Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Lety i Hodonín otevírají brány návštěvníkům v nové sezoně. Muzeum romské kultury chystá komentované prohlídky i výstavy

26. března 2025
Čtení na 3 minuty
Hodonín u Kunštátu. Památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Hodonín u Kunštátu. Památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Památníky holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku a Hodoníně u Kunštátu zahajují v prvním dubnovém týdnu návštěvnickou sezonu. Návštěvnické centrum v Letech se stálou expozicí otevře 3. dubna, o den dříve přivítá první návštěvníky i památník v Hodoníně. V sobotu 5. dubna zde Muzeum romské kultury pořádá přednáškový program provázaný s výstavou o školství v době protektorátu. Zpravodajský server Romea.cz o tom informovalo Muzeum romské kultury.

Lety zahajují sezonu komentovanými prohlídkami a otevřením vnitřní expozice

Hlavní návštěvnická sezona v loni otevřeném Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku začne 3. dubna. Tento den se v 15 hodin uskuteční komentovaná prohlídka, která návštěvníky provede jak venkovním areálem s informačními panely, tak i vnitřní expozicí Paměť místa a místo paměti, umístěnou v návštěvnickém centru. Prohlídka bude zdarma a muzeum ji zopakuje také 5. dubna odpoledne.

Areál Památníku byl pro veřejnost přístupný i v zimních měsících, kdy si zájemci mohli projít tzv. Stezku paměti s informačními panely, navštívit pietní kruh se jmény vězněných v letském táboře a uctít památku obětí na přilehlém nouzovém pohřebišti.

Stálá vnitřní expozice s názvem Paměť místa a místo paměti představuje prostřednictvím osobních příběhů a multimediálních prvků historii letského koncentračního tábora. Ten byl během druhé světové války zřízen jako tzv. cikánský tábor, ve skutečnosti šlo o koncentrační tábor, v němž byly nuceně drženy celé romské rodiny před transportem do nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz II – Birkenau.

Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách, Lety u Písku, září 2024 (FOTO: se svolením Muzea Servis, spol. s. r. o.)
Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách, Lety u Písku, září 2024 (FOTO: se svolením Muzea Servis, spol. s. r. o.)

Tradiční pietní akt k uctění památky obětí letského tábora proběhne v Kulturní památce Lety v sobotu 11. května od 12 hodin. Událost pořádá Výbor pro odškodnění romského holocaustu v ČR ve spolupráci s Muzeem romské kultury, které je od roku 2018 správcem tohoto pietního místa.

Památník v Hodoníně zahájí sezonu výstavou o školství za války

O den dříve, 2. dubna, zahajuje sezonu i Památník holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu. Na sobotu 5. dubna pak připravilo Muzeum romské kultury v přednáškovém sále památníku tematický program, který doprovodí otevření výstavy Školákem ve válečných letech. Přednášky začnou od 15 hodin.

V první z nich se Magdaléna Šustová z Muzea Prahy bude věnovat tématu českého školství v době protektorátu. “Zmíní nejen zintenzivnění výuky německého jazyka, zastavení výuky dějepisu, okleštění výuky české literatury, nedostatek uhlí, zábory školních budov, uzavření českých vysokých škol, ale také dalekosáhlé důsledky redukce školské sítě, omezení přístupu česky mluvícího obyvatelstva ke vzdělání a vyloučení některých menšin – Židů a Romů – ze vzdělávacího procesu,” uvedla pro zpravodajský server Romea.cz tisková mluvčí Muzea romské kultury Karolina Spielmannová.

Na první přednášku naváže Jakub Seiner z Národního pedagogického muzea s příspěvkem o Přemyslu Pitterovi – kazateli, publicistovi a sociálním pracovníkovi, který za druhé světové války a krátce po jejím konci pomáhal židovským i německým dětem.

Součástí expozice v Hodoníně zůstává i výstava Příběhy přeživších, která pomocí biografických medailonků přibližuje osudy konkrétních Romů a Sintů, kteří přežili holokaust a prošli internací v táboře v Letech u Písku. Návštěvníci se zde seznámí nejen s průběhem rasového pronásledování, ale i s dlouholetým úsilím o zřízení důstojného pietního místa na tomto území.

Památník v Hodoníně stojí na místě, kde v letech 1942–1943 fungoval tzv. cikánský tábor. I zde šlo fakticky o koncentrační tábor, odkud byli vězni deportováni do Osvětimi. Většina z nich se zpět již nikdy nevrátila. V rámci areálu je veřejnosti zpřístupněna budova bývalého vězeňského baráku i rekonstruovaný barák dozorců. V sousedství památníku je možné navštívit i místo bývalého provizorního pohřebiště vězňů, známé jako Žalov.

Oba památníky spravuje Muzeum romské kultury, státní příspěvková organizace zřízená Ministerstvem kultury ČR. Jejím dlouhodobým cílem je uchovávat paměť romského holokaustu a vzdělávat veřejnost o této opomíjené části českých i evropských dějin.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon