Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Města kritizují zrušení lavičkové vyhlášky. Poradce ministryně Marksové mluví o "nepřizpůsobivých cikánech"

28. července 2017
Čtení na 3 minuty
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Ústavní soud zrušil v polovině července vyhlášky severočeských měst, které zakazovaly lidem sedět jinde než na lavičkách. Rozhodnutí vyvolalo řadu nesouhlasných reakcí.

Soud části těchto vyhlášek zneplatnil Litvínovu a Varnsdorfu. Vedení Litvnínova hodlá na nejbližším jednání zastupitelstva projednat další postup – sociální demokraté, kteří spolu s ODS stáli u zrodu vyhlášky, žádají odvolání ombudsmanky Anny Šabatové a opětovné schválení vyhlášky.

Podle týdeníku Homér město vyhlášku obhajuje tím, že se na veřejném prostranství výrazně snížilo narušování veřejného pořádku, ničení veřejného i soukromého majetku a také konzumace alkoholu i drog.

„Ombudsmanka svým přístupem k nulové toleranci dává jasně najevo, že považuje za důležitější, aby si nepřizpůsobivý občan mohl v Litvínově dělat, co sám uzná za vhodné bez ohledu na práva ostatních lidí. Práva těch, kteří dodržují zákony, chodí do práce, neparazitují na sociálním systému a řádně platí daně. Pro Annu Šabatovou není důležité, aby se tito lidé mohli v klidu procházet po sídlišti, kde na rozdíl od svých nepřizpůsobivých sousedů platí nájem. Aby se dostali do domů, kde žijí a nemuseli se přitom prodírat mezi lidmi vysedávajícími na schodištích domů a čelit jejich verbálním útokům. Aby se sídliště, které bývalo před nájezdem nepřizpůsobivých cikánů z jiných částí republiky jedním z nejkrásnějších na severu Čech, neměnilo během teplých dnů v tábor kočovníků, kde se slušný občan bojí vyjít na ulici. Anna Šabatová a na její popud i Ústavní soud rozhodují o osudech lidí v Janově bez zásadní znalosti místních poměrů. To je fatální chyba, které by se ombudsman neměl dopouštět. Proto žádáme, aby byla z funkce odvolána a její funkční období aby Poslanecká sněmovna ČR zkrátila,“ uvedl Martin Klika, který jako místostarosta města za ČSSD stál před lety u zavedení nulové tolerance, jejíž součástí vyhláška byla.

Klika je zároveň poradce ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové. 

„Nechceme dovolit nepřizpůsobivým občanům, aby terorizovali své sousedy. Ať soud znovu zasedne a znovu tuto vyhlášku zruší. Město by se nemělo vzdávat a mělo by bránit práva slušných lidí všemi dostupnými prostředky. Nulová tolerance v Litvínově zmírnila sociální napětí, které dříve eskalovalo dokonce nepokoji v Janově. Ombudsmanka nám hází klacky pod nohy ve snaze uspokojit aktivisty, kteří se na situaci v Janově přiživují. Chceme přesvědčit i ostatní zastupitele, aby necouvli a spolu s námi hájili slušné občany města,“ uvedl dále podle týdeníku zastupitel ČSSD Thomas Sebastien Müller.

Takzvanou „lavičkovou vyhlášku“ nechce měnit ani Most. „Je to nástroj, který jsme dali do ruky našim městským strážníkům zejména v jarních a letních měsících. Já si myslím, že se osvědčila a není důvod ji teď rušit,“ uvedl pro Českou televizi primátor města Jan Paparega.

Podle ústavního právníka Aleše Gerlocha by mělo být rozhodnutí Ústavního soudu závazné pro všechna města. Na druhou stranu zrušení vyhlášky ve dvou městech nemá dopad na města ostatní. „Pokud to jiné obce neupraví samy, je primárně na ministerstvu vnitra, aby iniciovalo nápravu,“ dodává Gerloch.

Městské vyhlášky budou od září kontrolovat úředníci ministerstva vnitra. Pokud bude jejich znění protiústavní, nařídí dotčeným obcím jejich úpravu. „Ministerstvo vnitra nález Ústavního soudu respektuje a obce povedeme k tomu, aby již vydané obecně závazné vyhlášky napravili,“ doplnil pro ČT mluvčí resortu Ondřej Krátoška.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon