Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

MANIPULACE: Obchodníci se strachem šíří nenávist, reagoval Jurečka na sdílení zavádějící informace týkající se finanční pomoci pro ženu z Ukrajiny

07. září 2024
Čtení na 2 minuty
Potvrzení o humanitární dávce pro ženu z Ukrajiny, které se šíří bez kontextu se zavádějícími a nenávistnými komentáři na sociálních sítích (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Potvrzení o humanitární dávce pro ženu z Ukrajiny, které se šíří bez kontextu se zavádějícími a nenávistnými komentáři na sociálních sítích (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Na sociálních sítích se v posledních dnech začala šířit zavádějící informace týkající se údajné finanční pomoci pro ženu z Ukrajiny. Fotografie s přehledem jejích příjmů, které měly dosáhnout 36 až 48 tisíc korun měsíčně, je šířena bez kontextu a často doprovázena zavádějícími a nenávistnými komentáři. Z vyjádření Úřadu práce i ministra práce a sociálních věcí Mariána Jurečky vyplývá, že se jedná zřejmě o případ, kdy například rodič žádá o pomoc pro celou rodinu.

Úřad práce ČR odmítl potvrdit pravost konkrétního dokumentu, ale poskytl obecné informace o humanitární dávce pro ukrajinské uprchlíky. “Obecně platí, že se Úřad práce nikdy zásadně nevyjadřuje k jednotlivým případům. Je třeba si uvědomit, že jeden žadatel často žádá za vícečlennou domácnost včetně dětí,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz tiskový mluvčí Úřadu práce ČR Martin Bušo. Na další doplňující dotazy už nereagoval.

Na šíření zavádějících informací o humanitární dávce pro Olhu H. ale zareagoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, který označil šíření zavádějících informací o pomoci pro ukrajinské uprchlíky za odporné.

“Různí obchodníci se strachem (…) schválně rozesílají fotky žádostí, kde rodič žádá o pomoc pro celou rodinu, např. matka se 3 dětmi. Chtějí tím vyvolat vlnu závisti, nenávisti a bohužel i násilí, kterému už čelí nejen ukrajinská komunita, ale i naši úředníci,” napsal Marián Jurečka. “Považuji to za naprosto odporné,” dodal rozhodně ministr práce a sociálních věcí.

Jurečka uvedl, že humanitární dávku čerpá pouze asi čtvrtina uprchlíků, přičemž více než polovina z nich jsou malé děti. “Humanitární dávku poskytujeme cíleně jen těm nejzranitelnějším. Čerpá ji zhruba 25 % uprchlíků, což je asi 93 tisíc lidí. Více než polovina z nich jsou malé děti. Po dobu 150 dní poskytujeme pro dospělého 4860 Kč a pro dítě 3490 Kč. Poté se dávka pro dospělého sníží na 3130 Kč,” vysvětlil Marian Jurečka.

Jurečka zároveň připomněl, že do výše celkové pomoci se promítají i náklady na bydlení. “Od září skončila možnost bezplatného nouzového ubytování, proto byly od srpna upraveny započitatelné náklady na bydlení. Pro zranitelné osoby je stanovena výše 6 000 Kč měsíčně, pro ostatní 4 000 Kč měsíčně,” dodal s tím, že vyšší podporu obecně dostávají zranitelné osoby, mezi které se řadí např. lidé se zdravotním postižením, malé děti nebo senioři.

“Průměrná měsíční vyplácená částka na osobu tak činí 7 336 Kč a zahrnuje kromě humanitární dávky i pomoc s úhradou bydlení,” zdůraznil Marián Jurečka s tím, že Ukrajinci k nám nepřišli čerpat dávky, ale kvůli přežití.

Jurečka také zdůraznil, že uprchlíci do státního rozpočtu přispívají více, než z něj čerpají. “Rodiny z Ukrajiny se u nás integrují nadmíru dobře, okolo 75 % dospělých si rychle našlo práci a fakt nemůžou za to, že jim Rusko vzalo střechu nad hlavou a mnohdy i více,” doplnil Jurečka.

“Na humanitární dávky vydáváme v letošním roce přes 600 milionů měsíčně. Co je důležité, uprchlíci z Ukrajiny již dávno odvádí do našeho rozpočtu mnohem více než vydáváme na pomoc jejich krajanům! Jsou pro nás přínosem, ne zátěží,” vysvětlil ministr práce a sociálních věcí a zveřejnil graf, ze kterého vyplývá, že jen za první pololetí roku 2024 stát na válečných uprchlících vydělal asi 4,4 miliardy korun.

ZDROJ: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon