Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Miroslav Vodrážka, bojovník proti komunistickému režimu, vyzval Petra Fialu k prodloužení zákona o odškodnění sterilizovaných žen

17. října 2024
Čtení na 3 minuty
Miroslav Vodrážka (FOTO: Ministerstvo obrany)
Miroslav Vodrážka (FOTO: Ministerstvo obrany)
Miroslav Vodrážka, badatel Ústavu pro studium totalitních režimů a účastník odboje proti komunismu, vyzval dopisem premiéra Petra Fialu, aby se zasadil o prodloužení účinnosti zákona, na jehož základě se poskytuje odškodnění protiprávně sterilizovaným ženám. Vodrážka poukazuje na průtahy v procesu odškodnění a nedostatečnou komunikaci ze strany ministerstva zdravotnictví, což ohrožuje možnost některých žen dosáhnout spravedlivého odškodnění. Tímto se připojil k řadě neziskových organizací a veřejnému ochránci práv, kteří upozorňují na nečinnost ministerstva.

Vodrážka připomíná, že vláda pod vedením Petra Fialy se zavázala dokončit vyrovnání s minulostí komunistického režimu, a že nucené sterilizace romských žen byly již v roce 1978 označeny Chartou 77 za porušování lidských práv. Podtrhuje důležitost, aby se vláda zasadila o prodloužení zákona nejen z politických, ale i morálních důvodů, a s ohledem na rovnost pohlaví a respekt k historickému odkazu žen, jejichž práva byla systematicky porušována jak komunistickým, tak nacistickým režimem.

Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje dopis v plném znění.

Dopis Miroslava Vodrážky adresovaný premiéru Petr Fialovi

Vážený pane premiére,

dne 8. října 2024 se uskutečnila konference týkající se zákona č. 297/2021 Sb., o poskytnutí jednorázové peněžní částky osobám sterilizovaným v rozporu s tehdejším právem, na které se projednávaly průtahy v odškodňování protiprávně sterilizovaných žen, a to v souvislosti s koncem účinnosti zákona v letošním roce. Konferenci uspořádala Liga lidských práv ve spolupráci s Britskou ambasádou. Velvyslanec Matt Field vyzval k hledání řešení, i proto, že některé z postižených žen žijí ve Spojeném království. Téhož dne se na Vaši vládu obrátila Liga lidských práv spolu s romskými organizacemi a aktivistkami s výzvou k prodloužení účinnosti zákona o odškodnění. K tomuto kroku je vedl postup ministerstva zdravotnictví, které nekomunikovalo a nedodržovalo zákonné lhůty, a průtahy při vyřizování žádostí, přičemž v současné době hrozí, že mnohé poškozené ženy se odškodnění nedočkají. V minulosti se na Vás obrátil i veřejný ochránce práv s žádostí, aby proti nečinnosti úřadu zasáhla vláda. Zároveň upozornil, že ministerstvo zdravotnictví, které řídí Vlastimil Válek, nekomunikuje ani s ombudsmanem, pročež byla následně ministerstvu uložena i sankce.

Ve svém programovém prohlášení se Vaše vláda v roce 2022 zavázala, na rozdíl od předcházející vlády Andreje Babiše, že se zasadí o dokončení vyrovnání české společnosti s minulostí komunistického režimu. Připomínám, že už v roce 1978 vydala Charta 77 dokument č. 23, v němž s odvoláním na Mezinárodní pakt o občanských a politických právech upozornila na diskriminaci romských žen, jejichž nucené sterilizace, které nařídil tehdejší komunistický režim, byly zákrokem proti etnické menšině s cílem zabránit jí rodit děti.

Jako badatel dlouhodobě zkoumající historii žen v komunistickém režimu podotýkám, že po roce 1948 byla systematicky porušována jejich práva, přičemž nešlo pouze o případy protiprávní sterilizace žen, ale i o decimování ženských organizací, likvidaci a perzekuci předních feministek vystupujících na obranu žen. Není náhodné, že už nacistický totalitární režim popravil přední aktivistku za práva žen Františku Plamínkovou a že následně komunistický totalitární režim popravil její nástupkyni Miladu Horákovou. Tyto historické skutečnosti připomínám i proto, že jste byl v roce 2007 Senátem Parlamentu České republiky zvolen členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, tedy instituce, která vznikla na základě povinnosti vyrovnat se s následky totalitních a autoritativních režimů 20. století.

Pokud se vláda pod Vaším vedením programově rozhodla zasadit se o dokončení vyrovnání české společnosti s minulostí komunistického režimu, měla by dostát svému úkolu, a to nejen z důvodů politické zásadovosti a důvěryhodnosti, ale i s ohledem na koncepci paritní demokracie, která, jak už v 90. letech vysvětlil zástupce generálního tajemníka Rady Evropy Petr Leuprecht, na rozdíl od tradičního pojetí, v němž jsou politické subjekty chápány univerzalisticky jako bezpohlavní a v němž jsou demokratické procesy stále ovládány muži, zohledňuje lidské bytosti jaké jsou, tedy ženy a muže.

Jestliže v rámci vyrovnání s komunistickou minulostí přijali čeští zákonodárci před časem například zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu, jehož účinnost nebyla omezena krátkou lhůtou tří let, měli by mít nyní na zřeteli také koncept paritní demokracie, a to zejména v případě protiprávně sterilizovaných žen.

Proto z výše uvedených důvodů žádám, aby vláda vyhověla protiprávně sterilizovaným ženám a lidskoprávním organizacím ve věci prodloužení účinnosti zákona č. 297/2021 Sb.

Miroslav Vodrážka (*1951) je český filozof, publicista a hudebník, který se angažoval v boji proti komunistickému režimu. Patří mezi představitele tzv. undergroundu, tedy alternativní kultury, kterou komunistický režim pronásledoval. V 70. letech byl obviněn z trestného činu výtržnictví a z důvodů „společenské nebezpečnosti“ odsouzen k několika letům ochranného soudního dohledu. V 80. letech byl spoluorganizátorem bytových seminářů i konspiračních schůzek mluvčích Charty 77. Po roce 1989 byl redaktorem časopisu VOKNO, na jehož ilegálním vydání se spolupodílel v undergroundu od roku 1979. Po sametové revoluci se začal věnovat bádání o totalitních režimech, zejména v oblasti represí vůči ženám a systematickému porušování lidských práv. Dnes působí jako badatel v Ústavu pro studium totalitních režimů.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon