Lajfkaři, nenávist na sítích a drogy: Hlavní výzvy, které řešila pracovní skupina pro bezpečnost romské rady

V druhé polovině února zasedala Pracovní skupina pro bezpečnost Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Mezi hlavními tématy byla krizová komunikace v bezpečnostně rizikových situacích, prevence šíření nenávisti na sociálních sítích nebo problematika zneužívání návykových látek. Velkou pozornost vzbudila také příprava akreditovaného kurzu pro terénní a sociální pracovníky zaměřeného na práci s Romy.
„Mezi klíčová témata, která jsme projednávali, patřilo přijetí nových členů pracovní skupiny, otázky týkající se schématu krizové komunikace v bezpečnostně rizikových situacích, například při interetnickém napětí, příprava kulatého stolu k tématu vzdělávání v justici a také aktuální události v oblasti bezpečnosti na území České republiky od začátku roku 2025,“ uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Milan Adam, člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a předseda pracovní skupiny.
Na zasedání se intenzivně diskutovalo o nastavení informačních toků při řešení krizových situací, jako je lokální interetnické napětí nebo živelná katastrofa. Podle Jana Duždy, romského koordinátora hlavního města Prahy, je klíčové brát v úvahu rozdílné možnosti jednotlivých krajů.
“Koordinátoři pro romské záležitosti mají na svých krajích rozdílné nástroje i sítě kontaktů, které mohou používat. Každopádně se dá říci, že každý z koordinátorů má svůj funkční model. Nicméně je neustále důležité komunikovat napříč institucionální strukturou nastavenou pro podporu romské integrace i mezi různými dalšími orgány veřejné správy (MV, PČR apod.) a mít co nejaktuálnější informace o situacích, ale i prostředcích, které můžeme používat k řešení,” vysvětlil Dužda.
Jedním z dlouhodobě diskutovaných problémů je šíření nenávistných projevů na sociálních sítích, a to jak ze strany některých romských, tak i neromských influencerů. “Extremisté mezi tzv. lajfkaři se zřejmě příliš neobávají žádných postihů a sankcí, když porušují právní předpisy, nicméně Policie se o postih snaží,” uvádí se v zápise z listopadového jednání skupiny.
„K tomuto tématu jsme požádali zástupce Agentury pro sociální začleňování MMR o prezentaci projektu ‚Obec pro všechny‘. Pracovní skupina se mu bude dále věnovat a hledat právní možnosti, jak postupovat při porušení zákona,“ uvedl nyní Adam.
Velkou pozornost na jednání vyvolalo téma prevence zneužívání návykových látek. Jan Dužda varuje, že v Praze se užívání drog výrazně rozmáhá. „Počty závislých osob se zvyšují a společenské dopady jsou stále viditelnější,“ upozornil.
V souvislosti s tím byl představen akreditovaný kurz pro terénní a sociální pracovníky, který se zaměřuje na specifika práce s Romy. „Největší přínos kurzu by měl být ve specifickém zaměření na cílovou skupinu – potenciální nebo stávající uživatele z řad Romů, kdy dojde souběžně k základnímu proškolení v oblasti adiktologie a zaměření se na vybraná specifika romských klientů. Dále je výhodou, že školení je vhodné i v rámci průběžného vzdělávání úředníků územně samosprávných celků a má akreditaci od Ministerstva vnitra i MPSV,“ přiblížil Dužda.
Podle něj je klíčové na problém drog reagovat rychle a koordinovaně. „Za nejefektivnější nástroj řešení považuji okamžitou reakci a intenzivní spolupráci se všemi zúčastněnými stranami. To vyžaduje kvalitní síť kontaktů a přístup k aktuálním a pravdivým informacím,“ dodal pro zpravodajský server Romea.cz Jan Dužda.
Stručné shrnutí článku:
Pracovní skupina pro bezpečnost Rady vlády pro záležitosti romské menšiny řešila krizovou komunikaci, šíření nenávisti na sociálních sítích a problematiku zneužívání drog.
Lajfkaři a nenávist na internetu: Skupina se zabývala právními možnostmi postihu extremistických influencerů, kteří podněcují nenávist.
Drogy a jejich rostoucí zneužívání: V Praze i dalších regionech narůstá počet drogově závislých osob, což je podle odborníků alarmující trend.
Nový akreditovaný kurz: Byl představen vzdělávací program pro terénní a sociální pracovníky zaměřený na práci s Romy a prevenci závislostí.