Ministr Lipavský hostil statečné obránce lidských práv na tradiční mitterandovské snídani
Ministr zahraniční Jan Lipavský (nestr.) dnes v Černínském paláci přivítal aktivisty, obránce lidských práv či nezávislé novináře, setkal se například s novinářkou Alsou Kurmaševovou, kterou věznilo Rusko. Na snídani u příležitosti mezinárodního Dne lidských práv pozval osm lidí, kteří se podle ministerstva zahraničí i přes nepříznivé podmínky ve svých domovských státech nevzdali a neúnavně se zasazují za svobodu a demokracii. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě.
Akce se podle ministerstva konala v duchu snídaně, kterou v roce 1988 uspořádal na francouzské ambasádě v Praze francouzský prezident François Mitterand pro československé disidenty. “Dnešní tradiční mitterandovská snídaně s odvážnými osobnostmi, které se ani v náročných podmínkách krutých režimů nenechaly zlomit a zůstaly aktivní, byla velmi inspirativní. Musely odejít, ale nevzdaly se. Dlouhodobě podporujeme lidská práva a zastáváme se utlačovaných,” uvedl Lipavský.
Lipavský je však v souvislosti s lidskými právy částí veřejnosti vnímaný velmi problematicky kvůli jeho roli v podpoře izraelského postupu v Gaze, kvůli kterému byl Mezinárodním trestním soudem vydán zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta za válečný zločin využití hladu nebo vyhladovění.
V Černínském paláci se podle úřadu setkali například zástupci nezávislých médií, které šíří necenzurované zpravodajství, aktivisté z řad občanské společnosti nebo představitel prodemokratické alternativní vlády. “Sdíleli realitu o situaci ve svých zemích a diskutovali o možných scénářích a alternativách budoucího vývoje,” uvedlo ministerstvo.
Mezi hosty byla také rusko-americká novinářka Kurmaševová, která byla v letos v srpnu součástí poslední výměny vězňů mezi Ruskem a Západem. Kurmaševová pracuje pro stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Loni v květnu odcestovala do Ruska z rodinných důvodů. V červnu téhož roku byla před zpátečním letem zadržena na letišti v Kazani a úřady jí zabavily americký i ruský pas. Letos v červenci ji ruský soud poslal na 6,5 roku do vězení. Uznal ji vinnou z šíření lživých informací o ruské armádě.
Tradice pořádání snídaně s aktivisty, nezávislými novináři a obránci lidských práv sahá do roku 1988. Francouzský prezident Mitterand tehdy pozval skupinu osmi disidentů včetně Václava Havla, aby jim dal najevo podporu a vyslal vzkaz tehdejšímu režimu, že na ně demokratický svět nezapomněl. “Stejný motiv stojí za dnešním setkáním s aktivními zástupci občanské společnosti ze států, které nerespektují demokratické hodnoty a zásady,” uvedlo ministerstvo zahraničí.
Na francouzské ambasádě v Praze se pak dnes na snídani s francouzským velvyslancem Stéphanem Crouzatem sešlo několik poslanců. Podle poslankyně ODS Eva Decroix diskutovali o lidskoprávní situaci ve světě, ale i o aktuální francouzské politice, uvedla na síti X.