Ministr Pelikán nezahájí kárné řízení se státní zástupkyní Galkovou, ta podle Deníku referendum chrání rasisty
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán zamítl podnět k zahájení kárného řízení se státní zástupkyní Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Zdeňkou Galkovou, který podal před tři čtvrtě rokem
Deník Referendum
(DR). Podle něj „nejsou dány důvody k podání kárného návrhu“. Konkrétnější zdůvodnění však odpověď ministra neobsahuje.
Důvodem k podání podnětu, bylo přesvědčení redakce Deníku Referendum, „že se jako státní zástupkyně neřídí platným právním řádem, zejména Listinou základních práv a svobod a ve svých postupech je ovlivňována předsudky, k věcem přistupuje selektivně, uplatňuje různá měřítka podle politického přesvědčení, vyznání nebo etnicity aktérů jednotlivých kauz.“
Svá tvrzení DR dokumentoval na sedmi konkrétních případech, kterým se redakce věnovala podrobněji i ve svých textech. Mezi ně patří například ochrana antisemitských projevů slovenského nacionalisty Mariána Magáta, tolerance ke štvavým projevům Adama B. Bartoše a Tomia Okamury během demonstrací s maketami šibenic, využití otevřeně rasistického webu white¬media.info jako důkazního prostředku nebo zanícená (a stejně nepodložená) kritika výzkumné zprávy Amnesty International o diskriminaci romských žáků v České republice.
Ministr se však
podle DR vyjádřil konkrétně pouze k poslednímu z výše jmenovaných bodů s tím, že „bylo státní zástupkyni vytknuto, že ke správně učiněnému závěru přidala nadbytečně a nevhodně své osobní hodnotící úvahy o pravdivosti zprávy Amnesty International. Toto pochybení s ní obvodní státní zástupce pro Prahu 1 projednal.“
Údajně „správně učiněným závěrem“ je tvrzení JUDr. Galkové, že se české školství nedopouští vůči romským dětem diskriminace na základě jejich etnicity.
Jinak ve svém zdůvodnění popisuje pouze proceduru, jakou se s podnětem vypořádal. Deník Referendum proto ministra žádá, aby se k jednotlivým bodům návrhu vyjádřil podrobněji a jasně tak odůvodnil své zamítavé stanovisko.