Letos se uskutečnil devátý ročník týdenního pobytového programu Time Out pro

Letos se uskutečnil devátý ročník týdenního pobytového programu Time Out pro romské děti, pořádaný organizací Cheiron T, o.p.s., jehož cílem je pomocí technik prožitkové pedagogiky a pobytu v přírodě vést městské děti převážně ze sociálně znevýhodněného prostředí ke zdravému přístupu k sobě, ostatním lidem a životnímu prostředí. Akce tradičně probíhala ve vzdělávacím středisku ZVAS v Blatnici u Mladé Vožice ve dnech 18. až 22. srpna a účastnilo se jí třináct dětí.
„Již pěší túra do tábora se dotkla hlavních prvků – pobytu v přírodě a seznamování se s ní, společného překonávání překážek a dosahování cílů, a především her a zábavy. V rámci muzikoterapie, které bylo věnováno nejvíce prostoru, děti hrály, zpívaly a připravovaly závěrečné páteční vystoupení. Hrály se kolektivní sporty, zábavné hry, malovalo se nebo navlékaly korále či plulo na lodi. Chodili jsme na výlety do přírody, kde se děti nadšeně seznamovaly s jejími krásami a tajemstvími, poznaly i její noční stránku na stezce odvahy a při přespávání v lese,“ uvedl komunitní pracovník Viktor Greň.
„Pomocí tematických her a výletů jsme jim pomáhali otevřít i bránu nejenom k poznávání romské kultury a historie Romů, ale také k poznávání historie jiných národů. Mezi dětmi byla velmi úspěšná právě hra na téma Deseti egyptských ran, která souvisí s historií Židů a jejich vyjitím z Egypta. Každý večer jsme si společně přichystali dřevo a založili oheň, abychom si mohli opéct buřty. No a těsně před odchodem do postelí jsme si při světle svíčky přečetli pohádky,“ dodal Martin Procházka, komunitní pracovník Cheiron T.
Součástí pobytu proto byly i povinnosti a získávání praktických zkušenosti; tedy střídání služeb v kuchyni a každodenní úklid společných prostor i chatek, které děti obývaly.
I když se v průběhu týdne objevily slzy ze stesku po rodičích a domově, na jeho konci si jej chtěly děti ještě prodloužit o další týden. Důležité je, že jsme byli spolu, že se tam všem tolik líbilo a že si děti s sebou domů odnesly něco nového do života.
Program Time Out se snaží zpřístupnit romským dětem pobyt v přírodě prostřednictvím zážitkové pedagogiky a v sociální interakci, která je mnohdy poměrně vypjatá, nalézt sebereflexi, konstruktivní přístup k sobě i ostatním. Osa pobytu je tvořena intenzivní muzikoterapeutickou prací, arteterapií, pozorováním přírodních procesů, pohádkami, výlety, přespáváním v přírodě atd. Interakce mezi účastníky umožňují pracovníkům Komunitního centra CheironT vstupovat do reakcí dětí a hledat možnosti změny, nebo naopak prohloubení pozitivních vazeb a návyků. Na pořad každého dne se tak dostávala problematika závislostí, sociálního a asociálního chování, sobectví nebo altruismu.
Program navazuje na celoroční vztahový rámec s klienty a slouží k jeho dalšímu prohlubování. Vzhledem k účasti pravidelných klientů centra a pestrosti situací, ve kterých mohou klienty zažít, napomáhá Time Out pracovníkům v diagnostice a hledání metodiky působení na konkrétní situace a děti. Cheiron T pořádá Time Out již od roku 2006.