Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Mezinárodní romské organizace vyzvaly prezidenta Volodymyra Zelenského k odsouzení útoků na Romy v Česku. Apelují na policii, aby případy rychle vyšetřila

07. července 2023
Čtení na 1 minutu
Volodymyr Zelenskyj (FOTO: Wikimedia Commons, President of Ukraine, Creative Commons Attribution 4.0 International)
Volodymyr Zelenskyj (FOTO: Wikimedia Commons, President of Ukraine, Creative Commons Attribution 4.0 International)
Nedávné konflikty mezi občany Ukrajiny a příslušníky romské menšiny v České republice vyvolaly vlnu obav a požadavků na důkladné vyšetřování těchto trestných činů. Evropská síť romských organizací ERGO Network a ukrajinská romská organizace ICO Roma Women Fund "Chiricli" apelují na českou policii a Ministerstvo vnitra, aby jednaly rychle a rozhodně a zajistily, že pachatelé budou postaveni před soud. Organizace rovněž žádají ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby vyzval ukrajinské uprchlíky, aby respektovali rozmanitost a zdrželi se jakýchkoli násilných a trestných činů. Organizace rovněž žádají zavedení opatření, která by předešla podobným incidentům v budoucnosti. Uvedly to v prohlášení zaslané zpravodajskému serveru Romea.cz.

Organizace tak reagují na nedávnou smrt romského mladíka v Brně a konflikt mezi Romy a trojicí občanů Ukrajiny v Pardubicích, při kterém byl v obličeji nožem zraněn mladý Rom.

“Důkladné, účinné a nestranné vyšetřování těchto incidentů a naprostá transparentnost při podávání zpráv o jeho výsledcích zajistí spravedlnost pro oběti a vyšle společnosti jasný signál, že tyto typy trestných činů jsou nepřijatelné a nebudou tolerovány,” uvádějí organizace ve společném prohlášení.

Organizace vyzvaly k jasnému postoji i prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. “Naše organizace žádají prezidenta Zelenského, aby oslovil všechny ukrajinské uprchlíky, bez ohledu na jejich etnický původ, kteří požádali o azyl v Česku a dalších evropských zemích, a vyzval je, aby přijali život v sociální harmonii a toleranci v národech, které je velkoryse přijaly, a zdůraznil, že je důležité respektovat rozmanitost a zdržet se jakýchkoli trestných činů nebo násilných činů,” uvedly organizace ERGO Network a ICO Roma Women Fund “Chiricli” ve společném prohlášení zaslaném zpravodajskému serveru Romea.cz.

Jednou z důležitých výzev, které organizace kladou, je zacházení s romskými oběťmi trestných činů. Podle organizací je nezbytné, aby bylo uplatňováno spravedlivé a nediskriminační jednání.

Organizace rovněž poukazují na diskriminaci romských uprchlíků z Ukrajiny. “V souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině svědčí svědectví místních nevládních organizací o rozdílném zacházení v přijímajících zemích, včetně České republiky, s etnickými ukrajinskými uprchlíky oproti uprchlíkům s původem v romské menšině, přičemž na tyto uprchlíky je často pohlíženo jako na “romské migranty”, a nikoli jako na uprchlíky, a je jim proto odepřena stejná pomoc a podpora,” uvedli organizace s tím, že takové jednání způsobené rasismem a anticiganismem může být potenciálním spouštěčem dalších podobných násilných incidentů, které povedou k hrozivým následkům a stavu nejistoty a beztrestnosti.

SPOLEČNÉ PROHLÁŠENÍ ERGO Network a ICO Roma Women Fund “Chiricli”

Nutná okamžitá opatření k postihu pachatelů dvou nedávných útoků na Romy v České republice

Úřady v České republice musí jednat rychle a rozhodně a postavit před soud pachatele dvou nedávných útoků na Romy (z nichž jeden byl smrtelný), k nimž došlo v červnu 2023 v Brně a v červenci 2023 v Pardubicích.

Síť ERGO a ICO Roma Women Fund “Chiricli” vyzývají českou policii a Ministerstvo vnitra, aby zahájily rychlé, účinné a nestranné vyšetřování těchto trestných činů a zavedly opatření, která by podobným incidentům v budoucnu zabránila.

První tragédie se stala v Brně-Bystrci u tramvajové zastávky Přístaviště 10. června 2023. Několik osob se dostalo do sporu, který přerostl v potyčku, při níž údajný cizinec z Ukrajiny nožem zranil dva muže. Třiadvacetiletý romský mladík svým zraněním později v nemocnici podlehl.

K druhému incidentu došlo 1. července 2023 v Pardubicích. Podle očitých svědků došlo v Pardubicích ke konfliktu mezi skupinou Romů a třemi dalšími muži údajně z Ukrajiny. Podle serveru Romea.cz utrpěl jeden z Romů zranění v obličeji od nože a musel se nechat ošetřit. Ještě téhož večera byl propuštěn se dvěma stehy.

