Muzeum romské kultury představí ucelenou historii Romů
Muzeum romské kultury v Brně by se mělo stát prvním na světě, které v ucelené expozici představí dějiny Romů od života v jejich pravlasti Indii po současnost. Muzejní kurátoři dokončují plány stálé expozice, která bude tématu věnovaná. Muzeum dějiny Romů přibližuje už ve své současné stálé expozici, ta však popisuje osudy příslušníků etnika po roce 1939. Nové výstavní místnosti zmapují starší období, řekla ČTK za muzeum Lucie Křížová.
Muzeum romské kultury patří mezi nejstarší na světě, zejména však jediné svého druhu. Neextije totiž zatím žádné jiné na světě, které by bylo výhradně romské. Jinde jej v běžných nebo specializovaných muzeích nahrazují expozice.
Muzeum romské kultury založili krátce po revoluci romští intelektuálové, z nichž většina stála i při zrodu Svazu Cikánů- Romů v osmašedesátém roce, kdy se myšlenka muzea zrodila zcela poprvé. Po roce 1989 se začala aktivně realizovat. Na vlastní budovu museli ale zaměstnanci čekat řadu let. Teď ji mají a sídlí v Bratislavské ulici, místě, hojně obývaném Romy.
Podle Křížové nyní v muzeu pracují na posledních stavebních úpravách nových výstavních prostor. Od září je budou tvůrci expozice zaplňovat předměty. Veřejnosti se nové sály otevřou v prosinci. Brněnské romské muzeum je podle Matějkové jediné, které se soustředí na prezentaci výhradně romské historie a kultury. “Takto ucelený přehled pak nenabízí žádné z nám známých muzeí na světě,” dodala. Stálá výstava bude otevřená veřejnosti i školním skupinám, které muzeum navštěvují už dnes.
Nová stálá expozice bude v šesti sálech na 350 metrech čtverečních. Výklad začne obrazy z Indie na konci prvního tisíciletí. Lidé v expozici uvidí indické oděvy i další běžně používané předměty a dozví se o kultu bohyně Kálí. Druhý sál muzejníci věnují Romům jako kočovníkům, před nimiž se uzavírají svými hradbami středověká města. “Ústředním motivem druhého sálu je původní kočovnický vůz s originálním vybavením,” dodala Křížová. Sál má zprostředkovat návštěvníkům i informace o vnitřní organizaci romské komunity, zvycích a tradičních řemeslech.
Další část výstavy bude věnovaná romským dějinám 19. století a první republiky, její součástí bude například cirkusové šapitó. Expozice bude pokračovat v už existujících sálech.
Tvůrci slibují prožitkovou výstavu s minimem vitrín. Na návštěvníky má působit hlavně atmosféra jednotlivých sálů. Komu základní informace nebudou stačit, může studovat reálie přes počítač s dotykovou obrazovkou, dodala Křížová.