Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Ministerstvo vnitra: SPD Tomia Okamury dál vede ve vyvolávání nenávisti. Xenofobům a dezinformačním médiím se daří rozdělovat společnost

16. srpna 2019
Čtení na 8 minut
Tomio Okamura (Aktron / Wikimedia Commons)

Trend nárůstu nenávistných projevů vůči lidem pro jejich politické přesvědčení ve druhém čtvrtletí pokračoval. Uvádí to čtvrtletní zpráva o extremismu, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra. Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) podle zprávy upozadilo tradiční extremistické strany, volby do evropského parlamentu ukázaly jeho dominanci mezi xenofobně laděnými subjekty. Předseda SPD Tomia Okamury v souvislosti se zveřejněním zprávy napadl ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) s tím, že otevřeně zneužívá ministerstvo k politickému boji.

SPD Tomia Okamury – lídr vyvolávání nenávisti v ČR

Xenofobním politikům, aktivistům a dezinformačním médiím se nadále dařilo rozdělovat společnost, uvádí dokument. Terčem předsudečné nenávisti se podle něj stále častěji stávají i skupiny s odlišným politickým smýšlením. “Velmi nebezpečným fenoménem se stávají útoky proti konkrétním zástupcům těchto skupin. V naprosté většině se zatím jedná o verbální agresi, evidována jsou ovšem i fyzická napadení,” píše se ve zprávě.

Terčem útoků tak nejsou jen zástupci národnostních, etnických, náboženských a sexuálních menšin nebo bezdomovci a lidskoprávní aktivisté, nýbrž i politici neextremistických stran a novináři. Nenávistné projevy se podle zprávy v některých případech obracejí i proti osobám, které se do povědomí veřejnosti dostaly právě kvůli xenofobním výpadům.

Policisté a státní zástupci se tak stále častěji zabývají projevy předsudečné nenávisti u lidí, kteří nepatří k žádnému extremistickému uskupení. Ti často neví, že se svými výroky dopouštějí trestné činnosti a mají tendenci je bagatelizovat. Někteří politici na celostátní úrovni, ale i zástupci malých měst a obcí, pak označují své rasistické a xenofobní výroky za “vlastenectví” nebo “konzervatismus”, uvádí zpráva.

“Tuzemské i zahraniční zkušenosti ukazují, že tolerování verbálních nenávistných projevů vede k tomu, že přerostou ve fyzické násilí,” píšou zpracovatelé zprávy. V Česku lze podle nich za aktuální riziko považovat radikalizaci nových skupin a také reaktivaci starších veteránů neonacistické scény.

“Xenofobní nálady části české společnosti nadále umně povzbuzovalo, zejména prostřednictvím sociálních sítí, hnutí SPD,” uvádí dále zpráva. To podle dokumentu vyvolávalo dojem, že jsou obyvatelé ČR ohroženi imigrací a islamizací. Představitelé hnutí se také aktivně vyjadřovali k incidentům spojeným s imigranty či muslimy. “Velmi účinně fungovala v tomto tématu symbióza mezi SPD a některými médii šířícími nenávistné předsudky,” doplňuje vnitro.

“Předseda rozpadající se ČSSD a zároveň ministr vnitra Jan Hamáček se zoufale chytá všech posledních stébel, aby pomluvil politickou konkurenci, a otevřeně zneužívá ministerstvo vnitra k politickému boji,” reagoval na zprávu na dotaz ČTK Okamura.

Před volbami do Evropského parlamentu SPD sázelo na partnerství s dalšími evropskými subjekty, zejména s francouzským Národním sdružením Marine Le Penové, nizozemskou Stranou pro svobodu Geerta Wilderse a italskou Ligou Severu Mattea Salviniho. Volby samotné pak pro hnutí znamenaly úspěch. “Hnutí zastínilo ostatní protiimigrační a protimuslimská uskupení,” vysvětluje zpráva.

“Tradiční extremisté” jsou upozaděni, Bartoš se omluvil Vandasovi

“Tradiční pravicově extremistické strany”, jak jsou ve zprávě nazývány subjekty jako Dělnická strana sociální spravedlnosti nebo Národní demokracie Adama B. Bartoše, se ve druhém čtvrtletí orientovaly na vztahy se zahraničními kolegy, výsledky v květnových volbách do EP byly pro Národní demokracii a Dělnickou stranu sociální spravedlnosti zklamáním. Kromě SPD jim voliče přebraly i některé marginální politické skupiny, píše zpráva.

