Magistrát a některé pražské radnice vyvěsily romské vlajky. Romské oběti holokaustu si připomněli i někteří politici
Magistrát hlavního města Prahy dnes na památku tisíců Romů zavražděných v koncentračním táboře Osvětim-Březinka vyvěsil romskou vlajku na budovu Nové radnice. Slavnostního aktu se kromě primátora Bohuslava Svobody (ODS) zúčastnili i další členové koaličních stran, předseda Výboru pro národnostní menšiny zastupitelstva Jiří Knitl a člen Rady vlády pro národnostní menšiny Jan Balog. Romské vlajky dnes vlají i na radnicích Prahy 7, Prahy 8, Prahy 3 nebo v Řeporyjích. Památný den romského holokaustu si připomněli také někteří politici.
“Vyvěšením romské vlajky na Magistrátu jsme si připomněli zvěrstva romského holocaustu. Během druhé světové války byly vyvražděny stovky tisíc Romů. V noci z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zavraždili přes 4000 Romů a Sintů v Auschwitz–Birkenau. Historii je potřeba připomínat,” uvedl na svém Twitteru Adam Zábranský (Piráti), radní pro majetek a transparentnost.
“Romové nesmí být cílem populistických politických útoků! Právě dnes je Den Romského holokaustu, který je připomínkou, kam až může vést rasismus vůči etniku: k nelidskému zacházení i fyzické likvidaci,” dodali k tomu pražští Piráti na Twitteru.
“Jsem rád, že jsme toto symbolické gesto udělali. Tím ale naše práce nekončí. Musíme hlavně udělat vše proto, aby už nikdo nikdy nebyl vražděn na základě svého původu,” uvedl na svém Twitteru radní pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09).
Romské vlajky dnes vlají i na radnicích Prahy 7, Prahy 8 a Prahy 3. Třetí městská část kromě toho naplánovala na náměstí Jiřího z Poděbrad vzpomínkový večer Leperiben, na kterém zazněla romská hudba, scénické vyprávění příběhů pamětníků a byla přečtena jména romských obětí holokaustu.
Romskou vlajku také pravidelně vyvěšuje i starosta pražské městské části Řeporyje Pavel Novotný. Vyvěsil jí i letos.
Památný den romského holokaustu si připomněli také tři z šesti předsedů stran, které jsou v Poslanecké sněmovně.
“Drazí přátelé, dnes je den, kdy si připomínáme hrůzy romského holocaustu, kdy bylo nesčetně nevinných životů ztraceno jen kvůli jejich etnickému původu. Je smutné, že i dnes se potýkáme s projevy ultrapravicového extremismu a populistické politické scény, která využívá nenávist jako svoji hlavní zbraň. A velmi mě mrzí, že k tomu občas sklouzne i někdo z koaličních partnerů. Naší povinností je totiž postavit se proti tomuto nebezpečnému uvažování a usilovat o společnost, kde je místo pro všechny, bez ohledu na jejich původ, vyznání nebo barvu pleti,” uvedl například Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany.
“Dnes je den romského holokaustu. Připomínka genocidy, která u nás bývala v kontextu hrůz 2. světové války trochu přehlížená. Ostatně jako celá romská komunita a její problémy. Dluh, který jako společnost vůči Romům máme, se přitom nesmazal zbouráním vepřínu v Letech,” napsal Vít Rakušan, předseda hnutí STAN.
“Památný den romského holokaustu je příležitost uvědomit si, že předsudky a stereotypy žádné problémy neřeší, ale jsou naopak jejich součástí,” napsala předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Památný den romského holokaustu na svých sociálních sítích nezmínili předsedové opozičních stran ANO Andrej Babiš a SPD Tomio Okamura. Stejně tak jako předseda ODS Petr Fila a předseda KDU-ČSL Marián Jurečka.