Mostecká radnice schválila výstavbu čunkodomů na sídlišti Chanov
Včera mostecké zastupitelstvo schválilo rozpočet na výstavbu takzvaných čunkodomů, čili kontejnerů, v nichž mají žít lidé a celé rodiny ze sídliště Chanov. Vedle toho, že se radnice stane aktivním hráčem při vytváření ghetta, projevila se špatný hospodář městského rozpočtu. Podle odborníků tak jde o nejhorší variantu, která se negativně odrazí na životě nejen obyvatel Chanova, ale celého Mostu.
Město má přitom možnost využít mnohem výhodnější způsob, jak situaci na sídlišti řešit. Místo stavby čunkodomů by radnice mohla získat dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj na opravu panelových domů č. 6 a 10 přímo na sídlišti. Na kontejnerové bydlení ovšem ministerstvo dotaci neposkytne a zastupitelé tak z vlastní vůle rozhodli mrhat městským rozpočtem.
Proti výstavbě modulového bydlení v Chanově vystoupili v minulosti jeho obyvatelé, opoziční zastupitelé z Pirátské strany a Strana Zelených, Agentura pro sociální začleňování i mluvčí komunitní pracovní skupiny Jan Chromý, který zároveň vedení města předal i petici proti jeho plánu. Shodně vidí ve stavění kontejnerů v už existujícím ghettu prohloubení segregace a časovanou bombu, která jde proti všem principům integrační politiky a smysluplných řešení, která nestojí na krátkozrakých populistických gestech.
“Jejich stavba je každopádně velmi nešťastná a bude mít různé následky, počínaje tím, že několik generací místních dětí prožije mládí v dehonestujících podmínkách, jež se na jejich vývoji nutně podepíší,” upozorňuje například Milan Krám na serveru A2larm.cz.
Milan Krám také zmínil snahu radnice manipulovat s obyvateli Mostu, když se před několika dny na webové stránce magistrátu města Most objevila fotografie dokumentující nepořádek za jedním z panelových domů v Chanově.
“Nejednalo se o nic jiného než o mediální tah, který měl mostecké obecenstvo, tedy místní majoritu, „správně naladit“ a připravit ji na další krok, jímž je nákup a instalace modulového bydlení, známého taktéž pod názvem ´čunkodomky´,” vysvětluje Milan Krám na A2larm.cz.
“Za ideální řešení považujeme postupný útlum sídliště, který bude realizován v dlouhodobém horizontu a se zohledněním potřeb místních obyvatel. Obyvatelům by následně bylo poskytnuto dlouhodobé nájemní bydlení v bytech standardní kvality v nesegregované lokalitě,” uvedl už dříve ředitel Agentury David Beňák.
Pro hodně obyvatel Chanova je toto místo domovem, kde žijí celý život. Jde o vyloučenou lokalitu s mnohými negativními jevy, kde bylo několik generací segregačními praktikami města odsouzeno žít a nakonec si i zvyknout. Nelze tedy “útlum” chanovského sídliště očekávat skokově, i proto Agentura hovoří o dlouhodobém horizontu.
„Stavění kontejnerů na okrajích existujících ghett není řešením, ale časovanou bombou. Vyroste v nich nová generace Romů, kteří si už ani nedokážou představit, jak může vypadat bydlení ve standardních bytech. Tudy cesta k integraci skutečně nevede,“ shrnul v minulosti pro Mostecké listy názor na postup radnice předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.