Vůdčí postavy scény se podle ní dlouhodobě nedokážou domluvit na spolupráci. Situaci jim navíc komplikuje i vztah k hnutí SPD. “Někteří pravicoví extremisté už se vůči Okamurovi vyhranili, jiní stále doufají, že s nimi předseda hnutí začne spolupracovat a oni budou moci využívat výhod, kterými disponuje tento parlamentní subjekt,” píše se ve zprávě.

Národní demokracie vyzvala ke sjednocení „pronárodních“ sil a oslovila několik dalších politických subjektů. Záměrně ale mezi ně nezařadila hnutí SPD. Ve snaze o obnovení dřívější spolupráce s DSSS se Bartoš omluvil předsedovu DSSS Tomáši Vandasovi za výrok, ve kterém ho označil za agenta bezpečnostních složek.

Dezinformační média útočí na pilíře liberální demokracie

Média šířící nenávistné předsudky podle zprávy ve druhém čtvrtletí nadále útočila na pilíře liberální demokracie a šířila nenávistné obsahy. Podle zprávy lze v současnosti rozeznat existenci subkulturní komunity, kterou tvoří právě příjemci těchto médií. “Její členové žijí v jakémsi paralelním informačním světě,” vysvětluje zpráva.

Sdělení “alternativních” médií jsou podle vnitra zaměřena na lidi, kteří jsou v současné společnosti nespokojení. “Komunitu nekriticky smýšlejících příjemců těchto sdělení lze považovat za rizikovou z hlediska možné radikalizace,” upozorňuje zpráva.

90 nenávistně motivovaných trestných činů v 1. pololetí 2019

Za první pololetí letošního roku evidovala policie podle zprávy 90 nenávistně motivovaných trestných činů, o osm méně než za stejné období loňského roku. Nejčastěji, stejně jako v loňském roce, šlo o podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Nejvíce trestných činů evidovala policie v Praze a v Ústeckém kraji, stejně tomu bylo i v prvním pololetí minulého roku. Z celkového počtu byla objasněna skoro polovina všech skutků.

U nenávistně motivovaných skutků zaznamenali policisté za první pololetí 69 stíhaných lidí, nejčastěji šlo opět o podporu a propagaci hnutí. Oproti roku 2018 jde o meziroční pokles o dvě osoby. Zpráva upozorňuje, že celkový počet stíhaných není prostým součtem hodnot, obvinění totiž mohli páchat trestnou činnost například ve více krajích a v tom případě by byli započteni vícekrát.

Za první pololetí bylo zaznamenáno 64 akcí, které organizovali nebo se jich účastnili politicky motivovaní extremisté, loni jich bylo ve stejném období 73. “Z uvedeného počtu jich celkem bylo 41 spojeno s levicově extremistickým spektrem a celkem 23 pak s pravicovými extremisty,” doplňuje zpráva.

PŘEHLED SOUDNÍCH JEDNÁNÍ A VYŠETŘOVÁNÍ

  • Vrchní soud v Praze potvrdil Jaromírovi Baldovi čtyřletý trest vězení za teroristický čin a vyhrožování teroristickým činem.
  • Nejvyšší soud vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce a vrátil k projednání Okresnímu soudu Plzeň – město případ ženy, která psala na internetu o zapalování autobusů s uprchlíky.
  • Obvodní soud pro Prahu 1 uložil bývalému tajemníkovi SPD Jaroslavovi Staníkovi roční podmínku s dvouletým odkladem a pokutu ve výši 70.000,- Kč za rasistické výroky pronesené v roce 2017 v Poslanecké sněmovně. Staník se proti rozsudku odvolal.
  • Okresní soud v Teplicích zprostil Vítězslava Kroupu obžaloby pro nenávistné výroky na adresu prvňáčků z teplické Základní školy Plynárenská. Podle soudkyně byl jejich obsah trestný, ale nepodařilo se prokázat, že je psal právě Kroupa. Státní zástupkyně se proti rozsudku odvolala.
  • Trestní stíhání dvou mužů pro napadení poslance Dominika Feriho bylo podmíněně odloženo. Otec a syn se k činu doznali a litovali ho.
  • Pražští policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci proti Miroslavu Langovi, bývalému radnímu Jesenice, který na Facebooku vulgárně nabádal k zabití prezidenta Miloše Zemana.
  • Pražští policisté se věnovali i konfliktu mezi Ladislavem Jaklem a dalším mužem v metru.
  • Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod proti poslankyni SPD Karle Maříkové pro její výroky, ve kterých přirovnala muslimské imigranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, kterým by měl být zakázán vstup na území EU.
  • V souvislosti s teroristickým útokem v novozélandském městě Christchurch začali policisté prověřovat desítky výroků na internetu, jejichž autoři tento zločin pozitivně hodnotili. Je třeba uvést, že v daných případech připadá v úvahu i přísná trestněprávní kvalifikace podpora a propagace terorismu. Právě z tohoto trestného činu byla pražskými policisty již jedna osoba obviněna.
  • Pražská policie začala prověřovat i několik výroků v souvislosti se znásilněním dívky imigrantem na Litoměřicku.
  • Teplický státní zástupce podal obžalobu pro podezření z trestného činu násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci proti dvěma islamofobním aktivistům za loňský incident v Šanovském parku.
  • Policisté obvinili z trestných činů ublížení na zdraví, výtržnictví a hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob muže a ženu za údajné napadení skupiny romských dětí v Lipníku nad Bečvou.
  • Předseda disciplinární komise hokejové extraligy udělil klubu Kometa Brno pokutu ve výši 30.000,- korun za rasistické skandování jeho fanoušků na adresu libereckého hokejisty Dominika Lakatoše. Vedení brněnského i libereckého hokejového klubu se od rasismu následně důrazně distancovalo.
  • Okresní soud v Teplicích vynesl rozsudek v souvislosti s loňským shromážděním DSSS v Dubí. Neonacistka Romana Frieselová byla nejprve odsouzena trestním příkazem za hajlování, ale podala si odpor. Soud jí následně vyměřil osm měsíců vězení s podmínečným odkladem na zkušební dobu třiceti měsíců.
  • Obvodní soud pro Prahu 10 zprostil obžaloby tři příznivce klubu Sigma Olomouc, kteří čelili podezření z napadení muže tmavé barvy pleti v tramvajovém voze. Podle soudu se skutek stal, ale nepodařilo se prokázat, že se ho dopustila právě obžalovaná trojice. Státní zástupkyně se proti rozsudku odvolala a odvolací Městský soud v Praze osvobozující rozsudek zrušil.
  •  Muži bylo ve zkráceném přípravném řízení sděleno podezření za hajlování. Toho se měl dopustit během dubnového shromáždění hnutí SPD na pražském Václavském náměstí. Trestním příkazem mu byl uložen podmíněný trest odnětí svobody a pokuta ve výši 30.000,- Kč. S trestem ale nesouhlasil, jeho kauzu proto projednal Obvodní soud pro Prahu 1 a trest potvrdil.
  • Z trestného činu projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka podezřelá žena, která se na dubnovém shromáždění hnutí SPD na pražském Václavském náměstí viditelně ozdobila přívěšky s neonacistickou tématikou.
  • Pražskými policisty bylo zahájeno trestní stíhání pro podezření ze spáchání trestného činu projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka jednoho bulharského fanouška, který při příležitosti mezistátního utkání v Praze hajloval a používal neonacistickou symboliku. Věc by měla být řešena v rámci zkráceného přípravného řízení.
  • Kontroverzní protiromské slogany hnutí Otevřená radnice Most před komunálními volbami řešil magistrát tohoto severočeského města. Úředníci věc v květnu odložili, protože přestupkové právo tento typ projevů neřeší.
  • Městský soud v Praze prodloužil vazbu slovenskému konvertitovi k islámu Dominikovi Kobulnickému, který čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku. Během probíhajícího soudního líčení se slovenským mladíkem vypovídal u soudu jako svědek i bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, kterého policisté obvinili z trestného činu financování a podpory a propagace terorismu.
  • Krajský soud v Pardubicích odsoudil příslušníka Armády ČR Erika Eštu k tříletému trestu odnětí svobody s odkladem na čtyři roky a ztrátě vojenské hodnosti za své zapojení do činnosti Republikánské gardy Doněcké lidové republiky.

DOKUMENT

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon