Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Ministerstvo zdravotnictví přiznalo odškodnění za protiprávní sterilizace 629 ženám, další stovky čekají na rozhodnutí. Žádat se může do konce roku 2024

11. srpna 2024
Čtení na 2 minuty
Ilustrační FOTO: Envato Elements
Ilustrační FOTO: Envato Elements
Ministerstvo zdravotnictví (MZd) vyplatilo od začátku roku 2022 na odškodněních za nezákonné sterilizace přes 188 milionů korun. Odškodné 300.000 korun přiznalo 629 ženám z 1296 vyřízených žádostí, dalších 616 žádostí ještě řeší a zhruba 30 případy se zabývá soud. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí MZd Ondřej Jakob.

“V několika případech byla rozhodnutí ministerstva zrušena a vrácena k dalšímu řízení a jsou ve fázi vydaného zamítavého rozhodnutí, případně probíhá další dokazování. Ve většině těchto případů byla ze strany ministerstva podána kasační stížnost, o které do dnešního dne nebylo rozhodnuto,” uvedl v pátek Jakob.

V jednom případě podle něj Městský soud v Praze rozhodnutí MZd potvrdil, další zatím nerozhodl. “V letošním roce pak v návaznosti na soudem zrušené rozhodnutí došlo ve dvou případech k následnému přiznání odškodnění,” dodal s tím, že MZd v obou případech podalo kasační stížnost.

Protiprávní sterilizace romských žen jsou historickou křivdou, která se odehrávala v Československu a později v České republice od 70. let 20. století. Ženy byly sterilizovány bez jejich vědomí nebo souhlasu, často pod tlakem, výměnou za sociální dávky nebo zařazení do bytového fondu. Sterilizace měly za cíl omezit porodnost romské menšiny.

Advokátní kancelář Dentons v tiskové zprávě minulý týden informovala, že po správní žalobě a rozhodnutí soudu MZd jejich klientce odškodnění přiznalo. V případě ministerstvo žádost ženy zamítlo, advokáti podali správní žalobu proti původnímu rozhodnutí i rozkladu MZd. Městský soud v Praze žalobě vyhověl a obě rozhodnutí zrušil, MZd odškodné po novém posouzení přiznalo.

V červenci se k situaci ohledně odškodňování vyjádřil i Nejvyšší správní soud (NSS). Ministerstvo musí podle něj do budoucna samo činit aktivní kroky k ověření, zda žadatelka o odškodnění byla v minulosti podrobena protiprávní sterilizaci. Soud tak odmítl dřívější postup MZd, které žádalo, aby nárok prokazovaly samy ženy. Soud současně upřesnil postup ministerstva pro situace, kdy zdravotnická dokumentace žadatelky neexistuje nebo je zjevně nedůvěryhodná.

S podezřením na nucené sterilizace především romských žen přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení navrhl zavedení odškodného už v roce 2006. V roce 2009 se za protiprávní zákroky tehdejší kabinet omluvil. O odškodnění podle zákona mohou oběti žádat od roku 2022 do konce roku 2024.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon