Miroslav Klempár: Výměnný pobyt mládeže na Kypru se zaměřil na lidská práva a solidaritu mezi národy
I have a dream“, “Mám sen”. To jsou slova ctihodného Martina Luthera Kinga, které pronesl před šedesáti lety, 28. srpna 1963, ve svém slavném projevu a tato slova se stala základním kamenem pro rovnost, spravedlnost a odstranění veškeré diskriminace.
Pravdivost, nebo spíše platnost těchto slov v naší době, si přišlo ověřit 56 mladých lidí ve věku 18-30 let z 8 evropských zemí (Kypru, Řecka, Litvy, Polska, Bulharska, Rumunska, Maďarska a České republiky). Na výměnu mládeže na Kypr je v rámci programu Erasmus+ pozvala organizace Association of Young Saints Anargyros ve dnech 18.–25. března 2022.
Výměna mládeže se zaměřila na podporu lidských práv a solidarity mezi národy, ale také na boj proti rasismu, xenofobii a rasové nenávisti. Prostřednictvím neformálních vzdělávacích aktivit se mladí lidé sblížili a rozvinuli pocity tolerance, soucitu, vzájemného porozumění, respektu a přijetí rozmanitosti.
Měli jsme možnost navštívit památník obětem invaze tureckých vojsk na Kypr roku 1973, kde jsou náhrobky 1 200 pohřešovaných osob, které dodnes identifikují podle nalezených zbytků kostí.
Dále jsme navštívili centrum pro uprchlíky převážně z Afriky, kteří se s pomocí organizací jako je Anargyros začleňují do kyperské společnosti.
Přínosné byly i workshopy, které si pro nás připravili mladí z každé zúčastněné země. Zajímavá byla debata o tom, jaký je rozdíl v přijímání současných ukrajinských uprchlíků a uprchlíků z afrických zemí. U této debaty se projevil vliv dezinformací a hoaxů na mladé lidi, u kterých panoval rozdíl v názorech, který většinou korespondoval s politickými názory politiků dané země, z které mladí pocházeli.
Společně jsme sdíleli a zároveň bořili možné stereotypy a předsudky na místní, národní i mezinárodní úrovni. Naučili se, jak zvládat reakce strachu, rasismu a xenofobie ve své společnosti, a definovat společné hodnoty demokracie a dodržování lidských práv.
Mám ale také starost o to, jak málo mladých lidí a zejména mladých Romů se zapojuje do programů Erasmus + a přitom hlavní zaměření tohoto programu Evropské komise je zájem o mladé lidi, různé formy vzdělávání a podpory sociálně vyloučených a chudých, aby se i oni mohli těchto aktivit zúčastnit.