Letní číslo Romano voďi: Velký rozhovor s Romani Rosem, pogromy na Ukrajině nebo rok od vzpoury na ubytovně Kuncovka
Oskar Rose a jeho bratr Vincenz začali hned po konci války usilovat o potrestání viníků nacistických hrůz. V roce 1946 najali soukromého detektiva, který vypátral například rasového teoretika Roberta Rittera. Ve stejném roce se Oskarovi narodil syn Romani, který se pod tíhou rodinných osudů vydal v jejich stopách. Zásadně přispěl k uznání holokaustu Sintů a Romů a jejich odškodnění. Je nám velkou ctí, že Romani Rose, který vloni z rukou německého prezidenta Steinmeira převzal nejvyšší státní vyznamenání, přijal naše pozvání k rozhovoru.
Kromě Německa jsme se podívali na Ukrajinu, do Polska nebo na Slovensko. Na Ukrajinu se zaměřil Ondřej Mrázek, který ve svém článku přibližuje tíživé události poslední doby – násilné pogromy extremistů na romské tábory, které se bohužel neobešly ani bez zbytečných obětí na životech.
O své první návštěvě bývalého tábora v Osvětimi píše studentka Izabela Chalupníková, účastnice dalšího v řadě setkání romských studentů „Baruvas“, jehož součástí byla vzpomínková cesta na počest útěku dvou vězňů do Žiliny, kde podali světu zprávu o tom, co se v koncentračním táboře skutečně děje.
Nad tím, jak to na Slovensku vypadá dnes, jaká atmosféra a zájem o veřejné dění hýbou zemí, kde byl zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak se svou snoubenkou a k smrti ubit mladý Filipínec Henry Acorda, kde vedle Romů po bolestných zkušenostech s raziemi v osadách přestávají policii důvěřovat i další občané, se ve svém komentáři zamýšlí Stano Daniel.
Nepustili jsme se ale jen do tíživých témat. Představíme vám studenta farmacie Michala Kokyho, neúmornou snahu ředitele organizace Khamoro Emila Voráče o pomoc lidem v sociálně vyloučených lokalitách, neméně potřebnou práci Davida Ščuky z Centra společného zájmu s dětmi nebo romské pohádky v podání Jana Ciny.
Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.