křičet. Kluci se nechali vyprovokovat, je to neomluvitelné a za to se omlouvám jménem Romů,” uvedl Ferdinand Baník.

Baník odmítl, že demonstrace se pořádají proti Ukrajincům. “Neděláme pochody, a to jsme i tam několikrát zdůraznili, proti Ukrajincům. Pořádáme pochody proti agresorům pochody, ne proti Ukrajincům,” zdůraznil pro zpravodajský server Romea.cz Ferdinand Baník. “Pokud někdo něco křičí proti Ukrajincům, tak jim ta spousta dalších lidí vysvětlí, aby tohle nekřičeli. Ale je tam davová hysterie, pracují tam emoce,” řekl Baník.

“My jsme tam přijeli kvůli tomu, abychom podpořili lidi v místě, kde se něco stalo. Proto jsme tam přijeli a ty lidi jsou čím dál více nervóznější a já se jim nedivím,” dodal pro Romea.cz Ferdinand Baník, který vysvětlil i pokřik “černá síla”, kteří někteří kritizovali. “Není v tom nic rasistického. Znamená to, že se dokážeme rychle spojit a že držíme při sobě a ne, že chceme někomu ublížit,” dodal Ferdinand Baník.

Ferdinand Baník nesouhlasí s tím co se pak večer stalo v Brně, kde skupinka Romů vyhledávala Ukrajince a vyhrožovala jim násilím. “Ano, demonstrujte, ale nemůžete prohlašovat, že chcete ubližovat dětem nebo ženám. S tím nesouhlasím a nikdy souhlasit nebudu. My nejsme rasisti,” řekl Baník. “Vzkazuji všem Romům nepasujte se do role agresorů, protože se to obrátí proti nám. Chceme klid, ale vy to ještě více rozbouříte, tohle nedělejte,” dodal pro Romea.cz Ferdinand Baník.

Michal Miko: Je potřeba řešit příčiny současného stavu

Podle ředitele zastřešující organizace RomanoNet Michala Mika je nutné ke konfliktům mezi komunitami přistupovat citlivě, s nuancemi a s respektem ke všem zúčastněným stranám. “Pokud došlo k incidentům nebo napětí mezi romskou a ukrajinskou uprchlickou komunitou v České republice, je nezbytné řešit základní faktory, které k těmto konfliktům přispívají. Je nezbytné podporovat dialog, porozumění a mírové soužití mezi různými komunitami,” uvedl Miko pro Romea.cz.

“Řešení základních příčin konfliktů vyžaduje komplexní přístup, který zahrnuje vládní agentury, organizace občanské společnosti, vedoucí představitele komunit i jednotlivce,” dodal ředitel organizace RomanoNet.

“Kam jsme se to proboha dostali?” ptá se zoufale Cyril Koky, odborný referent pro oblast národnostních menšin na Krajském úřadě Středočeského kraje. “Dezinformační scéna bohužel vyhrává. Začala mimořádně nebezpečnou hru, využívá informační zranitelnosti málo vzdělaných Romů a přitápí pod kotlem sociální nesnášenlivosti, která začala mezi Romy a Ukrajinci. Dezinformátoři a jejich spojenci si neuvědomují, že vyvoláváním interetnických konfliktů je cesta do pekel,” uvedl pro Romea.cz Cyril Koky. “Po událostech, které se odehráli v Brně a Pardubicích je část Romů nakloněna radikálnímu řešení situace. Před tímto bych chtěl velmi důrazně varovat. Bohužel je evidentní, že mnohdy jsou emoce silnější, než zdravý rozum a úsudek,” dodal.

CELÁ VYJÁDŘENÍ OSLOVENÝCH

Lucie Horváthová, zmocněnkyně vlády pro záležitosti romské menšiny

Sama se celý život setkávám s různými projevy rasismu a odmítání. Terčem nenávisti se samozřejmě stali i členové mé rodiny, jsem Romka. Myslím, že velmi dobře chápu, co to je frustrace a zní pramenící hněv. A právě proto je potřeba mít vždy na paměti základní věci. Zaprvé, nenávist plodí nenávist. Zadruhé, historie nás poučila, že agrese je cestou do pekel. Zatřetí, neexistují jednoduchá řešení složitých problémů.

Cestu k hledání možného řešení vidím v inovacích současně exitujících mechanismů a struktur komunikace. Proto se zítra sejdu se zástupci Ministerstva vnitra ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Úřadu vlády ČR, neziskových organizací, Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a  krajských úřadů.  

Není přijatelné skandovat pod okny lidí. Už jsme zapomněli na pochody proti Romům? Svou frustraci otočme jiným, pozitivní směrem. Máte děti? Chodí vaše děti do segregovaných škol? Máte kvalitní bydlení? Žijete v předražených a nekvalitních bytech? Máte dobré vzdělání a zaměstnání? Vyděláváte dostatečné peníze? Soske proč to nezměnit, proč nebojovat za tyto věci?

Živá vysílání plná emocí, polopravd a manipulací s účelem vytvořit senzaci a provokovat nepřispívají k nezávislosti názorů a reálnému pohledu na věc. Takto  se máme dozvědět pravdu? Nežijeme ve středověku v době veřejného pranýřování. Nic není ideální, ale naštěstí máme to privilegium žít v demokratickém státě. Je třeba vyjadřovat nesouhlas běžnými cestami. Je zásadní být součástí běžných procesů, rovnocenným partnerem. V případě pochybností s vyšetřováním  incidentu přece existují legální prostředky k podávání stížnostní či vyjádření nesouhlasu. Česká republika je právní stát, je třeba ctít zákony a povinnosti a to bez rozdílu.  Incidenty je třeba řádně prošetřit oficiálními cestami garantujícími nezávislost –  k tomu máme policii, soudy a další instituce dohlížející na spravedlnost.

Ano, i v České republice bohužel existuje xenofobie a rasismus, stejně jako tomu je v každé jiné zemi na světě. To ale není důvodem vzdávat se demokratických hodnot a nástrojů. Za hodnoty je třeba bojovat a nebát se ozvat. Ale ozvat se správným směrem. Mějme na paměti to, že mezitím, co řešíme tyto situace, vyrůstají děti v demotivujícím prostředí sociálně vyloučených lokalit plných drog, alkoholu a dalších hrůz. Již dlouhé roky jsou každý den v těchto místech cítit smutné příběhy a beznaděj těch nejvíce zranitelných. Je zde vidět snaha, ale také apatie. A je zde také znát práce lidí, kteří denně potí krev, aby pomohli. Pojďme společně táhnout za jeden provaz a udělejme správnou věc. I když existuje spousta křivd a nespravedlnosti a vždy existovat bude, neukazujme prstem, neobviňujme okolí. Směřujme naši energii tak, abychom na sebe mohli být hrdí my i naše děti.

Jan Balog, člen Rady vlády pro národnostní menšiny

Současné organizované romské pochody a demonstrace v Krupce a v Brně vnímám jako neadekvátní. Pro romskou národnostní menšinu je takové chování velmi nebezpečné a v důsledku to nikomu neprospěje. Vzhledem k tomu, že jsem v radě pro národnostní menšiny, jsem spolu se zástupcem ukrajinské národností menšiny vyzval vládu k jednání v těchto záležitostech, ale bohužel do dnešního dne jsme nedostali žádnou odpověď. Osobně vyzývám k tomu, aby se romské problémy neřešily tímto způsobem na ulicích, ale aby začala jednat vláda s pověřenými zástupci. Dlouhodobě se ukazuje, že je potřeba přenastavit současný systém koncepce integrace Romů do společnosti.

Patrik Banga, novinář

Za mě je v pořádku demonstrovat. Chápu proč Romové demonstrují a proč se bojí. A pořád budu upozorňovat na dvojí metr, který tu je. Už jsem několikrát psal o tom, kde je podle mě problém. Někteří uprchlíci se chovají špatně a rasisticky. A osobně mám za to, že tu zkrátka uplatňují dvojí metr, který mají na Ukrajině. A je potřeba je upozornit na to, že v České republice jsme jako skupina v jiné pozici. Média navíc zcela otevřeně adorují jednu skupinu lidí a většinou mám pocit, že se úplně vypnulo kritické myšlení. Zatčený Ukrajinec v Plzni, co napadl bezdomovce a bil ho hlava nehlava? Viděl jsem na Facebooku, ale neviděl jsem v médiích. Možná mi něco uniklo, ale nějaká masivní informovanost? Nenechte se vysmát.

To, co jsem viděl včera, si ale vůbec nezadalo s akcemi Dělnické strany na stejném místě v Krupce. Kdybych nastříhal vedle sebe akce nácků a včerejší akci radikálnějších Romů, vylezl by z toho takřka identický obrázek. A vykřikování „černá síla“? Napadání Ukrajinců, kteří měli tu smůlu a bydleli zrovna v trase pochodu? Házení lahvemi? Vyhrožování? Tohle je normální extrémismus. Nic víc. Měla nastoupit policie, agresory pozatýkat. Demonstrovat a vyjádřit svou obavu? Jasně, to považuju za zcela legitimní. Ale chovat se jako fašista? To fakt ne, je mi líto. Extrémismus a násilí nikdy žádný problém nevyřeší.

