Ministr Pelikán navštívil vyloučené lokality: Když pomáháme sociálně vyloučeným, pomáháme zlepšit život i jejich sousedům
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který má v nové vládě na starost oblast lidských práv a zároveň pod něj spadá Agentura pro sociální začleňování, navštívil vyloučené lokality v Ústeckém kraji. Chtěl se seznámil se způsoby řešení problematiky sociálního vyloučení a navštívil místa, kde Agentura působí. Výjezd do více jak deseti lokality podnikl 5. – 7. ledna a k části programu se připojila i eurokomisařka Věra Jourová.
“Za všemi lidmi, ať už to jsou sociální pracovníci, odborníci z dluhových a protidrogových poraden nebo třeba zástupci měst, jsou v regionu vidět výsledky každodenní práce, která rozhodně není jednoduchá. Kdoví, jak by dnes vypadala situace, kdybychom lokality nechali napospas času,” řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
“Tato agentura kromě spousty další práce vytvořila velmi dobrý materiál, který řeší problémy bydlení sociálně vyloučených, teď je třeba ho dostat do praxe. Stát vyplácí příspěvky na bydlení, ale přitom nedokáže zajistit, aby to bydlení mělo nějakou kvalitu, a to mě rozčiluje,” reagoval ministr na problém obchodníků s chudobou, kteří draze pronajímají byty často ve velmi špatném stavu, o které se nestarají.
“Těší mě ale, že někteří obyvatelé to nevzdávají a bojují proti těmto podmínkám. V Boleticích jeden romský nadšenec vybudoval v suterénu domu klub pro děti, který jim pomáhá smysluplně naplňovat volný čas,” dodal ministr Pelikán k prohlídce domů v neutěšeném stavu v jedné z lokalit a k setkání s místními.
Ministr spravedlnosti zdůraznil, že stát by neměl zapomínat na obyvatele, kteří se v místě snaží žít v klidu a bez potíží, ale soužití s některými sousedy je náročné. Podle zástupců měst totiž často mají pocit, že pro ně se v lokalitě nic nebuduje. “Břímě tohoto problému nesou nejvíc ze všech. Musíme umět dobře vysvětlit, že když pracujeme se sociálně vyloučenými lidmi, pomáháme zlepšit život jejich sousedům,” řekl Robert Pelikán.
Součástí třídenního programu byly také návštěvy místních škol, které se v rámci projektu Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti zapojily do programu Mediace ve škole. Ta patří mezi osvědčené metody řešení konfliktů za pomoci vyškolených mediátorů i aktivního zapojení samotných dětí. Zkušenosti z mediace si pak děti odnášejí do dalšího života, rodinného prostředí i na pracovní trh. Ukázku mediace v praxi viděli ministr spravedlnosti a eurokomisařka Věra Jourová v Základní škole Krásná Lípa.
Kromě Boletic nad Labem navštívil ministr spravedlnosti například litvínovské sídliště Janov, Zelenou ulici v Děčíně nebo ústecké Předlice a Mojžíř. Pracovní cestu zakončil v obci Obrnice, kde se podařilo vybudovat fungující síť sociálních služeb a preventivních aktivit. V letošním roce město ukončí s Agenturou pro sociální začleňování spolupráci a přejde na vzdálenou podporu.