Manželství pro stejnopohlavní páry dostalo šanci. Projednání provázela emotivní debata: Okamura by skákal z okna, pirátský poslanec se rozplakal
Sněmovna dnes dala v úvodním kole šanci uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry. Podpořila zároveň navrhované zvýšení ochrany manželství výhradně jako svazku muže a ženy ústavním zakotvením. Snahy o zamítnutí obou předloh už v prvním čtení dolní komora po dnešní čtyřhodinové emotivní diskusi odmítla. Nyní zamíří k posouzení do výborů. Výbory budou mít na projednání novel 80 dnů místo standardních 60 dnů. I proto není jisté, zda zákonodárci rozhodnou o předlohách do říjnových voleb.
Zamítnutí novely občanského zákoníku o manželství homosexuálů prosazovali poslanci ODS, SPD a Trikolóry.
„Nikdy bych nechtěl být adoptován stejnopohlavním párem,“ řekl šéf SPD Tomio Okamura, který sám byl část dětství v dětském domově. “Já jsem část dětství v dětském domově vyrůstal. (…) A můžu vám říci, že kdyby mě jako malého kluka, který se nemůže bránit a nikdo neposlouchá jeho názor, adoptoval stejnopohlavní pár, tak radši skočím z okna, protože jsem vždycky chtěl mít maminku a tatínka,“ řekl Tomio Okamura, vůdce SPD.
Naopak pro přijmutí novely se jasně vyslovili například Piráti. Emoce přemohly pirátského poslance Tomáše Martínka. Ten se odpůrcům novely rozhodl přečíst dopis paní Lucie, který ho dohnal až k slzám. “Slovo registrace je potupné. Nejsem registrovaná, ale vdaná, nemám partnerku, ale manželku. Proč je mi plnohodnotný život překračováním hranic upírán? Kdyby moje manželka nebo já na jedné z častých cest do Česka náhle zemřela, co uděláte s našim dítětem, které společně vychováváme?” přečetl v pláči poslanec.
Návrh nakonec získal podporu 41 z 93 přítomných poslanců. Předlohu tak bude projednávat ústavně-právní a sociální výbor.
Zvýšení ochrany manželství jako svazku muže a ženy doplněním ústavní listiny práv a svobod chtěli zamítnout Piráti. Jejich snahu podpořilo 30 z 95 přítomných poslanců. Novela zamířila do ústavně-právního výboru a do ústavní komise.
Manželství i pro homosexuály navrhlo 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů, konkrétně ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Pod návrh na ústavní ochranu tradičního manželství se podepsalo 37 poslanců z KDU-ČSL, ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 a STAN.
Manželé stejného pohlaví by měli podle novely občanského zákoníku stejná práva a povinnosti jako manželé opačného pohlaví. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči. Nynější registrovaní partneři by měli možnost uzavřít manželství bez toho, že by partnerství museli rušit, nebo v partnerství setrvat podle příslušného, byť rušeného zákona.
Cílem návrhu ústavního zákona je podle předkladatelů doplnit ochranu rodiny o ochranu jednoho ze základních stavebních prvků úplné rodiny, za který pokládají manželství muže a ženy. Autoři poukazují na historické zakotvení manželství jako v zásadě trvalého svazku jednoho muže a jedné ženy zejména v evropském civilizačním okruhu. Nynější definici manželství je třeba podle nich chránit před “ohrožením ze strany snah o její zpochybnění či přetvoření”.
V minulém volebním období byl ve Sněmovně návrh, který by registrované partnerce nebo partnerovi umožnil adopci dítěte svého protějšku. Kritici tehdy varovali před dalším rozšiřováním práv homosexuálních lidí, zastánci poukazovali na zájmy dětí. Dolní komora o předloze do konce volebního období nerozhodla.