Štefan Balog, koordinátor stipendijního programu organizace ROMEA

Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že Romové budou skandovat hesla totožná s hesly nácků, řekl bych si, že ten člověk je mimo! Je mi líto, že lidé podlehli dezinformacím ze strany vypočítavých ziskuchtivých “pseudoproroků”. Jak mohou někteří z těchto “lajfkařů” stále pobíhat po ulicích, když podněcují k nenávisti proti skupině obyvatel? Je mi zle z toho, že Romové se oháněli desítky let tím, aby na ně nebyl uplatňován princip kolektivní viny, ale sami ho uplatňují teď. Jaké je řešení? Rozhodně by bylo potřeba zamezit šíření polopravd a dezinformací a začít intenzivně pracovat s komunitami na lokální úrovni.

Karel Karika, ústecký zastupitel a předseda Československé romské unie

Jako člověk, který hluboce věří v hodnoty tolerance, porozumění a vzájemného respektu, mě hluboce znepokojuje a zarmucuje současná situace, ve které se objevuje nenávist a nepřátelství vůči ukrajinským běžencům ze strany některých členů romské komunity. Je zřejmé, že se jedná o situaci, která je podněcována šířením lží a dezinformací na sociálních sítích.

Nenávist a rozdělování společnosti nikdy nevede k ničemu pozitivnímu. Je třeba, abychom si uvědomili, že každý člověk, bez ohledu na jeho / její etnický původ, národnost, náboženství nebo sociální postavení, si zaslouží být respektován a mít stejná práva. Je důležité, abychom všichni pracovali na tom, abychom překonali tuto situaci.

Musíme se snažit objasnit skutečnou situaci, vyvrátit lži a dezinformace, které se šíří, a především apelovat na lidskost a empatii. Je nezbytné, abychom se snažili najít řešení, které by umožnilo zastavit šíření nenávisti a nepokoje mezi oběma etniky. To může zahrnovat mimo jiné vzdělávání a kritické myšlení o skutečné situaci ukrajinských běženců, důkladné monitorování a regulaci obsahu na sociálních sítích, a případně i právní kroky proti těm, kdo šíří nenávist a dezinformace. Nenávist a nepřátelství nejsou řešení, naopak mohou vést k dalším konfliktům a nespravedlnosti. Je na nás všech, abychom se postavili proti tomuto negativnímu trendu, protože to v konečném důsledku to odnesou samy Romové.

Cyril Koky, odborný referent pro oblast národnostních menšin na Krajském úřadě Středočeského kraje

Dezinformační scéna bohužel vyhrává. Začala mimořádně nebezpečnou hru, využívá informační zranitelnosti málo vzdělaných Romů a přitápí pod kotlem sociální nesnášenlivosti, která začala mezi Romy a Ukrajinci. Dezinformátoři a jejich spojenci si neuvědomují, že vyvoláváním interetnických konfliktů je cesta do pekel. V těchto případech zásadní roli spatřuji především v práci Policie ČR, která musí zajistit bezpečnost v našich městech a jakékoliv porušení zákona musí důkladně postihovat. Po událostech, které se odehráli v Brně a Pardubicích je část Romů nakloněna radikálnímu řešení situace. Před tímto bych chtěl velmi důrazně varovat. Bohužel je evidentní, že mnohdy jsou emoce silnější, než zdravý rozum a úsudek. Vše sdílíme na sociálních sítích, houfně a emocionálně vše komentujeme aniž bychom pořádně věděli co se vlastně stalo? Začíná doslova davová psychóza, okamžitě se svolávají shromáždění a demonstrace. Když slyším slova, která kdysi křičeli extremisté na protiromských demonstracích a nyní je provolávají někteří Romové, tak mi je z toho fakt zle. Kam jsme se to proboha dostali?

Michal Miko, ředitel organizace RomanoNet

K diskusi o konfliktech mezi komunitami je třeba přistupovat citlivě, s nuancemi a s respektem ke všem zúčastněným stranám. Je důležité vyhnout se zobecňování nebo stigmatizaci celých komunit na základě činů několika jednotlivců.

Pokud došlo k incidentům nebo napětí mezi romskou a ukrajinskou uprchlickou komunitou v České republice, je nezbytné řešit základní faktory, které k těmto konfliktům přispívají. Je nezbytné podporovat dialog, porozumění a mírové soužití mezi různými komunitami.

Řešení základních příčin konfliktů vyžaduje komplexní přístup, který zahrnuje vládní agentury, organizace občanské společnosti, vedoucí představitele komunit i jednotlivce. Mělo by být vyvinuto úsilí o podporu sociální integrace, podporu mezikulturního porozumění a boj proti diskriminaci a předsudkům. Vytvářením příležitostí pro otevřený dialog, kulturní výměnu a vzájemný respekt je možné budovat mosty a pracovat na řešení napětí.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon