Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Muzeum romské kultury ocenilo zesnulého režiséra a aktivistu Robina Striu. Vzpomínali na něj jeho kolegové i prezident Petr Pavel

22. října 2023
Čtení na 2 minuty
Robin Stria (FOTO: Muzeum romské kultury)
Robin Stria (FOTO: Muzeum romské kultury)
V pátek 20. října 2023 se v Muzeu romské kultury v Brně konalo slavnostní předání Ceny Muzea romské kultury, kterou každoročně uděluje muzeum osobnosti, jež se zasloužily o rozvoj a uchování romské kultury. Letos byla cena udělena in memoriam Robinu Striovi, režisérovi, kameramanovi, romskému aktivistovi a bývalému kurátorovi videofondu muzea, který zemřel na jaře ve věku nedožitých 33 let. Zpravodajskému serveru Romea.cz to oznámilo Karolina Spielmannová, tisková mluvčí Muzea romské kultury.

Robin Stria se věnoval sociální práci s romskou komunitou, audiovizuální tvorbě a etnoemancipaci Romů. Byl spoluzakladatelem internetového média Tuke TV, režisérem prvního romského sitcomu Miri fajta a tvůrcem několika videoklipů romských hudebníků. V Muzeu romské kultury se podílel na dokumentaci a prezentaci romského kulturního dědictví. Zemřel po krátké těžké nemoci 17. března 2023.

“Cena mu byla udělena za plné osobní nasazení při snaze o etnoemancipaci Romů, obzvláště pak o rozvoj romské mládeže, pro níž byl často přirozeným vzorem a velkou inspirací, za energický boj proti stereotypizaci Romů i za širokospektrou práci pro Muzeum romské kultury, kterou vykonal, a ještě mohl vykonat,” uvedlo Muzeum romské kultury v tiskové zprávě.

Robin Stria vystudoval Vyšší odbornou školu sociálně právní a pracoval jako sociální pracovních v brněnských organizacích IQ Roma servis a DROM, kde byl vedoucím komunitního centra. S časem se u něj rozvinula vášeň pro kameru a audiovizuální tvorbu, jako samouk začal tvořit vlastní videa a krátké dokumenty.

Klíčovým tématem jeho profesního i osobního života byla romská etnoemancipace a participace Romů. Právě romipen (romství) se stal i předmětem jeho filmařské tvorby. V roce 2017 režíroval historicky první romský scénický sitcom Miri fajta (Moje rodina) následně vznikla i filmová verze příběhu a o samotném vzniku je natočen i dokumentární film. V brněnském Amaro records natáčel a režíroval několik videoklipů romských hudebníků.

Slavnostní večer byl doprovázen kulturním programem, ve kterém na Robina Striu vzpomínali jeho kolegové z různých oblastí jeho profesního života. Mezi nimi byli například Miroslav Zima, Gejza Horváth a Micheala Lebeda. Ve video medailonu na něj zavzpomínal také prezident Petr Pavel, pro jehož předvolební kampaň pracoval Robin jako kameraman a režisér.

“Robina jsem znal osobně, protože mi v průběhu kampaně mnohokrát pomáhal s natáčením. Videí s okénkem do romské komunity, s nacházením společných témat, ale hlavně s porozuměním těch témat, o kterých všichni víme, ale málokdo jim opravdu rozumí,” uvedl ve videu prezident.

“Je mi moc líto, že Robin nemůže převzít cenu osobně a hlavně, že nemůže pokračovat v mnoha svých aktivitách, ale také, že nemůže prožít svůj život se svojí rodinou a se svými známými. Ta cena, kterou dnes dostává, nám ho ale zachová i do budoucna a já jsem moc rád, že jeho příběh bude žít dál a že bude sloužit jako inspirace pro všechny mladé lidi, kterým není lhostejné, co se kolem nich děje a jsou ochotni pro to něco dělat. Robine, děkujeme ti,” řekl prezident ČR Petr Pavel.

Nad akcí převzali záštitu hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a primátorka Statutárního města Brna Markéta Vaňková.

Cena Muzea romské kultury se uděluje od roku 2009. Mezi jejími laureáty jsou například např. Ctibor Nečas, Ignác Zima, Karel Holomek, Jana Šustová, Margita Lázoková, Bartoloměj Daniel (in memoriam), Emília Rigová a další.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon