Místo revitalizace vystěhování. Obyvatelé ostravské osady Bedřiška znovu bojují za své domovy
Obyvatelé ostravské osady Bedřiška znovu bojují za své domovy. Namísto plánované revitalizace, kterou v září 2020 odsouhlasilo zastupitelstvo města Ostravy a která počítala se zachováním bydlení místních lidí, se radnice rozhodla, že bude lepší je vystěhovat. Raději by totiž postavila „nádhernou čtvrť s jinou skladbou obyvatel“.
V dopise, který v květnu lidem z Bedřišky zaslal Patrik Hujdus, starosta městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky (MHaH), pod který bývalá hornická kolonie spadá, je informuje o tom, že generální opravy domů, které byly plánovány ve spolupráci s předchozím vedením města Ostravy, není reálné provést, protože by musely být spojeny s celkovou rekonstrukcí vodovodu, kanalizace a elektřiny, což by vyšlo na 200 milionů korun, které obvod ani město nemá.
„Z toho vyplývá, že městský obvod byl nucen pro lokalitu Bedřiška hledat jiné řešení, které spočívá v částečném utlumení bydlení a uvolnění domů, aby o domy, které zůstanou obydleny, mohl alespoň částečným způsobem pečovat,“ píše v dopise Hujdus.
První skupina obyvatel by se měla vystěhovat do konce září 2025, druhá do konce května 2029. Třetí skupiny by se změny dotknout neměly, neboť jde o nájemníky se smlouvami na dobu neurčitou. Lidé z prvních dvou skupin byli během června zváni na osobní konzultace a byl jim k podpisu předložen dodatek k nájemní smlouvě – jako podmínka pro prodloužení jejich stávajících smluv do radnicí vyměřené lhůty.
V něm například stojí, že nájemníci nejsou oprávněni v případě závad požadovat jejich opravu nebo v případě, že dům, ve kterém bydlí, bude prohlášen za nezpůsobilý k užívání, což může udělat právě radnice, musí ho do 14 dnů vyklidit. Navzdory písemnému prohlášení starosty, že je nájemníkům, kteří dodržovali podmínky nájemní smlouvy, připraven nabídnout náhradní bydlení nebo finanční pomoc, je však v dodatku všem oznámeno, že nárok na poskytnutí náhradního bydlení nemají.
„Dodatek byl předložen 15 rodinám, z nichž ho podepsaly pouze dvě. Ostatní podpis odmítly a zaslaly vedení radnice dopis, v němž žádají o uzavření standardních smluv minimálně na dobu, která byla uvedena ve veřejném příslibu. Radnice dělá mrtvého brouka, na žádosti nájemníkům dosud neodpověděla,“ popisuje situaci Eva Lehotská. Šesti rodinám však kvůli odmítnutí podepsat dodatek skončila původní nájemní smlouva na konci června a tři rodiny nemohou pobírat příspěvek na bydlení. „Pro ně jsme zřídili sociální fond, do něhož přispívají ostatní obyvatelé Bedřišky podle svých možností a je určen na úhradu nájmů pro tyto rodiny. Oslovujeme i sponzory, tak věřím, že situaci zvládneme,“ upřesňuje Lehotská.
„Ukončit skanzen“
Finanční náročnost plánované revitalizace Bedřišky včetně nutnosti vybudování nové infrastruktury, jejíž návrh vypracovala pražská architektonická kancelář re:architekti studio, s.,r.,o., nikdo z jejích zastánců nepopírá. Zpracováno již ostatně bylo několik analýz na efektivnost finančních prostředků, které by na ni měly být vynaloženy, možnosti rozpočtu a plány na financování už také řešilo předchozí vedení města. Jako jeden z největších problémů se však jeví vůle městského obvodu MHaH – k navrhované revitalizaci jako takové i hledání způsobů, jak ji zaplatit.
Situace na Bedřišce se důkladně probírala na červnovém zastupitelstvu města za účasti členů současného i bývalého vedení města i obyvatel Bedřišky. Nejvýstižněji však postoj současného vedení městského obvodu zachytil na svém facebooku 1. místostarosta MHaH Jiří Pagáč.
„Prodávat to opravdu nechci. Místní nemají kupní sílu a já bych pod 100 % odhadu nikdy nešel. Budu rád, když nám Bedřiška zůstane, jsme schopní ji postupně zastavit novými domy ve standardu 21. století a ty dál pronajímat za tržní cenu běžného nájmu. To je ovšem neslučitelné se současným stavem sítí a skladbou obyvatel. Umíme tam vybudovat nádhernou čtvrť, a to místo je k tomu ideální, proto je třeba ukončit skanzen,“ napsal v diskusi.
