Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Lubomír Volný dál obchoduje s chudobou. Romům a Romkám pronajímá byty v ruinách, ti kvůli diskriminaci nemají jinou možnost

16. března 2021
Čtení na 5 minut
Lubomír Volný (FOTO: Repro Česká televize, 168 hodin)

Poslanec Lubomír Volný dál vydělává na nejchudších Romech ve vyloučené lokalitě Ostrava-Přívoz, kde vlastní dva domy, a o které se jako majitel nestará. Volný na sebe v současné době upozorňuje nedodržováním epidemických pravidel a stal se tak hvězdou “antirouškařů”. Paradoxně ho za to chválí na sociálních sítích i Romové a Romky.

Volný vyhrožuje: Jestli mě budete nazývat obchodníkem s chudobou, neprodloužím Romům smlouvy

Stejně jako před dvěma lety Volný reaguje na kritiku jeho zneužívání chudých k lidí k vlastnímu výdělku vyhrůžkami, že Romy a Romky vystěhuje na ulici. Reagoval tak na otázku novináře Martina Mikuleho v pořadu České televize 168 hodin. Ten se ho opakovaně dotazoval, zda se nestydí za to, že naprosto nevyhovující bydlení pronajímá lidem.

„Jestli se mě vy jako veřejnoprávní redaktor znovu zeptáte, zda se já nestydím za to, že oni si zničili své bydlení, tak díky vám těm lidem neprodloužím nájemní smlouvy,“ řekl na kameru, načež redaktor argumentoval, že si Volný bere nájemníky jako lidské štíty.

VIDEO

Reportáž České televize upozornila na to, že sociálně slabí nebo samoživitelé se nejen vlivem pandemie stěhují do ubytoven nebo nevyhovujících bytů. Pronajímatelé standardních bytů jim často i bezdůvodně odmítají svou nemovitost pronajmout a tak končí na okraji města nebo ve vyloučených lokalitách, kde platí přemrštěné nájemné za nekvalitní bydlení a uzavírají zcela nevýhodné nájemní smlouvy. U Romů pak hraje u pronájmu bydlení zásadní roli diskriminace, kdy se setkávají s odmítnutí kvůli tomu, že jsou Romové.

Na byznysu s ubytovnami pak vydělávají takzvaní obchodníci s chudobou, naopak na něm výrazně prodělává stát, který nájemníkům přispívá na bydlení v lokalitách, kde cena neodpovídá kvalitě pronajímané nemovitosti. Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha dlouhodobě upozorňuje na to, že lidé na ubytovnách platí daleko více za nájemné než by platili v běžných bytech. Problém ovšem je, že jim majitelé odmítají byt pronajmout.

„Majitelé jim byty nenabídnou, protože se této cílové skupiny obávají. Zároveň tady nehrají dobře svojí roli ani města a obce, které nedokážou těmto lidem nabídnout obecní alternativu. Stát nevytváří podmínky pro vznik dalších sociálních a dostupných bytů, které by těmto lidem obce mohly nabízet,“ řekl pro pořad 168 hodin České televize Šimáček. Dotkl se tak problému, kdy z dávek na bydlení od státu bohatnou někteří majitelé nemovitostí, kteří byty pronajímají výhradně lidem v nouzi, kteří se ocitají z různých důvodů v znevýhodňující pozici.

Milionový byznys s chudobou: 16 tisíc za byt v ruině

Jedním z nich je právě i podnikatel a nezařazený poslanec Lubomír Volný, který se do povědomí veřejnosti zapsal se svým nedávným „flákancem“ při potyčce v poslanecké sněmovně. Právě Volný už osm let nabízí dva domy ve vyloučené lokalitě Ostrava- Přívoz, kde žijí převážně Romové ze sociálních dávek. Těm pronajímá dva domy v Božkově ulici rozdělené na jednotlivé bytové jednotky.