Důkladné, účinné a nestranné vyšetřování těchto incidentů a naprostá transparentnost při podávání zpráv o jeho výsledcích zajistí spravedlnost pro oběti a vyšle společnosti jasný signál, že tyto typy trestných činů jsou nepřijatelné a nebudou tolerovány.

Vůči romským obětem trestných činů nebo násilí musí být uplatňováno spravedlivé a nediskriminační zacházení. V souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině svědčí svědectví místních nevládních organizací o rozdílném zacházení v přijímajících zemích, včetně České republiky, s etnickými ukrajinskými uprchlíky oproti uprchlíkům s původem v romské menšině, přičemž na tyto uprchlíky je často pohlíženo jako na “romské migranty”, a nikoli jako na uprchlíky, a je jim proto odepřena stejná pomoc a podpora.

Naše společné organizace se domnívají, že takové nerovné zacházení, způsobené rasismem a anticiganistickými postoji vůči Romům registrovaným ve všech dotčených přijímajících zemích – včetně České republiky, ale také na Ukrajině, pokud je úřady tolerují nebo ponechávají bez trestu, se může stát potenciálním spouštěčem dalších podobných násilných incidentů, které povedou k hrozivým následkům a stavu nejistoty a beztrestnosti.

Abychom zabránili eskalaci násilí, musíme jít nad rámec reaktivních opatření a zavést v evropských zemích a na Ukrajině systémové preventivní změny. Do navrhování a provádění těchto změn je nezbytné zapojit romskou komunitu.

V České republice, ale i v dalších zemích EU, je třeba, aby byly národní strategie integrace Romů i balíčky zákonů o uprchlících (např. Lex Ukrajina) dobře navrženy za aktivní účasti Romů a také důsledně prováděny. Oba mechanismy jsou nezbytné pro zajištění funkčního zlepšení a hmatatelných výsledků v praxi.

Zatímco Strategie rovnosti, začlenění a participace Romů (Strategie romské integrace) 2021–2030 se zaměřuje na zlepšení podmínek pro romskou komunitu, druhý (Lex Ukrajina) se zabývá otázkami spravedlnosti.

Na Ukrajině je v rámci přístupového procesu třeba upřednostnit také provádění Národní strategie pro Romy a nového zákona o národnostních menšinách (komunitách) na Ukrajině, který vstoupil v platnost 1. července letošního roku.

Je třeba vyčlenit prostředky na komplexní posouzení potřeb a cílené podpůrné programy pro romské uprchlíky a vnitřně vysídlené osoby, včetně toho, aby byli vnitřně vysídlené osoby a uprchlíci z řad Romů cílovou skupinou v programech obnovy a rekonstrukce, přičemž by měl být posílen dialog s romskými komunitami s cílem porozumět jejich specifickým problémům a obavám.

Pokud některý z těchto prvků chybí, může to vést k frustraci mezi romskými komunitami a ukrajinskými uprchlíky, což může vést k násilnému napětí. Proto zdůrazňujeme význam systémových změn, které jsou dobře navrženy a dobře provedeny za smysluplné účasti Romů. Přijetím těchto kroků můžeme zajistit, aby zvítězila spravedlnost a zastavil se cyklus násilí.

Vnitrostátní orgány v evropských státech často selhávají při řádném vyšetřování a trestání trestných činů spáchaných na romských komunitách, zejména pokud se jedná o předsudečné motivy . Vyzýváme vnitrostátní orgány, aby veřejně odsoudily jakýkoli nárůst násilí páchaného na jednotlivcích nebo komunitách a zároveň zajistily nulovou toleranci vůči etnickému nebo rasovému označování či projevům nenávisti a hate speech.

Dále vyzýváme úřady, aby prokázaly skutečný postoj k vyšetřování tím, že zajistí maximální transparentnost a důkladně prověří diskriminační motivy těchto zločinů. Je odpovědností státních orgánů, aby takové útoky veřejně a jednoznačně odsoudily jako preventivní opatření proti budoucím incidentům.

Vzhledem k nedávné návštěvě prezidenta Zelenského v Praze ho žádáme o upozornění, že v Česku dochází k útokům na příslušníky romské menšiny, údajně ze strany ukrajinských uprchlíků. Naše organizace žádají prezidenta Zelenského, aby oslovil všechny ukrajinské uprchlíky [bez ohledu na jejich etnický původ], kteří požádali o azyl v Česku a dalších evropských zemích, a vyzval je, aby přijali život v sociální harmonii a toleranci v národech, které je velkoryse přijaly, a zdůraznil, že je důležité respektovat rozmanitost a zdržet se jakýchkoli trestných činů nebo násilných činů.”

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon