Konec ubytovny v centru Olomouce: Kam půjdou ubytovaní Romové?

Na konci srpna se uzavře ubytovna v Riegrově ulici v Olomouci, kde žilo asi 135 lidí, převážně Romů. Majitel budovy plánuje rekonstrukci a změnu účelu objektu. Město podle vlastního vyjádření spolupracuje s ubytovanými i neziskovými organizacemi, aby jim pomohlo najít náhradní řešení. Podle některých ubytovaných se však město dostatečně nestará.
Ubytovna v historickém centru Olomouce byla dlouhodobě zdrojem problémů a stížností. Místní si stěžovali na hluk, drobné potyčky i znečišťování okolních domů. Vlastník budovy se rozhodl ukončit smlouvu s provozovatelem ubytovny a začít celý objekt rekonstruovat.
“Záměrem, který majitel deklaroval na našich společných jednáních, je začít celý objekt rekonstruovat. V budoucnu zde mají vzniknout komerční prostory a ubytování pro studenty,“ uvedla náměstkyně primátora pro sociální oblast Kateřina Dobrozemská.
Ubytovaní lidé se musí do konce srpna vystěhovat. Podle vedoucího sociálního odboru magistrátu Michala Majera se podařilo ubytovat už asi 35 osob. “K dnešnímu dni se nám podařilo pomoci se zajištěním bydlení už 35 ubytovaným, s dalšími zhruba 50 se náhradní ubytování podaří dořešit snad v nejbližších dnech. Zbývá cca 50 ubytovaných, mezi kterými jsou i rodiny s 8 a více dětmi, takže pro ně je hledání jiného bydlení velmi problematické. Setkali jsme se také s tím, že někteří ubytovaní nabídky náhradního bydlení i odmítli,“ uvedl ve středu 9. srpna vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu Michal Majer.
Podle některých ubytovaných však město situaci klientů ubytovny dostatečně neřeší. “Oni to tady chtějí uzavřít a ty lidi s dětmi nechat na ulici. Proč tady město něco nezařídí nám obyvatelům, kteří tady žijeme celý život,“ uvedla pro Český rozhlas Nataša Gáborová, která zatím pravděpodobně půjde k synovi do Brna.
Mezi ubytovanými jsou i rodiny s osmi a více dětmi. „Opravdu se snažíme, aby se vazba nezpřetrhala, aby děti mohly tady dál chodit do školy. Už dva týdny po zveřejnění té informace je téměř polovina lidí pryč, nebo má rozjednané řešení. To signalizuje, že se to podaří zvládnout,“ dodala pro Český rozhlas náměstkyně primátora Kateřina Dobrozemská z koalice ProOlomouc a Piráti.
Veškeré negativní dopady uzavření ubytovny na její klienty tak město od samého počátku oznámení záměru vlastníka průběžně sleduje a snaží se je v rámci svých kompetencí eliminovat, a to i v součinnosti s vybranými poskytovateli sociálních služeb a koordinátorkou pro národnostní menšiny a romské záležitosti Krajského úřadu Olomouckého kraje.
Pro krizové případy má město připravené evakuační středisko, kam by mohli být umístěni ti, kteří by do konce srpna nenašli jiné bydlení. Dobrozemská ale doufá, že k tomu nedojde. „Máme několik úrovní řešení, ale pokud nebudeme muset přistoupit k tomu, abychom aktivovali evakuační středisko, budeme rádi,“ dodala.
Podle olomouckého magistrátu se jednalo o dočasné bydlení hotelového typu a nikdo nemá povinnost zajistit náhradní bydlení klientům ubytovny. Ubytovaní si museli platit nájem a služby. Město jim nabízí pomoc a poradenství, ale ne garantuje jim nové bydlení.