Podle Evy Lehotské, která se na Bedřišce dlouhodobě věnuje komunitní práci a především díky ní a spolku N.O.B.L. (NováOstravskáBedřiškaLidem) se z původně nechvalně proslulého ghetta stala téměř ukázkově fungující komunita, dá o možných zdrojích jednat i s příslušnými ministerstvy. „Tato jednání vedeme, avšak žádosti o tyto zdroje zatím obvod odmítá podávat a z neopatrných vyjádření některých představitelů obce usuzujeme, že tak učiní až v případě, když se jim podaří stávající obyvatele vystěhovat a domy zbořit, nebo alespoň převážnou část,“ reaguje Lehotská.
Upozorňuje také na analýzu, kterou si obvod nechal vypracovat u dvou domů a na kterou se odvolává – analýza doporučuje demolici s tím, že náklady na opravu by se pohybovaly ve výši okolo 1,5 až 2 milionů na byt o výměře 56 m², což je neekonomické a vynaložení prostředků by nebylo v souladu s péčí řádného hospodáře.
„Není přitom vůbec specifikováno, co rekonstrukce obsahuje a jak se k částce dospělo. Zejména pozoruhodný je závěr o řádném hospodáři. Dosavadní konání radnice, která domy neopravovala a řešila pouze havarijní stavy tedy v souladu s péčí řádného hospodáře bylo? My jsme si nechali zpracovat posudek na tytéž domy přímo soudním znalcem z oboru dřevostaveb a výsledek je diametrálně odlišný,“ přibližuje Lehotská.
Domy jsou podle soudního znalce i přes své stáří v dobrém stavu. Náklady na odstranění zjištěných drobných vad, které však nemají vliv na jejich životnost, na zateplení a výměnu zdroje vytápění a oken odhadoval na cca 650–750 tisíc na jeden byt, přičemž by navíc bylo dosaženo výrazné úspory na energiích. „Na zateplení, výměnu oken a do 1. 9. i na výměnu zdroje se dá požádat o dotaci, což ale zatím obvod neudělal a udělat zřejmě nehodlá. Chce prostě bourat,“ popisuje Lehotská.
David a Goliáš
„Chápu, že ti lidé jsou z toho nešťastní, ale obvod si musí vybrat, kam peníze bude investovat,“ řekl Hujdus na zasedání zastupitelstva. Uvedl také, že jako městský obvod MHaH byli v době minulého vedení města (které skončilo v dubnu 2023, pozn. red.) součinní, ale vždy upozorňovali na to, že by podle nich bylo ekonomičtější domy na Bedřišce „snést“ a vystavět nové než staré opravovat. Nechtěli však jít proti městu. Připomněl také, že se v souvislosti s revitalizací řešilo i to, že by obyvatelé Bedřišky po dobu oprav museli dočasně odejít bydlet jinam a po návratu do opravených domů by je čekal vyšší nájem.
To by podle Lehotské pro lidi z Bedřišky problém nebyl – jsou s tím podle ní srozumění a ochotní vyšší nájmy po opravě domů platit. Doporučení, aby do konečného rozhodnutí plánu o revitalizaci nebyly činěny ze strany obvodu kroky k ukončování nájemních smluv, na zastupitelstvu neprošlo. „Ti, co se zdrželi nebo byli proti, dali zřetelně najevo, že jim vůbec nevadí protiprávní kroky naší radnice, že se s jejich postupem a názory ztotožňují a osudy lidí, kteří jsou zranitelní a sociálně slabí, je vůbec nezajímají. A už vůbec si necení jejich práce za posledních 14 let. Je to strašně frustrující,“ říká Lehotská. Nájemníkům s končící smlouvou podle ní hrozí stejný osud jako těm, kteří už z Bedřišky museli odejít v předchozích dvou vlnách stěhování. „Většina z nich skončila na ubytovnách nebo u soukromníků, ti je obrali a museli jít jinam,“ dodává paní Eva.
V červenci se na pozvání prezidentského páru zúčastnila jeho setkání v Lánech s občany, kteří jsou aktivní ve svých regionech a pomáhají jejich rozvoji. Petr Pavel a Eva Pavlová za několik dní po setkání nečekaně navštívili Bedřišku. „Tyto nezlomné lidi spojuje svépomoc, odhodlání a tvrdá komunitní práce. Situaci budeme dále sledovat,“ uvedla po návštěva Pavlová.
„Návštěva prezidenta a jeho paní dodala našim lidem naději a poznání, že v tom nejsou sami a jejich osud zajímá i čelní představitele státu. Snad to bude ku prospěchu věci, byť arogance politiků jak v současném vedení města, tak zejména pak ve vedení obvodu Mariánské Hory a Hulváky, je neskutečná. Ale jak známe z biblického příběhu o souboji Davida s Goliášem, i ten slabý a podceňovaný protivník může vyhrát, pokud má víru a odvahu. A tu my máme,“ uzavírá Eva Lehotská.
Článek vyšel v časopise Romano voďi. Předplatné si můžete objednat na webu časopisu.