Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

Markus Pape, zmocněnec rodiny popálené Natálky: Stát by měl poskytnout větší podporu rodině v těžké psychické situaci

12. května 2023
Čtení na 2 minuty
Podle Markuse Papeho, jednoho ze zmocněnců romské rodiny, na kterou v roce 2009 zaútočili zápalnými lahvemi čtyři neonacisté, nemohl on ani další zmocněnci nebo samotná rodina ovlivnit rozhodnutí soudu o podmínečném propuštění dvou pachatelů žhářského útoku. Pape si myslí, že by měli odpovědné státní instituce poskytnout větší podporu rodině popálené Natálky, která je nyní v těžké psychické situaci. Zmocněnec rodiny to uvedl v rozhovoru pro ROMEA TV.

Markus Pape připomněl, že původně soud uložil třem neonacistům trest ve výši 22 let a jednomu ve výši 20 let bez možnosti předčasného propuštění. To však v březnu 2011 změnil Vrchní soud v Olomouci a Ivo Müllerovi snížil trest na 20 let. Zároveň dal neonacistům šanci na předčasné propuštění po uplynutí dvou třetin trestu. Právě toho využil Václav Cojocaru a Ivo Müller a soud jim ve čtvrtek vyhověl.

“Poškozená rodina však podle platných zákonů nemá právní možnost do předčasného propuštění mluvit nebo se nějak vyjádřit. Poškození jsou vyloučeni z rozhodování o předčasném propuštění, které se týká čistě jenom těch odsouzených,” uvedl v rozhovoru pro ROMEA TV Markus Pape. “My jako zmocněnci poškozeného samotného nemáme možnost toto rozhodnutí ovlivnit. Můžeme jenom se snažit zprostředkovat informace té rodině,” dodal Pape.

“Můžu potvrdit, že mediační služba byla osobně u té rodiny, vysvětlila situaci a informovala je o tom, že probíhá takové řízení,” vysvětlil Markus Pape pro ROMEA TV s tím, že rodina si nepřála, aby se propuštění útočníci mohli přiblížit k místu jejich bydliště.

Podle Markuse Papeho je problém to, že rodina se nyní cítí bezbranná a každé zpravodajství tuto situaci ještě více zatěžuje. “My jsme se snažili od začátku jim poskytnout a zprostředkovat psychologickou pomoc a tu pomoc jim poskytl Přemysl Mikuláš, který tam pravidelně jezdil a podporoval to Petr Pöthe, pražský dětský psychiatr, a Fedor Gál. Už v té době jsme marně čekali na pomoc ze strany státu. A i v této dnešní chvíli bych si přál, aby státní instituce vynaložily větší úsilí a poskytly rodině v akutní situaci psychologickou pomoc a hlavně aby si vyslechli, co a jak cítí, a poradili s tím, co by v této chvíli mohly dělat, aby děti lépe pochopily tu situaci a co se děje,” řekl Markus Pape s tím, že pomoc od státu ale nepřichází.

V případu byli odsouzeni čtyři lidé. Zatímco Cojocaru a Müller vyvázli s trestem ve výši 20 let a projevili u odvolacího soudu lítost nad svým činem, jejich komplicové David Vaculík a Jaromír Lukeš dostali 22 let – dvě třetiny trestu jim uplynou, až si odpykají za mřížemi 14,5 let. Započítává se do toho i doba strávená ve vazbě, ve které jsou umístěni od srpna 2009; nejdříve by tak mohli podat žádost o podmíněné propuštění v první polovině příštího roku.

Čtveřice na dům obývaný početnou romskou rodinou zaútočila v noci na 19. dubna 2009, do oken hodila zápalné láhve. Dům začal okamžitě hořet. Tři lidé byli zraněni, nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálie. Dítě bylo popáleno na 80 procentech těla a přišlo o tři prsty na rukou. Podle znalců všichni čtyři odsouzení patřili k aktivním severomoravským neonacistům, kteří propadli neonacistické ideologii. Soud v rozsudku poukázal i na to, že celou akci zřejmě zorganizovali na počest narozenin Adolfa Hitlera.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon