Lucie Fuková pro ROMEA TV v Osvětimi: Vzdělání je klíčem k prevenci tragédií, jako byl romský holokaust. Výuka historie Romů na školách je tristní
Podle zmocněnkyně vlády pro záležitosti romské menšiny Lucie Fukové, která se zúčastnila 2. srpna pietního aktu k 80. výročí likvidace takzvaného cikánského tábora v Osvětimi, je velmi důležité vzdělání jako prevence předcházení tragédií jakým byl romský holokaust. Uvedla to v rozhovoru pro první romskou internetovou televizi ROMEA TV přímo v prostorách bývalého koncentračního tábora.
Titulní fotografie: Zmocněnkyně vlády pro záležitosti romské menšiny Lucie Fukové a člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Karel Karika, Osvětim, 2. srpna 2024 (FOTO: Lukáš Cirok)
Tato událost připomněla tragédii, při níž během jediné noci v srpnu 1944 nacisté zavraždili přes tři tisíce Romů. “2. srpen pro mě má velkou symboliku. To, že jsme právě na tomto místě, mě utvrzuje v přesvědčení, že je nutné pracovat na tom, abychom si tento den připomínali a co nejvíce o něm mluvili, aby o něm věděla širší veřejnost, ale i samotní Romové by měli znát svou historii, protože si musíme připomínat, že holokaust Romů, se nesmí nikdy znovu opakovat,” uvedla pro ROMEA TV Lucie Fuková.
Zmocněnkyně zdůraznila, že vzdělání je jedním z nejdůležitějších nástrojů, jak zabránit opakování takových tragédií. „Vzdělání je klíčem k posunu společnosti vpřed,“ řekla a zdůraznila, že právě díky vzdělání můžeme zaručit, že demokratické hodnoty a principy budou i nadále chráněny a rozvíjeny.
Zmocněnkyně také upozornila na nedostatečnou přítomnost romské historie v českém vzdělávacím systému. „Historie Romů v České republice, zejména ve školních osnovách, je opravdu tristní,“ uvedla pro ROMEA TV Lucie Fuková. Upozornila, že zmínky o Romech, a to i v souvislosti s holokaustem, jsou v českém školství minimální. Tuto situaci považuje za alarmující a vnímá jako svou osobní výzvu přispět k její změně.
“Ze své pozice již intenzivně pracuji na tom, aby se v rámci revize rámcových vzdělávacích programů a vytvoření vzorových školních vzdělávacích programů objevila témata týkající se romského holocaustu, historie, kultury, ale také aktuálního dění, soužití různých menšin a především Romů v České republice,” uvedla Lucie Fuková, která společně s vedoucí Kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Kateřinou Bursíkovou Jacques, veřejným ochráncem práv Stanislavem Křečkem, Petrou Gelbart a členem Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Karlem Karikou položila věnec u památníku v Osvětimi.
“Datum 2. srpna pro mě znamená den uctění památky holocaustu Romů. Tento týden jsem měla poprvé možnost navštívit toto místo se svými kamarády a známými Romy, což pro mě bylo velmi emocionální. Jsem ráda, že jsem tím prošla; vlastně mě to posunulo dál a posílilo moji hrdost na to, že jsem Romka,” řekla ROMEA TV Romana Šarayová, studentka a stipendistka organizace ROMEA. Společně s dalšími romskými studenty pak položila kytici u památníku v Osvětimi za organizaci ROMEA.
Letos uplynulo už 80 let od tragické noci, kdy z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. V plynových komorách koncentračního tábora i přes aktivní odpor bylo tehdy zavražděno 4300 Romů ze 14 zemí. Na památku všech 500 tisíc Romů a Sintů zavražděných v nacisty okupované Evropě vyhlásil Evropský parlament v roce 2015 2. srpen Památným dnem romského holokaustu.