Třípodlažní vilové domy z éry první republiky, které stojí v kdysi vyhledávané čtvrti za hlavním nádražím, připomínají ruiny, do které by měli statici zakázat i vstoupit natož tam nechat bydlet rodiny s malými dětmi. Přesto je běžné vidět, jak si na nechráněných balkonech jednoho ze zdevastovaných domů hrají děti, které by mohly kdykoliv spadnout z několika metrů přímo na válející se odpadky pod domem. Suma za neudržovaný třípokojový byt ve zchátralém domě je ohromující.

Na dotaz redaktora České televize, proč nechce říct, kolik stojí měsíční nájemné, se poslanec Volný vyjadřovat nechtěl. Až poté, co se redaktor napřímo zeptal, zda je nájemné třeba 17 tisíc odpověděl, že tak vysoké není. „Nájem není 17 tisíc za třípokojový byt. To je celková částka, kterou platí patnáctičlenná rodina včetně spotřebování všech energii,“ řekl pro pořad 168 hodin.

Podle serveru CNN Prima NEWS si poslanec na přemrštěných nájmech, poslanecké mzdě a takzvaných poslaneckých náhradách v loni vytáhl ze státní kasy 2 273 220 korun.

Nájemníci, kterým nezařazený poslanec pronajímá byt, jsou ale jiného názoru. „I s energiemi platím dohromady 16 tisíc korun. Z toho je elektrika 2 500 korun, plyn tu nemáme,“ vypočítává Lukáš Karala na dotaz redaktora CNN Prima NEWS, který v lokalitě natáčel.

Karala si paradoxně Volného na rozdíl od dalšího nájemníka chválí. Je rád, že jim jako desetičlenné rodině poskytl bydlení, které se jim nedařilo sehnat. Marián Gorol byl už ke kvalitě bydlení kritičtější, vadilo mu, že dva dny netekla voda nebo že jsou společné prostory a zahrada plná odpadků. I jemu platí sociálka za byt 16 tisíc měsíčně včetně služeb. Platby za nájemné dostává Volný přímo z dávek sociální podpory každý měsíc na svůj účet. Nejedná se tedy v žádném případě o neplatiče, které by poslanci dlužili několik stovek tisíc. Nájemní smlouvy jsou rodinám vystavovaný vždy na jeden měsíc, což jsou typické praktiky obchodníků s chudobou.

Podle serveru CNN Prima NEWS si poslanec na přemrštěných nájmech, poslanecké mzdě a takzvaných poslaneckých náhradách v loni vytáhl ze státní kasy 2 273 220 korun.

Za daleko lepší byty v dobrém stavu, částečně i vybavené, chtějí ostravští majitelé menších nemovitostí něco kolem šesti tisíc měsíčně. Za nájemné v Božkově ulici zaplatí romské rodiny tolik, kolik by je stál ucházející byt v Praze. Přitom na domech se za celou dobu nic neopravilo, vymlácená okna jsou překrytá kusy kartonů, omítka je omlácená na cihlu a chodby zdevastované.

Poslanec Volný, který se o svůj majetek vůbec nestará samozřejmě svádí vinu za dezolátní stav domu na nájemníky. „Žijí v tom, co si sami způsobili. Opravdu jim tam po večerech nechodím ničit dveře, kuchyňské linky, záchody a tak dále. Neolupuji tam omítky ani nekradu okapové roury. A už nedám ani korunu na to, abych zvyšoval kvalitu bydlení někomu, kdo neumí bydlet. Mé domy jsou vizitka romské komunity a její kultury v romských čtvrtích. A také vizitka absolutní neúspěšnosti všech romských neziskovek,“ útočí Volný.

Volný se narodil 3. července 1973 v Ostravě. Vystudoval Pedagogickou fakultu na Ostravské univerzitě, obor tělesná výchova a technická výchova. Poté pracoval jako učitel na základních školách, řadu let pobýval v zahraničí a také podnikal.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon