Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
K veřejné omluvě vyzvaly Kuberu ve společném prohlášení také organizace Česká ženská lobby, Amnesty International, Greenpeace a Společnost pro trvale udržitelný život. Ještě dále šli potomci protinacistického odbojáře Evžena Šterna, kteří výroky šéfa Senátu označili za skandální a vyzvali ho nejen k omluvě, ale i k rezignaci na jeho ústavní funkci. Jako hanobení památky nacistických obětí včetně přeživších označil průběh letošní tryzny v otevřeném dopise František Kostlán, jehož předci zahynuli v Osvětimi.
Proti výrokům Kubery hned v neděli protestovala i Česká unie židovské mládeže, která považuje přirovnání totality a rasismu k boji za ekologi nebo multikulturalismus za zcestné, urážlivé a zcela v rozporu s pietním aktem v Terezíně. “Jakékoliv nálepkování je prvním krokem k vyčleňování části občanů a nepatří do demokratické občanské společnosti,” uvedla Česká unie židovské mládeže.
Kubera k tomu řekl, že nikoho z obětí totalit urazit nechtěl. “Smyslem mého projevu nebylo kohokoliv urazit. Právě naopak. Varoval jsem před nesnášenlivostí všeho druhu,” řekl.
Sedmnáct senátorů ve společném prohlášení označilo Kuberův projev z Terezína za jeho soukromý názor. “Slova Jaroslava Kubery považujeme vzhledem k utrpení obětí totalitárních režimů za vysoce neuctivá, vzhledem k místu piety, kde bylo ve jménu nacistické ideologie zavražděno několik tisíc našich spoluobčanů, za nemístná, vzhledem k absurditě použité analogie za scestná a vzhledem k funkci předsedy Senátu a druhého nejvyššího ústavního činitele také za nedůstojná,” uvedli.
Předseda Senátu podle čtveřice Šternových potomků “svými neuváženými výroky urazil a zneuctil památku všech československých i zahraničních obětí holokaustu, které prošly Terezínem.”
František Kostlán vyzvakl ředitele Památníku Terezín a další organizace a instituce, aby “jednoznačně odsoudili projev Jaroslava Kubery s tím, že jeho názory respektujete, ale na pietní akt nepatří. A žádám vás, abyste na obřad již nezvali lidi jako je Okamura či Foldyna.”
Kubera při pietním aktu připomenul oběti nacistické zvůle a varoval před lhostejností a potíráním odlišných názorů. “Jsme lhostejní k opětovnému nárůstu totalitního uvažování, ve kterém tak nepokrytě platí: ‘kdo není s námi, je proti nám a je potřeba ho umlčet’. Vždyť totalita, nesnášenlivost k jiné rase, k jinému názoru může a má dnes zcela jinou podobu. Třeba zahalenou do slov ekologie, životní prostředí, rovnost pohlaví, politická korektnost a multikulturalismus,” uvedl Kubera v projevu.
Šternovi potomci v prohlášení uvedli, že témata ekologie, rovnosti pohlaví, multikulturalismu a politické korektnosti patří zcela běžně do programů a také zákonů demokratických zemí. Politická korektnost podle nich vznikla především jako ochrana, aby se nikdy už nemohl opakovat holokaust a nikdo už nemohl zneužívat jazyk a komunikaci jako postupnou přípravu na genocidu a průmyslové vraždění.
Senátoři ve svém prohlášení uvedli, že ústavní pořádek zaručuje základní práva a svobody všem bez rozdílu pohlaví a také právo obyvatel na příznivé životní prostředí. Podle sociologa a zakladatele hnutí Veřejnost proti násilí Fedora Gála, který se v Terezíně narodil, Kubera svými slovy zlehčil utrpění obětí totality. Předsedkyně České ženské lobby Eliška Kodyšová označila Kuberova slova z projevu za nepřijatelná. Podle ředitele české Amnesty International Marka Martina by mohla legitimizovat odpor k občanské společnosti.