Muž, který je obviněn z vraždy Roma v Brně je na svobodě. Je to plivnutí na celou romskou komunitu, říká Patrik Banga, příslušné orgány s Romy nekomunikují
Cizinec podezřelý z červnové vraždy na Brněnské přehradě bude stíhán na svobodě. O propuštění z vazby už minulý týden ve čtvrtek rozhodl Krajský soud v Brně, uvedl dnes server Deník.cz. ČTK informaci potvrdili mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma a mluvčí krajského soudu Klára Belkovová. Sedmatřicetiletý cizinec podle obvinění poblíž tramvajové zastávky nožem napadl a zranil dva jiné, kteří skončili v nemocnici. Jeden z nich později v nemocnici zemřel.
“Mohu říct pouze to, že soud v neveřejném zasedání skutečně rozhodl a muž byl propuštěn z vazby,” sdělil Olma. Poprvé brněnský soud o propuštění z vazby rozhodl už na konci července, ale proti tomuto rozhodnutí podal státní zástupce stížnost.
“Krajský soud potvrdil výrok soudu prvního stupně,” doplnila Belkovová. Další podrobnosti neposkytla.
Vazbu nahradil dohled probačního úředníka a písemný slib obviněného, že se nedopustí trestné činnosti, na vyzvání se dostaví k soudu, státnímu zástupci nebo na policii a že vždy předem oznámí, že se vzdálí z místa pobytu. “Důvody vazby i nadále trvají, došlo však k jejich zmírnění, kdy byla vazba nahrazena právě těmito zárukami,” citoval Deník mluvčí Městského soudu v Brně Petru Láníčkovou.
Muž sice zůstává obviněný z vraždy, soudce však kvalifikaci vnímá jinak. „Soudce rozhodující v přípravném řízení o vazbě se však s právní kvalifikací, pro kterou bylo zahájeno trestní stíhání obviněného, neztotožnil,“ řekla serveru Láníčková. Rozhodující soudce v této fázi řízení ale není oprávněný trestný čin překvalifikovat, to přísluší orgánům činným v přípravném řízení.
Událost z 10. června letošního roku vyvolala v Brně nepokoje. Zabitým mužem byl mladý Rom, útočníkem podle nepotvrzených informací Ukrajinec. To vyvolala u menší části Romů nenávistné reakce proti Ukrajincům.
Nulová komunikace orgánů s Romy po propuštění Ukrajince z vazby, plivnutí na celou romskou komunitu
Příslušné orgány v takto výbušné situaci žádným způsobem nekomunikovaly po propuštění Ukrajince z vazby s žádnými romský organizacemi. Romové, které oslovil zpravodajský server Romea.cz, jsou mlčením příslušných orgánů naprosto šokováni, překvapení vyjádřila i vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková.
“Jsem překvapená z rozhodnutí Krajského soudu v Brně. V tuto chvíli zjišťuju další informace a zvažuji možné kroky,” uvedla Lucie Fuková.
“Musím říct, že jsem z rozhodnutí soudu v této záležitosti velmi rozčarován. Celý případ vyvolal velkou míru nevole a pozdvižení. Pachatel byl propuštěn z vazby již minuly týden. Soud měl už dávno reagovat a své rozhodnutí veřejnosti řádně vyargumentovat. Případ je mediálně velmi známy a mlčení kompetentních orgánů nikomu nepomůžou,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz například Cyril Koky, s tím, že věří, že soud přijal patřičná opatření k tomu, aby tento člověk případně neutekl z ČR.
“Ze všeho nejdřív bych chtěl vidět odůvodnění rozsudku, protože se stížností neuspěl ani státní zástupce. Ten člověk pobodal dva lidi, jeden zemřel. Pokračování v trestné činnosti tedy jako důvod vazby projít klidně mohl. Ale jsem laik, třeba měl obviněný nějaké právnické eso a uspěli s písemnou zárukou. Jsem zvědavý na to, jestli záruky dodrží a skutečně se k soudu dostaví, nebo zkrátka vezme kramle a soud ho bude obepisovat kamsi na Ukrajinu,” uvedl pro Romea.cz novinář Patrik Banga.
“Za mě to je pomyslné plivnutí do obličeje rodině oběti, která čekala nějakou elementární spravedlnost. Plivnutí do obličeje všem těm, kdo rodině pomáhal. A plivnutí na celou romskou komunitu, která netrpělivě čekala na to, jak se s případem soudy popasují. A až teď bude nějaký člověk vyprávět na Facebooku, že Ukrajincům projde každý trestný čin, protože je stát chrání, nedivte se. I když to je blbost, lidé tomu budou věřit. Teď totiž budou mít i extrémisté to správné střelivo, které bude brnkat na zvlášť citlivou notu. S razítkem soudu,” dodal Patrik Banga.
Podle právničky a ředitelky organizace In Iustitia Kláry Kalibové napětí mezi romskou a ukrajinskou menšinou se řeší více než dva měsíce a zapojení odborníků a odbornic z neziskového sektoru stát nevyužívá. “Existuje-li na našem území romská tisková agentura s takovým renomé a vlivem, jako je ROMEA, je nutné po policii požadovat, aby tak třaskavou informaci, jako je propuštění obviněného z vraždy romského poškozeného intenzivně komunikovala právě prostřednictvím tohoto serveru,” uvedla Klára Kalibová.
“Vazební důvody stanoví zákon – jedná se o riziko útěku, riziko působení na nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné nebo jiné maření objasňování skutečností významných pro trestní řízení, či riziko opakovaní trestné činnosti, sama závažnost jednání, v tomto případě vražda, není pro setrvání ve vazbě dostačující,” dodala pro zpravodajský server Romea.cz Klára Kalibová.
“Rozhodně je však nutné, aby stát, konkrétně policie, státní zastupitelství, případně vazební soud, lépe a předvídatelněji komunikoval. Jinak nese plnou zodpovědnost za další roztočení kol napětí mezi zmíněnými komunitami,” dodala Kalibová.
“Jak mohou člověka obviněného z vraždy pustit na svobodu? Jak se na to mají dívat Romové? Nevím sám, jak se na tuhle situaci dívat, ale míchají se ve mě emoce zklamání, naštvanosti a taky frustrace z neustálých facek od systému, který nám Romům dává najevo, že jsme na okraj. Jedno je jisté, nikomu z nás se to nelíbí a doufám, že náš odpor a nesouhlas s tímto rozhodnutím bude velmi jasně vidět ve veřejným prostoru,” napsal na sociální síť Facebook k rozhodnutí soudu Nick Budai z Brna.
“Tohle je zcela nepochopitelné a neomluvitelné. Na jedné straně se spousta lidí snažila a snaží mírnit vášně po vraždě mladého člověka na brněnské přehradě, a bum – dostaneš pěstí mezi oči, protože justice, která má být nezávislá, pustí a bude stíhat na svobodě člověka podezřelého z vraždy. Spravedlnost je fakt slepá a situaci tahle informace rozhodně nepřidá na klidu. Jen jsem zvědavá, kdo pak za následky ponese zodpovědnost,” uvedla k rozhodnutí soudu členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Alena Gronzíková.
“Tak tohle je pořádný flusanec Romům do tváře. Plivnutí těm Romům do ksichtu, kteří, v rámci nedůvěry v orgány činné v trestním řízení obhajovali a uklidňovali situaci. Ano, tito chtěli věřit konečně ve spravedlnost, která se jaksi ani dnes a ani zítra nekoná,” uvedl Emil Voráč.
Další vyjádření Romů a Romek sledujeme na sociálních sítích.