Mezinárodní týdenní sympozium romských umělců proběhne v září v Muzeu romské kultury. Vystoupí i rapper P.A.T.
V Muzeu romské kultury v Brně se ve dnech od 10. do 17. září uskuteční mezinárodní Umělecké sympozium. Jedná se o výjimečné setkání 14 romských profesionálních i neprofesionálních umělců z České Republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Kurátorkou sympozia je umělkyně Ladislava Gažiová z Prahy – absolventka ateliéru konceptuálního umění Jiřího Davida na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.
Na sympoziu, které je otevřené veřejnosti, tak umělci budou nejen společně tvořit, ale budou mít také možnost navštívit kurzy malby, sochařství a kresby. Pro veřejnost bude den otevřených ateliérů ve čtvrtek 14. září, kde bude možnost setkání s umělci a večer potom posezení u ohně. Následující den v pátek 15. září se uskuteční rapový workshop pro děti ve středisku DROM, který povede dvojice Bonus a Mary C. Od 18 hodin pak hudební publicistka a DJka Mary C představí příběhy a vize v afroamerické hudbě prostřednictvím videoklipů a filmových ukázek.
Vyrcholení pátečního večera bude v režii rappera P.A.T.. Ten se stal pro Romy díky svému angažovanému rapu důležitou postavou nejen slovenské scény. V současné době pracuje na sólovém albu, které by mělo vyjít na labelu Pozor Records tento rok. Zakladatelem labelu je známý rapper Rytmus, který si P.A.T.a již dříve všiml a podpořil.
Hlavním cílem sympozia bude společná práce na vytvoření uměleckých děl, která reflektují romské historické zkušenosti a skrz osvojení postupů emancipačních hnutí afroamerického národa (např. ve formě inspirace afrofuturismem) se mohou stát výpovědí o současné situaci Romů.
Podstatou je nejen kritický pohled na aktuální sociálně politické poměry, ale především nastolení perspektivy budoucího sebeuvědomění romského národa a zrovnoprávnění romské kultury.
Na sympózium bude navazovat výstava v Místodržitelském paláci Moravské galerie (3. 11. 2017 – 28. 1. 2018). Expozice představí romské umění, které nereprezentuje romskou kulturu skrz ustálené folklorní motivy a romantizujicí nomádskou vizi, ale je si vědomo emancipačních momentů v romských dějinách a vztahuje se k romské kultuře politicky.
“Nahraj si svou skladbu”
Pod vedením Martina Tvrdého alias Bonuse a Mary C si budou moci účastníci zážitkové rapového workshopu vyzkoušet různé moderní elektronické nástroje a nahrát, nazpívat nebo narapovat svoji skladbu.
Hrací stůl je interaktivní hudební instalace a specializovaný workshop pro děti i dospělé se zájmem o hudební tvorbu. Sestava moderního hudebního hardwaru, MIDI kontrolerů, synthezátoru, sampleru, efektových procesorů i jednouché verze Thereminu je propojena s počítačem a pracuje s omezenou bankou zvuků – tím pádem má i laik možnost stylem pokus-omyl brzy vytvořit vlastní skladbu. Vše je naprogramováno tak, aby k sobě jednotlivé zvuky a sekvence ladily. Hrací stůl se dá ale i rozpojit, aby mohli pokročilí zájemci prozkoumat jednotlivé nástroje po svém.