Lucie Fuková: Policisté projdou školením zaměřeným na anticikanismus, předsudky a diskriminaci
Koncem října odstartuje v Kutné Hoře čtyřdenní kurz určený pro příslušníky Policie ČR, kteří se specializují na práci s menšinami. Cílem kurzu je zvýšit jejich odborné znalosti a schopnosti při výkonu služby v multikulturním prostředí. Organizátoři kurzu, mezi nimi vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková, Policejní prezidium ČR, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a Úřad pro demokratické instituce a lidská práva (ODHIR), si kladou za cíl také upozornit na překážky, kterým Romové v Česku čelí. O kurzu informovala zpravodajský server Romea.cz vládní zmocněnkyně Lucie Fuková.
Kurz se uskuteční v termínu od 29. října do 4. listopadu 2024 a je určen především styčným důstojníkům, kteří se ve své práci setkávají s romskou menšinou. Program zahrnuje širokou škálu témat, včetně genderově podmíněného násilí, zločinů z nenávisti, ale také pozitivní spolupráce s místními romskými lídry. Důležitou součástí školení bude i výměna zkušeností mezi policisty a členy romské komunity, což má napomoci lepšímu porozumění mezi těmito skupinami a budování důvěry.
„Jsem velmi ráda, že se podařilo domluvit spolupráci s OBSE a ODHIR. Možnost školit naše policisty ve spolupráci s těmito institucemi vnímám jako velmi přínosnou nejen pro policii, ale pro celou naši společnost,“ uvedla pro zpravodajský server Romea.cz k chystanému kurzu Fuková. „Je třeba pracovat na vztahu a důvěře mezi policií a veřejností, což platí zejména pro romskou menšinu. U té je důvěra ve státní instituce obecně nižší, zejména kvůli zkušenostem s anticikanismem a diskriminací,“ dodala.
Kurz bude složen z celkem 14 vzdělávacích a 5 praktických modulů. Ty se budou zabývat různými aspekty policejní práce v multikulturním prostředí. Jeden z klíčových modulů, nazvaný Předsudky, stereotypy, diskriminace, se zaměří na souvislosti mezi stereotypním myšlením, které vede k předsudkům a následné diskriminaci. Modul bude řešit, jak takové myšlení ovlivňuje policejní práci, včetně dopadu tlaku veřejného mínění a snížení důvěry v policii ze strany marginalizovaných komunit.
Další moduly budou například řešit Napětí v oblasti citlivosti komunity a hodnocení rizik či Posuzování dopadů na komunitu.
Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková také zdůraznila dlouhodobou spolupráci s Policií ČR. „S Policií ČR dlouhodobě spolupracuji a jsem v neustálém kontaktu se styčnými důstojníky v regionech. Společně se scházíme na metodických setkáních, do kterých zapojuji také členy a členky Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Komunikujeme spolu a také navenek i v případě krizových situací nebo konfliktů, pořádáme kulaté stoly a hledáme cestu většího porozumění. V tom vidím obrovský smysl naší spolupráce,“ uvedla Fuková.
Kurz bude oficiálně zahájen v úterý 29. října 2024 ráno za účasti Lucie Fukové, Jashara Jasharova z Úřadu OBSE pro demokratické instituce a lidská práva, Dezideria Gergelyho z Rady Evropy a zástupců Policie ČR.